Ciepło ze ściany
Ogrzewanie płaszczyznowe
Może być jedynym systemem grzewczym albo uzupełniającym dla ogrzewania podłogowego lub tradycyjnej instalacji z grzejnikami.
Ogrzewanie ścienne jest rodzajem ogrzewania płaszczyznowego, a więc takiego, które przekazuje ciepło do otoczenia przez całą powierzchnię, w tym przypadku ściany. W pomieszczeniu z takim ogrzewaniem elementy grzejne są niewidoczne.
Kiedy grzejnikiem jest cała ściana, podobnie jak wtedy, gdy grzeje duża płaszczyzna podłogi, temperatura powietrza może być o 2-3oC niższa niż w pomieszczeniach ogrzewanych przez tradycyjne grzejniki. Mimo to odczucie komfortu pozostaje na niezmienionym poziomie.
Płaszczyzna oddaje ciepło głównie przez promieniowanie, więc ruchy konwekcyjne powietrza są ograniczone (udział konwekcji stanowi mniej więcej 10%) i nie ma niekorzystnej, dodatniej jonizacji powietrza. Nie występują także unoszenie się kurzu oraz jego przypiekanie ma elementach grzejnych grzejników, źle tolerowane zwłaszcza przez alergików.
Ogrzewanie ścienne należy do niskotemperaturowych, a więc doskonale nadaje się do współpracy z energooszczędnymi źródłami ciepła takimi jak kotły kondensacyjne czy pompy ciepła. Dlatego jest ...
W artykule znajdziesz:
- informacje o rodzajach instalacji grzewczych montowanych w ścianie
- różnice między ogrzewaniem ściennym a podłogowym
- zasady prawidłowego wykonania instalacji i jej obudowania
- zalety i wady ogrzewania ściennego.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych