Co sprawdzić w planie miejscowym
przed zakupem działki
Kupno działki położonej na terenie objętym planem miejscowym jest obarczone mniejszym ryzykiem, niż gdy go tam brak. Można się od razu przekonać, czy wolno na niej zbudować planowany dom. Nie trzeba czekać na wydanie warunków zabudowy. Wyjaśniamy, jak czytać zapisy planu i co mogą one oznaczać.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest uchwalany przez radę gminy lub miasta. Jest to akt prawa miejscowego, czyli obowiązuje wszystkich właścicieli nieruchomości i inwestorów na terenie objętym jego zakresem (na planie jest zwykle tylko fragment obszaru gminy/miasta). W hierarchii źródeł prawa – ustalonej w Konstytucji RP – akty prawa miejscowego zajmują ostatnią pozycję. Oznacza to, że postanowienia planu nie mogą być sprzeczne z przepisami ustaw oraz rozporządzeń.
Przykładowo plan nie powinien zezwalać na sytuowanie ściany budynku z oknami w odległości 2 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną, bo byłoby to sprzeczne z przepisem § 12 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (gdzie ustalono, że minimalna odległość takiej ściany od granicy wynosi 4 m). Takie postanowienie planu miejscowego byłoby nieważne. Natomiast zwiększenie odległości, o których mowa w tym ...
W artykule znajdziesz:
- podpowiedź, gdzie można uzyskać wgląd do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
- wyjaśnienia, co mogą oznaczać te same sformułowania w różnych planach miejscowych
- wskazanie postanowień występujących w planach miejscopwych, które mogą utrudnić zabudowę działki
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych