Poza płytkami ceramicznymi jest wiele innych materiałów, którymi możemy wykończyć ściany i podłogę łazienki. Muszą mieć jedną wspólną cechę – nieprzemakalność, którą osiąga się różnymi sposobami.
Spośród domowych pomieszczeń łazienka jest najbardziej narażona na zalanie wodą i zawilgocenie. Dlatego materiały, jakich użyjemy do jej wykończenia powinny być odporne na warunki panujące w tym pomieszczeniu. Najczęstszym wyborem, podyktowanym właściwościami materiału, są różnego rodzaju płytki: ceramiczne, kamienne i szklane. Ale poza nimi są jeszcze inne sposoby dobrego i skutecznego wykończenia łazienki. Architektoniczne trendy oraz nowe produkty chemii budowlanej rozpościerają co jakiś czas paletę kolejnych możliwości.
Drewno
Zawsze cieszyło się sporym powodzeniem i często było stosowane w dawnych łazienkach. Oczywiście zawsze z przewidywalnym skutkiem. Obecnie jest bardzo wiele możliwości dobrego zabezpieczenia drewna, więc możemy wybrać na przykład drewno olejowane, które sprawdzi się najlepiej. Olej, wnikając w pory drewna, dodatkowo zabezpiecza je i chroni przed wnikaniem wilgoci. Przy wyborze drewna najprościej jest kierować się całkowitym (objętościowym) współczynnikiem skurczu wyrażanym w procentach. Im niższy, tym drewno jest bardziej odporne na wilgoć. Do łazienek poleca się drewno o całkowitym współczynniku skurczu poniżej 10% (merbau ma współczynnik skurczu 9%, tek, iroko, jatoba, doussie – 9,5%, ale już lapacho – 12,5%. Tyle co dąb). Ważne jest również, by przed zakupem sprawdzić wilgotność drewna – powinna wynosić 7-10%. Elementy o takiej właśnie wilgotności będą się mniej rozsychały pod wpływem zmian temperatury lub wilgotności panujących w łazience. Drewniane okładziny są efektowne także na ścianach, rzecz jasna w miejscach, które nie są zalewane wodą.
Wody nie boją się również specjalne, przeznaczone do łazienek laminowane panele podłogowe. Niektóre z nich mają warstwę antypoślizgową. Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić, czy producent poleca ich układanie w łazience i ściśle przestrzegać zasad montażu.
Nie tylko kamienie
Do łazienki nadają się również odpowiednio przygotowane trawertyn, granit i marmur oraz stosunkowo tanie podłogi z winylu, gumy, linoleum. Poza dobrymi właściwościami technicznymi cechuje je ciekawa, niepowtarzalna estetyka, a także łatwość utrzymania w czystości.
Granit charakteryzuje się bardzo duża twardością, jest odporny na mróz, wiatr i wodę, ma znikomą nasiąkliwość, która jeszcze zmniejsza się po impregnacji. Bardzo dobrze akumuluje ciepło, ponieważ jest materiałem bardzo gęstym. Nie ściera się, nie zniszczą go związki chemiczne ani ogień. Bardzo trudno go zarysować, bo niewiele jest materiałów twardszych od niego. Popularność granitu wynika również z tego, że jest podatny na kształtowanie.
Marmur jest miększy od granitu o bardziej nasiąkliwy. Występuje w wielu kolorach i wzorach, które marmuru mogą być prawie niewidoczne lub w postaci delikatnych przebarwień, bąbli różnych odcieni i deseni. Najbardziej charakterystyczne są niezwykle wyraziste wstęgi użyleń ciemniejszego koloru.
Marmur jest nasiąkliwy i wrażliwy na działanie kwasów i tłuszczów. Niektóre gatunki mogą się trwale przebarwiać pod wpływem kolorowych substancji. Dlatego należy go wybierać starannie i zawsze upewnić się, że dany rodzaj kamienia można zastosować w zaplanowanym miejscu.
Trawertyn wyróżnia się dużą porowatością i ciekawą strukturą. Najbardziej charakterystyczne są żłobienia i pory, czasem bardzo duże, czasem ułożone liniowo lub faliście. Dostępny jest w wielu odcieniach bieli, brązu, beżu oraz czerwieni, a najbardziej popularne są jego stonowane jasne odmiany.
Trawertyn jest skałą porowatą, więc ma dużą nasiąkliwość, dlatego wielu producentów płyt kamiennych przygotowuje elementy o wypełnionych porach. Zawiera też wapń i w związku z tym, podobnie jak marmur, reaguje negatywnie w kontakcie z kwasami wywołującymi plamy. Dlatego okładziny wykonane z trawertynu należy od razu zaimpregnować preparatem do kamienia naturalnego.
Beton
Na ściany i posadzki zalewane wodą doskonale nadaje się wytrzymały i odporny impregnowany beton. Można nim wykończyć nawet kabinę prysznicową, zamówić wykonane z tego materiału blaty, umywalki, wanny. To pozwali funkcjonalnie wykorzystać każdy centymetr, co jest zaletą szczególnie w małych wnętrzach. Warto zestawiać elementy nie tylko w różnych barwach i odcieniach betonu, ale też matowe lub fakturalne z tymi z połyskiem.
Szkło
Okładziny szklane są efektowne. Wyglądają lekko i ulotnie. Kolorowe (lakierowane od spodu) całkowicie zmienią charakter wnętrza. Secesja lubowała się w szkle piaskowanym w bogate wzory. Teraz raczej stosuje się tafle szkła podklejone folią z nadrukowanym deseniem. Szkło można dodatkowo podświetlać i uzyskać w ten sposób płaszczyznę świecącą łagodnym, rozproszonym światłem. I to także na podłodze oraz suficie. Jeżeli zastosujemy system umożliwiający zmianę koloru światła – możemy zmieniać nastrój łazienki jak obrazki w kalejdoskopie.
Do wyboru mamy także szklane pustaki. Właściwie użyte mogą być bardzo efektowne. Wykonanie i montaż szklanych elementów architektury wnętrz najlepiej powierzyć firmie specjalistycznej. Na końcowy efekt wpływa bowiem precyzja wykonania. Wszystkie elementy powinny być idealnie spasowane. Projektując, trzeba też zwrócić uwagę, czy tafle szkła nie są za duże, by wnieść je do mieszkania.
Farby
Wciąż boimy się ich stosować do wykończenia ścian w łazienkach, a szkoda. To niedrogie i atrakcyjne rozwiązanie, które pozwala zmienić wystrój co kilka lat. Wystarczy przemalować łazienkę na inny kolor. W przypadku wszystkich pozostałych materiałów wykończeniowych nie jest to takie proste. Szukajmy farb do pomieszczeń wilgotnych oraz odpornych na zmywanie i zużycie. Takie produkty umożliwiają szorowanie, a dodatkowo zabezpieczają ściany przed działaniem wilgoci oraz rozwojem grzybów pleśniowych.
Farby lateksowe, akrylowo-lateksowe, lateksowe akrylowo-kompozytowe i ceramiczne są najlepszym wyborem. Ich skład pozwala ścianom „oddychać” i chroni je przed przedostaniem się wilgoci w głąb, uniemożliwiając tym samym powstawanie zagrzybienia (oczywiście nawet najlepsza farba nie zastąpi odpowiedniej wentylacji łazienki). Jeszcze niedawno najbardziej odporne na wilgoć i czyszczenie były powłoki błyszczące (wysoki stopień połysku). To się zmieniło. Można dostać już produkty dające wykończenie matowe, półmatowe (satynowe) lub o delikatnym połysku.
Na ściany w łazienkach można też stosować niektóre farby strukturalne i cienkowarstwowe masy dekoracyjne (stiuki). Dobrym wykończeniem klasycznych wnętrz są także tapety wodoodporne, które również można łatwo zmienić, gdy zechcemy odświeżyć wystrój.