Dom z drewna klejonego
Drewno klejone to budulec wysokiej jakości, stosunkowo mało u nas popularny. Przedstawiamy relację projektanta, a zarazem budowniczego, który zastosował je w realizacji własnego domu.
Moja działka znajduje się na terenie górniczym, ale na razie złoża nie są eksploatowane. Uzyskała I kategorię przydatności do zabudowy (teren pewny). Jednak w przyszłości ta klasyfikacja może zostać obniżona z uwagi na możliwe rozpoczęcie wydobycia węgla znajdującego się pod terenem inwestycji. To wymagało zastosowania konstrukcji odpornej na ewentualne obsunięcie się gruntu pod budynkiem. W tym wypadku nie było się nad czym zastanawiać. Na Śląsku od lat domy stawia się na wzmacnianych fundamentach. Płyta fundamentowa to jedno z bezpiecznych rozwiązań w takich warunkach. W momencie osłabienia lub przemieszczenia się gruntu przesunie się cała płyta, a konstrukcja domu pozostanie nienaruszona.
W artykule znajdziesz:
- relację inwestora, który zdecydował się na nietypową technologię budowy domu z założeniem, że będzie to budynek energooszczędny
- informacje o parametrach drewna klejonego, konstrukcji budowanego domu oraz zastosowanych rozwiązaniach instalacyjnych (ogrzewanie pompą ciepła, wentylacja grawitacyjna)
- rady, na co zwrócić uwagę, jeśli budujemy z drewna klejonego
- zdjęcia z poszczególnych etapów budowy oraz ich dokładne opisy (fundamentowanie, wznoszenie ścian, budowa dachu łukowatego, wykończenie elewacji)
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych