Sprytny dom

Czyli dom sterowany automatycznie

Sebastian Malinowski
Sebastian Malinowski

Coraz chętniej wyposażamy domy w systemy, dzięki którym sterowanie znajdującymi się w nich instalacjami i urządzeniami może się odbywać zgodnie z naszym życzeniem, ale bez naszego udziału, czyli automatycznie, albo - jak kto woli – inteligentnie.

automatyka.jpeg
Instalacje (grzewczą, oświetleniową, alarmową) i rozmaite domowe urządzenia (AGD, RTV, okna dachowe, rolety, bramę garażową i wjazdową, furtkę etc.) można dziś połączyć we wspólny system i sterować nimi zdalnie i/lub za pośrednictwem smartfona z odpowiednią aplikacją fot. Tomasz Zakrzewski, projekt: Robert Skitek/Pracownia RS+

System domu inteligentnego to sieć połączonych urządzeń. Pozwala ona kontrolować ogrzewanie, oświetlenie, zdalnie otwierać i zamykać okna, monitorować system zabezpieczający posesję oraz sterować pracą odbiorników elektrycznych.

Instalacja może być mniej lub bardziej złożona. Z im większej liczby elementów się składa, tym większy mamy wpływ na bezpieczeństwo i komfort domowników. Zastosowanie urządzeń sterowanych elektrycznie sprawia, że budynek częściowo „myśli za nas”.

System domu inteligentnego można skomponować samodzielnie. Można też skorzystać z gotowych zestawów składających się na przykład z żarówek LED i gniazdek sterowanych za pośrednictwem wi-fi, czujników temperatury, wilgotności i oświetlenia oraz stacji centralnej sterującej wszystkimi komponentami. Gdy zechcemy mieć też zestaw do monitoringu posesji, w jego skład wejdą centralka, kamery IP, czujniki ruchu oraz otwarcia drzwi i okien.

Głównym elementem sterującym domu inteligentnego jest zazwyczaj centralka. Łączy wszystkie elementy w sieć, co pozwala kontrolować ich ...

W artykule znajdziesz:

  • sposoby sterowania instalacjami i urządzeniami w smart-domu
  • dostępne urządzenia i aplikacje wykorzystywane do sterowania
  • korzyści wynikające ze zautomatyzowania domu
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 12/2019 Tekst Sebastian Malinowski
warto przeczytać
tematy z okładki
Perfekcyjnie bez względu na kolor
Malowanie nie jest trudne, nie trzeba być fachowcem, żeby sobie z nim poradzić. Grunt to dobrze się przygotować. Co warto...
MALOWANIE ŚCIAN
Z półki na półkę
Ażurowa konstrukcja schodów wspornikowych wygląda lekko i nowocześnie. Nie dzieli optycznie wnętrza i dobrze się prezentuje w otwartej strefie dziennej.
SCHODY METALOWE