Montaż okien bez mostków cieplnych
Można to zrobić, wysuwając okna w warstwę ocieplenia. Są na to różne sposoby. Wszystkie są poprawne, choć każdy z nich ma oczywiście swoje wady i zalety. Zobaczmy, co je różni.
Warto wysunąć okna w warstwę izolacji termicznej, gdy będzie ona miała grubość ponad 15 cm. Przy takiej warstwie ocieplenia nawet przy największych mrozach mur ma dodatnią temperaturę. W ciepłym powietrzu we wnętrzu domu zawsze znajduje się para wodna. Nawet przy sprawnie działającej wentylacji dostaje się ona do przegrody zewnętrznej. Gdy mur nie zamarza, to nawet jeśli para wodna ulegnie kondensacji w przegrodzie, nie zamarznie. Słabym miejscem takiej przegrody może być styk muru z oknem. Zwłaszcza gdy szczelina między murem a oknem jest uszczelniona jedynie pianą montażową. Wnikająca do niej para wodna kondensuje w niskiej temperaturze, a zimą zamarza. W ten sposób dochodzi do degradacji uszczelnienia i powstają liniowe mostki termiczne wokół okien. Oczywiście pianę można zabezpieczyć odpowiednimi taśmami – paroizolacyjną od strony wnętrza i wiatroizolacyjną od zewnątrz. Ale korzystnym rozwiązaniem jest także wysunięcie okna w warstwę ...
W artykule znajdziesz:
- informacje o montażu okien na konsolach, kątownikach metalowych, belce drewnianej i w ciepłej ramie montażowej.
W każdej z metod opisujemy wykorzystywane łączniki. Wyjaśniamy, w jaki sposób powinny być zamocowane do muru, a także jak poprawnie połączyć je z oknem.
Znajdziesz także odpowiedź na pytanie, jak szacuje się koszty montażu.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych