Życie na krawędzi

Maja Mozga-Górecka
Maja Mozga-Górecka

Dom, jak w biblijnej opowieści, stanął na skale. Zamysł architekta polegał na tym, by forma budynku wynikała z topografii, a ogród był przedłużeniem okolicznych łąk.

Różnica poziomów wynosi tu 8 m i nie jest to łagodny spadek, tylko strome urwisko z wapiennej skały. Działka znajduje się na terenie dawnego krakowskiego kamieniołomu. Na jego skraju architekt ulokował dom. Nazwał go EDGE, czyli „krawędź”, bo trudna topografia miała duży wpływ na kształt bryły. Od drogi widać płaską, pochyloną ścianę z wnękami balkonów oraz długi, biały i ostro zakończony taras. To północno-wschodnia elewacja budynku. Wejście jest od strony wschodniej.

Postawienie domu na kamiennym urwisku, jak w biblijnej przypowieści, było sporym wyzwaniem konstrukcyjnym. Zawieszony wzdłuż skały taras ciągnie się na kilkanaście metrów. Nadwieszenia wykonano na belkach żelbetowych z elementami rur z PCW. Skaliste podłoże częściowo uzupełniono przywiezionymi spod Krakowa głazami wapiennymi, gdy okazało się, że lita skała w wyższych częściach kruszeje.

Główna bryła ma formę przechylonego prostopadłościanu, choć z daleka wydaje się, że widzimy spadzisty dach. Dolna krawędź wbita w ostre skały wydaje się nie sięgać ziemi. Dom można porównać do pudełka zapałek, które oparto o urwisko. To odpowiedź na ograniczenia planu zagospodarowania, który w tym rejonie przewidywał dwuspadowe dachy o nachyleniu 37-40°. Gdy pochylimy pudełko zapałek pod takim kątem, płaski dach oraz krótsza ściana utworzą asymetryczny dach dwuspadowy. Tak właśnie zrobiono w tym wypadku.

Życie na krawędzi

Od północy EDGE wygląda tak, jakby o skałę oparto pudełko zapałek. Tę elewację domu widzą wszyscy, którzy przechodzą drogą

fot. Paweł Ulatowski/Mobius architekci

W artykule znajdziesz:

  • prezentację nietypowego nowoczesnego domu wzniesionego na skale
  • historie budowy domu, na którego niezwykłą formę wpłynęła trudna topografia terenu
  • informacje o zastosowanych rozwiązaniach architektonicznych i budowlanych
  • galerię 14 zdjęć
  • plany domu
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 11/2013 Projekt architekci Przemysław Olczyk, Monika Kozłowska (wnętrza)/Mobius architekci
Tekst Maja Mozga-Górecka
Zdjęcia Paweł Ulatowski/Mobius architekci
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU