12 pytań o stan surowy

Radosław Murat
Radosław Murat

Czas od powitania murarzy do zatknięcia wiechy mija dość szybko. Dom rośnie jak na drożdżach, aż osiągnie stan surowy otwarty. Pokazujemy, jak sprawnie i bezbłędnie przeprowadzić ten najważniejszy etap budowy.

1. Stan surowy – co to takiego?

Określenie „budynek w stanie surowym” oznacza dom nieukończony, w którym wykonano podstawowe roboty konstrukcyjne i budowlane. Tradycyjnie wyróżnia się etapy:

  • stan „zero” – gdy po wytyczeniu budynku i zrobieniu wykopów powstaną fundamenty, płyta fundamentowa lub piwnica przesklepiona stropem. Ten etap kończy się wykonaniem hydroizolacji;
  • stan surowy otwarty – dom jest doprowadzony do tego stanu wówczas, kiedy ma już wszystkie ściany zewnętrzne oraz wewnętrzne, stropy, betonowe schody, a także konstrukcję dachu. Tradycyjna wiecha zatknięta na gotowej więźbie sygnalizuje zakończenie tego etapu;
  • stan surowy zamknięty – możemy o nim mówić wtedy, gdy wykonane zostały wszystkie roboty pozwalające na zamknięcie budynku. Należą do nich między innymi: ostateczne lub tymczasowe pokrycie dachu oraz wstawienie okien i drzwi. Zamknięcie i zabezpieczenie budynku pozwala na jego ogrzewanie, co zimą jest warunkiem prowadzenia dalszych robót wewnątrz.

Tak więc stan surowy to etap, na którym dom zaczyna być gotowy do rozpoczęcia prac wykończeniowych – ocieplania, tynkowania, robienia podłóg, malowania, wyposażania go we wszelkie niezbędne urządzenia.

Wykonanie domu do stanu surowego otwartego powierzamy głównie dwóm ekipom – murarskiej i ciesielskiej. Dalsze prace przeprowadzają kolejni fachowcy: izolacje i krycie dachu – dekarze, osadzanie okien i drzwi – monterzy stolarki budowlanej. Trzeba też będzie wezwać hydraulika do poprowadzenia pionów kanalizacyjnych i wykonania przyłączy wodnych oraz kanalizacyjnych.

Budowa stanu surowego otwartego jest najbardziej spektakularnym etapem, bo wiąże się ze wznoszeniem murów. Dom osiąga docelowe wymiary, wielkość i wysokość. Można do niego wejść, po raz pierwszy zobaczyć w trzech wymiarach układ pomieszczeń, który wyobrażaliśmy sobie na podstawie planów. Etap ten trwa względnie krótko, a efekty od razu robią wrażenie.

Planując i organizując budowę, warto pamiętać, że kolejne etapy będą prawdopodobnie bardziej rozłożone w czasie, a także o tym, że prace wykończeniowe mogą okazać się nawet bardziej kosztowne.

...stan surowy

fot. Andrzej T. Papliński

W artykule znajdziesz:

  • wyjaśnienie, czym różni się stan surowy od stanu zero
  • kolejność prac postępujących aż do osiągnięcia stanu surowego zamkniętego
  • wykaz najpopularniejszych błędów popełnianych na tym etapie budowy
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 5/2017 Tekst Radosław Murat
warto przeczytać
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA