Aranżacja łazienki zawsze jest kompromisem między tym, co chce się mieć, a tym, co się w pomieszczeniu zmieści. Na szczęście wiele łazienkowych sprzętów produkowanych jest w różnych rozmiarach, więc nawet na niezbyt dużej powierzchni udaje się zainstalować podstawowe urządzenia.
Łazienka, a może łazienki
Jeżeli myślisz o łazience wyłącznie dla siebie, nic nie stoi na przeszkodzie, by wchodziło się do niej z sypialni. Ewentualnie pomieszczenia te mogą być częściowo połączone albo wręcz stanowić jedno – intymną część domu.
Gdy planujesz jedną łazienkę, z której będą korzystać wszyscy domownicy, dobrze, by była dla każdego jednakowo dostępna i dostosowana do potrzeb. Jeśli dom, który zamierzasz zbudować, będzie „docelowy”, to warto pomyśleć o wyposażeniu dopasowanym do kolejnych etapów życia. Będzie to gwarancja, która zapewni jak najwyższą jakość życia dla domownikom, niezależnie od wieku i stopnia sprawności.
Najważniejsze dla łazienkowej ergonomii
Minimum wygody
Wystarczy pomieszczenie szerokości 1,84 m i długości 3,3 m (6,1 m2), by urządzić luksusową łazienkę z wanną i kabiną prysznicową, oraz 1,84 m x 2,6 m (4,6 m2) na wygodną łazienkę z wanną lub prysznicem (do 20 cm z szerokości łazienki trzeba przeznaczyć na instalacje i ewentualnie na wbudowane nad umywalką i stelażem WC szafki). Zanim więc zaczniesz się rozglądać za ceramiką sanitarną o mniejszych od standardowych wymiarach albo urządzeniami spełniającymi dwie funkcje, skoncentruj się na funkcjonalnym planie przyszłej łazienki – może się okazać, że nie będą potrzebne.
Coś za coś
Na kabinę prysznicową potrzebna jest przestrzeń minimum 80 cm x 80 cm, ale bardziej pożądana byłaby 80 cm x 100 cm. W miejscu wanny, która ma mniej niż 170 cm i jest niewygodna, zmieścisz dużą kabinę. Chyba że planujesz głęboką wannę do siedzenia, czyli typu japońskiego, albo wannę wyposażoną w zestaw odpływowo-przelewowy z serii Multiplex/VIEGA (naciśnięcie rozety powoduje podniesienie funkcji przelewu o 5 cm w górę i napełnienie wanny większą ilością wody tak, by móc się zanurzyć w pachnącej pianie). Wracając do kabiny prysznicowej, najlepiej, żeby była bez progu, przystosowana także do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej., Głęboki, najlepiej murowany brodzik ma sens tylko wówczas, gdy z łazienki będą korzystać małe dzieci. Dla dodatkowego komfortu w natrysku na ścianie można zamontować składany stołeczek.
Nie rezygnuj jednak z umywalki. Nawet najmniejsza jest wygodniejsza niż kran nad wanną. Umywalka powinna mieć minimum 60 cm szerokości, gdy w sąsiedztwie jest miejsce do odstawiania kosmetyków. Jeśli nie ma, wybierzmy model szerszy z tak zwaną powierzchnią odkładczą. To samo dotyczy wanny – podczas kąpieli szeroki rant będzie bardzo praktyczny.
Polecam też podwieszaną ceramikę: sedes, bidet, umywalkę. Ułatwiają sprzątanie, które w małych pomieszczeniach wymaga niekiedy nie lada akrobacji.
Rozwiązaniem są też urządzenia integrujące kilka funkcji: prysznic z wanną, zamiast dwóch umywalek jedna, ale z dwoma bateriami albo miska WC z funkcją bidetu. Przy misce toaletowej możemy też zastosować klasyczną bidetkę – baterię, która zastąpi bidet.
W ostateczności można też sięgnąć po urządzenia nietypowe, jak umywalka do montażu nad wanną, narożną ceramikę sanitarną, a także asymetryczne wanny.
Dzieci na swoim
Coraz częściej decydujemy się na oddzielną łazienkę dla dzieci. Czasami zapominamy jednak, że maluchy szybko rosną. I jak często zmienia im się gust. Tymczasem łazienka to duża inwestycja, musi być obliczona na lata. Rozwiązaniem jest dopasowanie funkcji do potrzeb dzieci i wybór takiego wyposażenia i kolorystyki, które będą na tyle uniwersalne, że przetrzymają zmieniające się mody. W sukurs przychodzą kolorowa ceramika i baterie, które nie są – moim zdaniem – przejściową modą, a bardzo podobają się małym dzieciom i młodzieży. Klimat bliski dziecku można też stworzyć za pomocą łatwych do wymiany akcesoriów oraz dodatków.
W łazience dziecięcej częściej wybieramy wannę niż prysznic, ale sens ma także głęboki, najlepiej murowany brodzik o burtach wysokości około 30 cm i szerokości 20 cm. A jeśli warunki techniczne na to pozwolą – basenik głębokości około 30 cm.
Armatura powinna być wyposażona w wylewkę jak do wanny i w natrysk z deszczownicą. Gdy dzieci podrosną, będą mogły zamienić kąpiel i zabawy w baseniku na szybki prysznic.
Ceramikę również radziłabym umocować na standardowej wysokości (umywalka – 84-85 cm, miska toaletowa – 42-44 cm). W przedszkolach i szkołach zaleca się montaż miski WC na wysokości 26 cm (dla dzieci do 3 lat), 32 cm (dla 3-11-latków) i 35 cm dla starszych, do 15. roku życia. W domu jednak w pierwszych latach dzieciom dla wygody wystarczy stabilny stołek -schodek.
W sprzedaży dostępne są także produkty do montażu i regulacji wysokości urządzeń sanitarnych i sterowana elektronicznie armatura (przydatne także dla osób starszych czy niepełnosprawnych). Po naciśnięciu przycisku umywalka podniesie się do góry od 70 cm do 90 cm. Żeby ją opuścić, wystarczy oprzeć na niej ręce. Ponowne naciśnięcie przycisku blokuje umywalkę na aktualnej wysokości.
Dostępny jest także stelaż z regulacją wysokości miski ustępowej. Również w tym przypadku wystarczy nacisnąć przycisk, a toaleta podniesie się lub opuści o 8 cm. Mechanizm oparty jest na sprężynie gazowej.
Nie tylko dla gości
Minimalna powierzchnia łazienki gościnnej to 1,67 m2 (185 cm x 90 cm z drzwiami usytuowanymi centralnie na dłuższym boku). Gdy toaleta dla gości jest łazienką dla tych z nich, którzy zostają na noc, pojawia się potrzeba zainstalowania większej umywalki i kabiny prysznicowej. Dobrze, żeby udało się mimo to nie stracić szczególnego charakteru tego miejsca.
W takiej łazience można sobie pozwolić na ekstrawagancję oraz odważne dekoratorskie pomysły. By umywalka znalazła się w centrum uwagi, wystarczy ją wyeksponować, podkreślając dużym lustrem albo parą dekoracyjnych kinkietów. Dobierając baterie, szczególnie gdy umywalka jest nietypowa, trzeba zwrócić uwagę na długość wylewki.
Ważne jest, by obok umywalki znalazło się miejsce do odłożenia torebki lub kosmetyków. A nad umywalką dobrze oświetlone lustro, w którym można poprawić makijaż. Nie rezygnujmy z miejsca pod umywalką lub nad podwieszaną toaletą – można je wykorzystać na szafki.
Jak pogodzić ergonomię z wygodą?
Projekt łazienki lub łazienek, jeśli zdecydujesz, że w twoim domu będzie więcej niż jedna, najlepiej naszkicować już na etapie rozrysowywania ścian działowych domu. Zacznij od podziału na strefy: toaletową (WC, bidet, umywalka) i kąpielową (wanna, prysznic) oraz ewentualnie pralnię. Strefa to urządzenie plus przestrzeń potrzebna, by z niego korzystać. Strefy mogą się na siebie nakładać lub zazębiać, ale ich układ powinien być jak najprostszy. W małej łazience zredukuj przestrzeń na komunikację. Unikaj trudno dostępnych miejsc, które nie sposób utrzymać w czystości. Wstępnie wybierz także ceramikę łazienkową. To da pewność, że projekt będzie można zrealizować.
Jeśli tylko jest to możliwe, w łazience powinno być okno. Można je zastąpić częściowo przeszkloną ścianą do sypialni lub jakiegokolwiek widnego pomieszczenia i w ten sposób doświetlić wnętrze. Kontakt z naturą, nawet jeśli są to tylko smuga naturalnego światła i rośliny w doniczkach, to dzisiaj jedna z podstawowych potrzeb.