Pozwolenie na budowę zostało już wydane. Dom mieści się na razie w aktówce. Oto jak sprawić, by na zachwaszczonej działce, niekoniecznie blisko miejsca zamieszkania, ruszyła budowa i przebiegała bez zakłóceń.
Organizacja i prowadzenie budowy nie jest zadaniem łatwym nawet dla kogoś, kto zajmuje się tym całe życie – mówi ekspert Robert Wiktor, inżynier budowlany. Dziś to wyzwanie staje przed Tobą, Inwestorze. Na pewno włożyłeś dużo wysiłku w wybór działki i projektu – to były prace indywidualne. Teraz nawet pełne zaangażowanie może nie wystarczyć. Wiele zależy od ludzi, których zatrudnisz, i od okoliczności zewnętrznych, takich jak pogoda, awarie czy kradzieże. Dochodzi też czynnik czasu.
Budowa to premiera bez próby generalnej. Pamiętaj tylko, że już tysiące inwestorów przed Tobą odegrało swoją rolę – wiadomo, co dobre, a co złe. Być menedżerem to skorzystać ze sprawdzonych procedur prowadzenia budowy i wszelkich dostępnych mechanizmów kontrolnych.
Trzy pytania do inwestora
1. Ile masz pieniędzy na budowę? Im mniej, tym czeka Cię więcej zadań. Dlaczego? Jeśli masz duży budżet, możesz zlecić budowę pod klucz ...
W artykule znajdziesz:
- odpowiedź na pytanie, jak szybko budować i jak wykorzystać do planowania harmonogram budowy
- wskazówki, w jakim systemie budować i jak zorganizować plac budowy
- podpowiedzi, jak znaleźć dobrą ekipę i jak „ustawić się” na budowie
- praktyczne rady, jak zmniejszyć trudności na budowie
- przykładowy plan budowy z podziałem na etapy: jeden z możliwych wariantów prowadzenia budowy, bezpieczny – łagodny finansowo. Zestawienie pokazuje, co jest do zrobienia na danym etapie, a co należy przygotować do kolejnych prac.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Wydanie: Murator 4/2010