Na pomoc osłabionym belkom
Wzmacnianie konstrukcji drewnianych
Konstrukcje z drewna, jeśli tylko zostały dobrze zaprojektowane i wykonane, są w stanie wiele unieść i wiele wytrzymać. Z czasem mogą jednak ulec różnym usterkom, zmniejszającym ich nośność. To się da naprawić.

Drewno to solidny materiał. Wykonane z niego konstrukcje – stropów, dachów, ścian – jeśli zapewnimy im dogodne warunki i nie zaniedbamy okresowych konserwacji, pozostaną w dobrym stanie przez długie lata. Jeśli jednak drewno narażone będzie na działanie wilgoci, dopadną je szkodniki lub nastąpi przeciążenie bądź inne uszkodzenie mechaniczne, wtedy wytrzymałość konstrukcji spadnie. Skutkiem tego jej elementy mogą nadmiernie się ugiąć, wykrzywić, przechylić. W ostateczności może też dojść do zawalenia się budowli lub jej fragmentu. Im wcześniej zareagujemy, tym większa szansa, że konstrukcja będzie do odratowania.
Bywają też sytuacje, kiedy wzmacnia się konstrukcję będącą w dobrym stanie. Robimy tak wówczas, gdy w planie jest jej dociążenie, a ekspertyza techniczna wykazała, że nie udźwignie ona dodatkowych kilogramów.
Wzmacnianie dotyczy przeważnie więźb, czyli konstrukcji dachowych, stropów lub schodów. Zdecydowanie rzadziej zachodzi potrzeba usztywniania ścian o szkielecie drewnianym.

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych