Murator 3/2025

Budowlane dylematy: wełna czy styropian. Porównanie popularnych materiałów ociepleniowych
Wełna i styropian zatrzymują ciepło tam, gdzie jest ono potrzebne. Dzięki nim zimą energia nie wydostaje się poza budynek. Latem z kolei promienie słońca nie zamieniają domu w saunę. To dwa najpopularniejsze materiały izolacyjne. Wybór między jednym a drugim nie jest oczywisty, więc wyjaśniamy, jakie są ich najważniejsze cechy i parametry.
Widok na jezioro, siłownia, basen, ogród warzywny, spiżarnia, miejsce do medytacji… Prezentacja domu marzeń
Wspaniały widok na jezioro, siłownia, basen, ogród warzywny, spiżarnia, miejsce do medytacji… Dom dla miłośników aktywnego uprawiania sportu i życia w zgodzie z naturą. Jak pogodzić wygodę codziennego życia z realizacją licznych pasji? Architektka Ewelina Jankowska i jej zespół z Ev Architects zrealizowali marzenie właścicieli w duchu minimalizmu i harmonii z otoczeniem. Projekt architektury i wnętrz: EV ARCHITECTS EWELINA JANKOWSKA, zespół projektowy: KATARZYNA PUCEK, KAROL KREMSKI, WOJCIECH SWAROWSKI
Wariacje okienne. Inspiracje
Odpowiedź na pytanie „Co jest ważniejsze – okno czy ściana?” staje się coraz mniej oczywista. Nie tylko dlatego, że w nowoczesnych domach całe ściany bywają szklane. Powód jest też inny – przeszklenia często przesądzają o atrakcyjności architektury. Właśnie dlatego są odmieniane przez różne formy, barwy, materiały...
Przed wyborem projektu. Domy bez pozwolenia
Niekiedy do rozpoczęcia budowy wystarczy jej zgłoszenie. Nie trzeba też prowadzić dziennika ani zatrudniać kierownika budowy. Ograniczenie formalności to duży atut, ale są też inne plusy – ekonomiczne. Domy, których budowę obejmuje uproszczona procedura, z definicji są niedrogie, bo... muszą być małe – mogą mieć powierzchnię zabudowy nie większą niż 70 m2 i maksymalnie dwie kondygnacje.
Zabudowa od stolarza. Dlaczego warto się na nią zdecydować
Ze względu na wysokie koszty mebli na wymiar i możliwość dostosowania ich do indywidualnych potrzeb korzystanie z usług stolarskich jeszcze do niedawna było elementem prestiżu. Przewaga funkcjonalna i estetyczna zabudowy stolarskiej nad gotowymi meblami sprawia, że ta staje się coraz bardziej popularna. Jak korzystać z usług fachowców od zabudowy?
Okno dachowe w izolacji nakrokwiowej. Jak je poprawnie zamontować
"Po rozmowie z architektem postanowiliśmy ocieplić skośne połacie naszego domu metodą nakrokwiową. Wybraliśmy do tego płyty PIR. Pojawiło się jednak pytanie – jak poprawnie zamontować okna dachowe w warstwie takiego ocieplenia? Czy obowiązują tu jakieś specjalne zasady i zalecenia?" – pyta nasz czytelnik. Postanowiliśmy to wyjaśnić.
Tradycyjne mury. Zalety i wady ścian z bloczków i pustaków
Powszechna dostępność elementów murowych i umiejętności budowania sprawiają, że tradycyjna technologia wznoszenia budynków wciąż jest popularna wśród inwestorów i najczęściej proponowana przez projektantów. Rynek oferuje różnorodne materiały i rozwiązania, więc zależnie od preferowanych kryteriów wyboru, każdy znajdzie coś dla siebie.
Na pomoc osłabionym belkom. Wzmacnianie konstrukcji drewnianych
Konstrukcje z drewna, jeśli tylko zostały dobrze zaprojektowane i wykonane, są w stanie wiele unieść i wiele wytrzymać. Z czasem mogą jednak ulec różnym usterkom, zmniejszającym ich nośność. To się da naprawić.
Nowoczesna brama garażowa. Wygoda i bezpieczeństwo użytkowania
Wybierając bramę wjazdową do garażu, kierujemy się różnymi kryteriami. Znaczenie ma między innymi to, czy znajduje się on w bryle domu, czy jest wolno stojący. Zawsze jednak liczą się estetyka, bezpieczeństwo i trwałość bramy.
Lekcja układania płytek ceramicznych. Murator remontuje z Wieśkiem Skibą
Układanie płytek wielkoformatowych to zadanie dla profesjonalistów, ale te standardowe, o wymiarach 30 x 60 cm, możemy zamocować samodzielnie. Zobaczcie, jak ze sztuką kafelkowania poradził sobie nasz specjalista – Wiesiek Skiba.
Instalacja wodna. Materiały i zasady prowadzenia przewodów
Słabe ciśnienie wody w kranie, długie oczekiwanie na ciepłą wodę czy gwałtowne zmiany jej temperatury to tylko niektóre oznaki niepoprawnie działającej instalacji wodnej. Mogą skutecznie uprzykrzać nam codzienne korzystanie z łazienki i kuchni. Ale źle wykonana instalacja może też sprawiać poważniejsze problemy, dlatego trzeba zrobić wszystko, by ich uniknąć.
Sterowanie ogrzewaniem elektrycznym
Największa zaleta ogrzewania elektrycznego to względnie niska cena urządzeń potrzebnych do jego działania. Znacznie tańszy niż w przypadku centralnego ogrzewania wodnego jest w tym wypadku system automatycznego sterowania, który decyduje o wygodzie użytkowników. Z czego może się składać i jakie daje korzyści?
Krzewy i drzewa dla każdego. Wyzwania w doborze roślin do małego ogrodu
Kształtują przestrzeń i są stałym elementem ogrodu. Zdobią go, także zimą, gdy inne rośliny zamierają i znikają z powierzchni gruntu. Chronią przed słońcem, wiatrem i… wzrokiem sąsiadów. Nie powinno ich zabraknąć również na małej działce.
Żyzne podłoże. Kupujemy ziemię ogrodniczą do różnych upraw
Większość roślin ma określone wymagania co do podłoża, które nie zawsze jest w stanie zaspokoić nasza ogrodowa gleba. To wystarczający powód, by do zakładania ogrodu lub wiosennych nasadzeń korzystać ze specjalnej ziemi ogrodniczej.
Termomodernizacja. Co można odliczyć w rozliczeniu za 2024 r., a co za 2025 r.
To był ostatni rok, kiedy można było skorzystać z ulgi na nowy kocioł gazowy albo olejowy. A co z innymi wydatkami na poprawę standardu energetycznego domu? Które dają możliwość obniżenia podatku?
Segregacja odpadów budowlanych. Jakie przepisy obowiązują w 2025 r.?
Od tego roku firmy prowadzące prace budowlane mają obowiązek segregacji odpadów powstałych w wyniku tych prac. Odpady mają być rozdzielone na sześć kategorii.
Dodatek do Muratora. Trendy budowlane na 2025 r.
Poprosiliśmy przedstawicieli firm produkujących materiały budowlane, instalacyjne i wykończeniowe o przedstawienie kierunków rozwoju w swoich firmach oraz zaprezentowanie technologii i produktów przygotowywanych z myślą o potrzebach rynku i indywidualnych inwestorów. Ich prezentacje przedstawiamy w naszym dodatku.