Bez przecieków
Gdy planujemy wykańczanie łazienki lub jej remont, pod płytkami powinna się znaleźć hydroizolacja. Dzięki niej nie zalejemy sąsiednich pomieszczeń.
Okładzina ceramiczna byłaby szczelna, gdyby nie fugi. To przez nie może się przesączać woda. Im większe zalanie, tym mniejszy opór fug. Miejsca, w których się ukruszyły lub odspoiły od krawędzi płytek, nie stanowią żadnej bariery dla wody wnikającej w ściany lub strop. Dlatego należy stosować uszczelnienie podpłytkowe.
Podłoga i część ścian
Chociaż nie ma normy ani przepisu, które zmuszałyby właścicieli domów bądź mieszkań do stosowania hydroizolacji podpłytowych, róbmy ją wszędzie tam, gdzie istnieje zagrożenie zalaniem – w łazienkach, kuchniach, pralniach i pomieszczeniach, które nazywa się mokrymi lub o podwyższonym poziomie wilgoci. To ubezpieczenie na wypadek jakiegoś „potopu”.
Nie ryzykujmy, zwłaszcza wtedy, gdy na ścianach jest zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych, które po dłuższym kontakcie z wilgocią pęcznieją. Szczególne niebezpieczeństwo stanowi też brak hydroizolacji w łazienkach ulokowanych na drewnianych stropach belkowych (częste na poddaszach użytkowych) lub w budynkach szkieletowych, których ściany wypełniają wełna mineralna, drzewna lub włókna celulozowe. To samo dotyczy domów z bali.
Izolacja, o której mówimy, najbardziej potrzebna jest na podłodze (woda może się wylać z pralki, zmywarki, wanny, brodzika, umywalki, miski ustępowej). Trzeba ją też wyprowadzić na te fragmenty ścian, które często będą zachlapywane – przy wannach, umywalkach, a przede wszystkim w kabinach prysznicowych.
Płynna folia
To gotowa do użytku masa polimerowa niezawierająca cementu. Po naniesieniu na podłoże tworzy szczelną i elastyczną powłokę. Można jej użyć nawet pod instalację ogrzewania podłogowego.
Wraz z folią trzeba kupić taśmę i kołnierze uszczelniające oraz preparat do wstępnego zagruntowania podłoża. Produkty te powinny być jednej firmy. Najlepiej, gdy klej do płytek i masa spoinująca również będą pochodziły z oferty tego samego producenta.
Płynną folię można nakładać na suche i czyste podłoże. Czy jest czyste – łatwo sprawdzić, natomiast trudniej ustalić poziom zawilgocenia. Z pomocą przyjdą kawałek folii i taśma klejąca, najlepiej szara. Folię szczelnie przyklejamy taśmą do podłoża.
Jeśli po kilku godzinach na spodzie folii zaobserwujemy kropelki, to sygnał, że z izolowaniem łazienki trzeba się jeszcze wstrzymać, podłoga musi bowiem wyschnąć.
Jak stosować płynną folię?
- Zawartość wiaderka dokładnie rozmieszać.
- Nakładać masę nakłada pędzlem, najpierw w narożnikach i wokół przejść różnych elementów przez przegrodę (rur, wpustów podłogowych).
- Podczas pierwszego nanoszenia folia powinna być mocno wcierana w podłoże, aby zasklepiła wszelkie pory. Grubość jednorazowej warstwy powinna wynosić około 1 mm.
- W narożniki wkleić docięte odcinki taśmy zbrojącej, a zaraz po tym pokryć je drugą warstwą masy.
- Po kilku godzinach nanieść drugą warstwę na całą zabezpieczaną powierzchnię.
- Płytki ceramiczne można układać po 12 godzinach.
Gdzie nanosić izolację podpłytkową?
Uszczelnienie zespolone
Wykonuje się je z tak zwanych szlamów, czyli jedno- lub dwuskładnikowych mikrozapraw cementowo-polimerowych. To produkty powszechnie stosowane do wykonywania izolacji podpłytkowej na tarasach i balkonach, ale znajdą zastosowanie także we wnętrzach, zwłaszcza gdy zostanie ich pewna ilość po wcześniej prowadzonych robotach.
Mikrozaprawy mają bardzo dobrą przyczepność do podłoża i tworzą mineralny podkład, do którego bez trudu da się przyklejać płytki ceramiczne. Nadają się pod instalacje ogrzewania podłogowego, są elastyczne i trwałe. Ponieważ lepiej zabezpieczają przed wodą niż folie w płynie, szczególnie warto je polecić do izolacji podłóg w łazienkach, w których będzie kabina prysznicowa bez brodzika.
Nanoszenie mikrozapraw przebiega w podobny sposób jak nakładanie płynnej folii. Jedynie nanoszenie szlamów dwuskładnikowych wymaga starannego połączenia i wymieszanie zaprawy z emulsją. Zamiast pędzla używa się tu stalowej pacy.
Nowoczesne mikrozaprawy wzbogacone są dodatkiem włókien polimerowych, które po naniesieniu masy tworzą tak zwane zbrojenie rozproszone. Taka warstwa hydroizolacyjna jest odporniejsza na naprężenia występujące w podłożu oraz na zmiany temperatury niż folia płynna. Szczególnie warto ją polecić pod podłogówkę, ale nawet wówczas nie wolno rezygnować z taśm systemowych.
W odróżnieniu od folii płynnych mikrozaprawy można też nanosić na podłoże zawilgocone (ale nie mokre). Szlam nakłada się dwuwarstwowo, a jego łączna grubość osiąga 2-2,5 mm. Glazurnicy mogą zacząć pracę po upływie od jednego do trzech dni od zaizolowania podłoży.
Klei i izoluje
Wartymi zastosowania są też cementowe kleje do płytek o właściwościach hydroizolacyjnych. To produkty typu dwa w jednym. Ich zastosowanie skraca czas potrzebny na wykończenie pomieszczenia, ponieważ nie trzeba wykonywać oddzielnej powłoki izolacyjnej oraz czekać na jej wyschnięcie. Kleje takie mogą być jednak stosowane tylko w tych pomieszczeniach, w których ryzyko poważnego zalania nie jest duże. W innych przypadkach można je uznać za dodatkowe zabezpieczenie podłoża pomalowanego folią w płynie lub pokrytego zaprawą uszczelniającą.
Jako materiał do robienia izolacji podpłytkowej można też wykorzystać polimerowe kleje do płytek, dostępne w postaci masy gotowej do nakładania.
Miejsce wysokiego ryzyka
Projektanci nowoczesnych wnętrz uznali, że wchodząc pod prysznic, nie musimy się wspinać na wyższy poziom. Tradycyjne brodziki znikają więc z kabin prysznicowych. Ich funkcję przejmują podłogi lub panele prysznicowe – niekiedy całkowicie zlicowane z podłożem. Wodę z wykafelkowanej podłogi zbiera odpływ zamontowany w jej najniższym punkcie. Oferowane są specjalne elementy z twardego polistyrenu XPS, układane pod posadzką z płytek ceramicznych. Mają wyprofilowany spadek, a w zestawie – kompletną instalację odpływową.
Montując taki element, nie trzeba robić spadku w warstwie podkładu podłogowego, a jedynie pamiętać, żeby pod takim brodzikiem podkład miał obniżoną grubość. Oczywiście zanim na niewidocznym brodziku ułożymy płytki, trzeba na nim zrobić solidną hydroizolację z mikrozaprawy dwuskładnikowej.