WYBIERAJ NAJLEPSZE

Strop gęstożebrowy

Ewa Trusewicz
Ewa Trusewicz

To technologia, która ma wielu zwolenników wśród projektantów i inwestorów. Strop powstaje z elementów prefabrykowanych i układanej na nich mieszanki betonowej. Warto się zapoznać z ofertą rynkową, żeby dobrze wybrać konkretne rozwiązanie.

strop gęstożebrowy.jpeg
Jest kilka typów stropów gęstożebrowych, ale wszystkie pracują w podobny sposób. Żebra powstają po zabetonowaniu prefabrykowanych belek stropowych. Im belki są wyższe i gęściej rozstawione, tym strop mocniejszy fot. Piotr Mastalerz

Projekt domu określa rozwiązania technologiczne jego przegród, także rodzaj stropu. Większość domów wznosi się w technologii murowej, a więc naturalnym rozwiązaniem są stropy z wykorzystaniem betonu i stali. W stropach gęstożebrowych to właśnie warstwa nadbetonu i betonowe żebra wraz ze zbrojeniem decydują o wytrzymałości stropu. Pozostałe elementy - prefabrykaty - decydują o innych parametrach stropu, między innymi grubości, rozpiętości, izolacyjności akustycznej.

W artykule znajdziesz:

  • rodzaje stropów gęstożebrowych
  • elementy stropu gęstożebrowego
  • opis stropów betonowych
  • opis stropów ceramicznych
  • opis stropów dużych rozpiętości
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 12/2019 Tekst Ewa Trusewicz
warto przeczytać
tematy z okładki
Perfekcyjnie bez względu na kolor
Malowanie nie jest trudne, nie trzeba być fachowcem, żeby sobie z nim poradzić. Grunt to dobrze się przygotować. Co warto...
MALOWANIE ŚCIAN
Z półki na półkę
Ażurowa konstrukcja schodów wspornikowych wygląda lekko i nowocześnie. Nie dzieli optycznie wnętrza i dobrze się prezentuje w otwartej strefie dziennej.
SCHODY METALOWE