Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Brak dostępu do sieci kanalizacyjnej nie musi nas skazywać na korzystanie z szamba. Zamiast gromadzić i wywozić ścieki, lepiej je oczyszczać na własnej działce. Będzie taniej i ekologicznie.
1. Planuj
Ścieki, które są usuwane za pośrednictwem sieci kanalizacyjnych, i te, które najpierw trafiają do bezodpływowych zbiorników na ścieki, a potem są z nich wywożone – muszą być oczyszczane w sposób określony w stosownych przepisach. Takie ścieki trafiają do dużych przemysłowych oczyszczalni i w wyniku zachodzących w nich procesów mechanicznych i chemicznych przeobrażają się w ciecz, którą można bezpiecznie odprowadzić do odbiornika – najczęściej rzeki.
Oczyszczanie ścieków może się też odbywać inaczej – bezpośrednio w miejscu, w którym one powstają – w małych oczyszczalniach ulokowanych przy domach jednorodzinnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu właściciele posesji położonych poza zasięgiem sieci kanalizacyjnych mogą się wygodnie pozbywać ścieków powstających w gospodarstwie domowym pojedynczej, kilkuosobowej rodziny, unikając jednak niewygody i niemałych kosztów korzystania z bezodpływowych zbiorników na nieczystości.
Zainteresowanie inwestorów takim sposobem zagospodarowania ścieków jest niemałe. Nic dziwnego, skoro znaczna część gruntów odpowiednich do ...
W artykule znajdziesz:
- prawne uwarunkowania indywidualnego oczyszczania ścieków
- rodzaje przydomowych oczyszczalni
- zalety i ograniczenia poszczególnych metod oczyszczania
- zasady budowy POŚ
- możliwości dofinansowania inwestycji
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych