Murator 12/2019
planuj, licz, buduj
Instalacja wodna
Podobnie jak kanalizacyjna ma część zewnętrzną, którą najlepiej ułożyć, zanim na działce zacznie powstawać dom, i wewnętrzną, która może powstać dopiero wtedy, gdy w domu są już ściany i stropy oraz znana jest aranżacja pomieszczeń sanitarnych.
budowa i remont
Zdrowie na budowie
Jan jest dziennikarzem i pisarzem. Od ponad roku – także budowlańcem. Z konieczności. I z pasji, takiej, która gotuje krew w żyłach. Grono jego znajomych z uwagą śledzi cykl „z pamiętnika inwestora”, czyli publikowane na Facebooku zapiski Jana z budowy domu rodzinnego w Milanówku.
architektura i wnętrza
Dyskretny urok asymetrii - prezentacja domu
Nieliczne projekty powstają tak jak ten. Inwestor przyniósł architektom precyzyjnie rozrysowany plan domu i poprosił o dorobienie do niego architektonicznej „sukienki”. Zgodzili się - „sukienka” jest praktyczna i urzekająca. (Projekt domu: Beczak & Beczak / Magdalena Beczak, Maciej Beczak)
architektura i wnętrza
Światło wszystko zmienia
W projektowaniu oświetlenia wcale nie są najważniejsze lampy, ale elastyczność rozwiązań, która gwarantuje nam komfort niezależnie od funkcji pomieszczenia, pory dnia i roku, a nawet naszego nastroju.
budowa i remont
Strop gęstożebrowy
To technologia, która ma wielu zwolenników wśród projektantów i inwestorów. Strop powstaje z elementów prefabrykowanych i układanej na nich mieszanki betonowej. Warto się zapoznać z ofertą rynkową, żeby dobrze wybrać konkretne rozwiązanie.
budowa i remont
Domy solarne
Czy dom może być ogrzewany wyłącznie energią słoneczną? Czy można zrezygnować z energii pochodzącej z paliw kopalnych bądź z energii elektrycznej do podgrzewania wody użytkowej i centralnego ogrzewania nawet w okresie zimowym? Oto przykład potwierdzający, że jest to możliwe, także w budownictwie wielorodzinnym!
budowa i remont
Wzorowa zabudowa
Układania płyt gipsowo-kartonowych chętnie podejmują się glazurnicy, malarze, stolarze, a nawet hydraulicy. Praca ta wydaje się bowiem dość prosta. A jednak jej efekty bywają niezadowalające. Radzimy zatem, jak uniknąć błędów przy wykonywaniu zabudowy z takich płyt.
budowa i remont
Żelbet na wzmocnienie
Nie ma budynków murowanych, które nie miałyby tu i ówdzie wzmocnień żelbetowych, choćby w postaci wieńców, chyba że są źle zaprojektowane i nieprawidłowo zbudowane. Wyjaśniamy, dlaczego takie wzmocnienia są istotne oraz gdzie i jak powinno się je robić.
budowa i remont
Powierzchnia gruntownie przygotowana
Sukces malowania, tynkowania, układania gładzi, klejenia płytek lub wykonywania podkładu podłogowego w dużej mierze zależy od odpowiedniego zagruntowania podłoża. Samo gruntowanie jest proste, ale na efekt ma wpływ właściwy dobór preparatu gruntującego.
budowa i remont
Na jasnym i ciepłym poddaszu
Laureatami konkursu „Czyste powietrze z Muratorem” w kategorii „Poddasze” zostali właściciele domu w Popławach. Relacjonujemy przebieg prac związanych z realizacją nagrody – wstawianie okien w połacie dachu i ocieplanie poddasza. Dzięki takiej termomodernizacji dom jest cieplejszy i ma większa powierzchnię użytkową.
budowa i remont
Tapety
Starannie wytapetowane ściany wyglądają bardzo atrakcyjnie. Ogromna liczba dostępnych wzorów i kolorów tapet sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zamiast zwykłej tapety można wybrać fototapetę, tapetę tekstylną lub wytłaczaną albo natryskową.
budowa i remont
Jeden sprzęt do kilku zadań
Chcesz sprawić gwiazdkową niespodziankę mężowi, tacie, bratu lub koledze? Zajrzyj do sklepu z narzędziami i kup któreś z narzędzi wielozadaniowych. To prezent pomysłowy i praktyczny.
instalacje i wyposażenie
Bądź gotowy na zimę
Nadejście zimy zwiastuje początek kolejnej rundy naszej niekończącej się walki z naturą. Na szczęście nie jesteśmy już skazani wyłącznie na siłę mięśni, szuflę i sól z piaskiem. Dziś odpowiednie instalacje mogą automatycznie dbać o to, aby chodnik, podjazd, schody czy dach były zawsze wolne od zalegającego śniegu i suche, a więc oszczędzać nasz czas oraz zapewniać wygodę i bezpieczeństwo.
instalacje i wyposażenie
Kabiny prysznicowe
W dużej łazience często oprócz wanny instalujemy prysznic, w małej zwykle montujemy go zamiast niej. Przemawiają za tym względy ekonomiczne i ekologiczne. Przedstawiamy wybrane modele nowoczesnych kabin prysznicowych rekomendowane przez producentów.
instalacje i wyposażenie
Sprytny dom
Coraz chętniej wyposażamy domy w systemy, dzięki którym sterowanie znajdującymi się w nich instalacjami i urządzeniami może się odbywać zgodnie z naszym życzeniem, ale bez naszego udziału, czyli automatycznie, albo - jak kto woli – inteligentnie.
wokół domu
Igiełkowe okrywowe
Rośliny iglaste mają sporo zalet. Są zawsze zielone i dekoracyjne, a przy tym łatwe w pielęgnacji. Nic więc dziwnego, że często wykorzystuje się je w aranżacji działki. Interesującą grupę stanowią te o pokroju płożącym. Podpowiadamy, jak je zastosować w ogrodzie.
wokół domu
Altana, czyli strefa wypoczynku
Zadaszona wiata to doskonałe miejsce relaksu w otoczeniu przyrody. Zależnie od wielkości i wyposażenia można w niej urządzić samotnię, w której przyjemnie będzie odpocząć po dniu pracy, albo wygodną salę ze stołem – miejsce spotkań z bliskimi.
prawo i pieniądze
Rękojmia na rynku nieruchomości
Instytucja rękojmi to niezwykle cenna regulacja prawna, która chroni interesy także uczestników obrotu na rynku nieruchomości. Co więcej – w ostatnich latach zasady funkcjonowania rękojmi znacznie się zmieniły na korzyść nabywców mieszkań, domów, gruntów, lokali użytkowych i innych nieruchomości.
prawo i pieniądze
Kupno działki rolnej
Od pół roku nie trzeba już być rolnikiem, żeby kupić działkę rolną do 1 ha. Od jej lokalizacji zależy natomiast, czy i kiedy będzie można ją bez przeszkód sprzedać.