Opłata planistyczna
Kiedy może być pobrana i w jakiej wysokości
Możliwość zagospodarowania nieruchomości jest podstawowym czynnikiem wpływającym na jej wartość. Uchwalenie nowego planu miejscowego może więc podnieść – i to znacząco – jej cenę. W pewnych sytuacjach trzeba się podzielić takim przysporzeniem z gminą.
Właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości zostanie obciążony jednorazową opłatą planistyczną, jeśli zostaną spełnione łącznie trzy przesłanki:
- wzrosła wartość nieruchomości w wyniku uchwalenia nowego lub zmiany dotychczasowego planu miejscowego;
- w planie miejscowym określono stawkę procentową wzrostu wartości nieruchomości stanowiącą podstawę do naliczenia wysokości opłaty planistycznej;
- dotychczasowy właściciel lub użytkownik wieczysty zbył nieruchomość po uchwaleniu/zmianie planu, ale przed upływem pięciu lat.
Przy wycenie nieruchomości na potrzeby pobrania opłaty planistycznej podstawowe znaczenie ma porównanie jej nowego i poprzedniego przeznaczenia. Przyjmuje się przy tym stan nieruchomości z dnia wejścia w życie planu lub jego zmiany, a ceny z dnia zbycia nieruchomości.
Dla określenia wzrostu wartości nieruchomości ważne jest też, czy była w przeszłości objęta planem miejscowym uchwalonym przed 1995 r. (patrz ramka poniżej).
W artykule znajdziesz:
- omówienie procedury ustalania opłaty planistycznej
- wyjaśnienie, czy opłacie tej podlega darowizna nieruchomości
- zasady szacowania wartości nieruchomości
- przykładowe wyliczenie opłaty planistycznej
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych