Ten dom jest nawiązaniem do typowych wiejskich zabudowań – jak one ma dwuspadowy dach i plan prostokąta. Sam jednak typowy nie jest.
Inspiracją dla kształtu tego domu były typowe regionalne domy stawiane w Polsce jeszcze na początku XX w. Architekci nie odwoływali się do żadnego konkretnego regionu, chcieli, by projekt był uniwersalny, a zbudowany na jego podstawie dom mógł wkomponować się w wiejską lub podmiejską zabudowę w różnych częściach kraju. W założeniu miał łączyć cechy tradycyjnej zabudowy o dwuspadowym dachu i prostej bryle z elementami współczesnymi: dużymi oknami, jaskrawymi akcentami kolorystycznymi. Zaprojektowano go na planie prostokąta o wymiarach 8,5 x 17,3 m.
Symetryczny dach o kącie nachylenia 45° ma w projekcie pokrycie z grafitowej dachówki cementowej. Ściany zewnętrzne są licowane eleganckim klinkierem ceramicznym w kolorze czarnym.
Najbardziej charakterystyczną cechą domu, która dodaje mu delikatności i sprawia, że mimo ciemnych barw nie wydaje się on ponury, są ażurowe drewniane żaluzje wsparte na drewnianej konstrukcji. Osłonięto nimi ...
W artykule znajdziesz:
- omówienie projektu domu wyróżnionego w konkursie Muratora na Energooszczędny Dom Dostępny
- wizualizacje i plany domu
- podstawowe informacje o projekcie
- opis bryły i podziału wnętrz w domu
- przedstawienie technologii wybranych do budowy domu
- szczegółowe przekroje przez budynek, przybliżające detale konstrukcji
- opis instalacji wybranych przez architekta: ogrzewania gazowym kotłem kondensacyjnym wspomaganym przez kolektory słoneczne; wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Projekt architekci Mateusz Górnik i Magdalena Górnik, inż. Mariusz Szewczyk (instalacje sanitarne)