Baterie muszą być dopasowane do urządzenia, przy którym są zamontowane. Ale i tak ich wybór jest niemały. Możemy się zdecydować na baterie stojące, ścienne, podtynkowe w stylistyce dopasowanej do aranżacji naszej łazienki.
W łazience potrzebujemy zazwyczaj kilku baterii –co najmniej dwóch, gdy są w niej tylko umywalka i wanna lub natrysk, a niekiedy nawet pięciu, kiedy jest komplet przyborów sanitarnych (wanna, natrysk, bidet) i – nierzadko – dwie umywalki. W sklepach z armaturą sanitarną, i tych tradycyjnych, i internetowych, znajdziemy setki pojedynczych baterii i całych serii armatury w różnym stylu, rozmiarze, rodzaju wykończenia i cenie. Można więc, choć nie bez trudu, dobrać odpowiedni model do każdego typu urządzenia sanitarnego i każdej instalacji. Warto jednak pamiętać, że dobrej jakości armatura powinna być niezawodna, trwała i funkcjonalna, a zatem przy wyborze kierować się nie tylko ceną, ale także innymi kryteriami.
Do umywalki
Warto zacząć od ustalenia sposobu zamontowania baterii do instalacji, zwłaszcza gdy ta jest gotowa inie zamierzamy jej przerabiać. Do instalacji poprowadzonej w ścianie w tradycyjny sposób z króćcami do podłączenia baterii wyprowadzonymi ze ściany 20-30 cm nad krawędzią umywalki odpowiednia będzie bateria ścienna. Odległość między rurami ciepłej i zimnej wody umożliwiająca podłączenie to około 15 cm. Każda bateria ścienna ma mimośrodowe łączniki, które umożliwiają skorygowanie tej odległości o +/- 2 cm w pionie i w poziomie. Do instalacji poprowadzonej w podłodze lub w ścianie, lecz zakończonej zaworami mniej więcej 50 cm nad podłogą, nadają się baterie stojące (tak zwane sztorcowe) mocowane na blacie albo obrzeżu umywalki. Ten rodzaj baterii jest dzisiaj bardzo popularny. Łączy się je z instalacją elastycznymi wężykami w oplocie metalowym lub cienkimi sztywnymi rurkami miedzianymi. Są jeszcze baterie podłogowe, przeznaczone do specjalnych modeli umywalek. Można je podłączyć do instalacji wodnej poprowadzonej w warstwie wylewki pod posadzką.
Każdy ze wspomnianych rodzajów baterii może być dwuuchwytowy – z dwoma osobnymi kurkami do regulacji strumienia ciepłej i zimnej wody – lub jednouchwytowy – z mieszaczem obsługiwanym jedną dźwignią służącą do regulacji i strumienia, i temperatury.
W bardziej wyszukanych i rzadziej spotykanych modelach baterii sztorcowych uchwyt (uchwyty) do regulacji strumienia oraz temperatury wody nie jest zamocowany na korpusie (tak jest w bateriach jednootworowych), ale stanowi osobny element, który montuje się w osobnych otworach. Są to baterie tak zwane dwu- i trzyotworowe.
Baterie podtynkowe umywalkowe są sprzedawane jako komplet gotowy do zamontowania: puszkę z głowicą ceramiczną i króćcami do podłączenia wylewki oraz pokręteł lub uchwytu do regulacji strumienia wody umieszcza się w ścianie, wylewkę i pokrętła bądź uchwyt – na ścianie – oddzielnie albo na jednej płytce montażowej.
Do wanny
Tak potocznie mówimy o armaturze montowanej przy wannie, ale pod tą nazwą w rzeczywistości kryją się dwa rodzaje baterii: wannowa– z wylewką do napełniania wanny oraz dźwignią lub pokrętłami do regulacji strumienia i temperatury wody, a także wannowo-prysznicowa – dodatkowo wyposażona w słuchawkę prysznicową i przełącznik do przekierowywania strumienia z wylewki do słuchawki i odwrotnie.Prze łącznik jest zwykle ciśnieniowy, dzięki czemu po odkręceniu kranu (przestawieniu dźwigni) woda zawsze wypływa najpierw z wylewki.
Ze względu na sposób montażu baterie wannowe można podzielić na trzy grupy:
- ścienne – montowane na ścianie nad wanną do instalacji prowadzonej w ścianie;
- sztorcowe – mocowane na brzegu wanny lub specjalnie wykonanej półce i przyłączone do instalacji prowadzonej w ścianie poniżej krawędzi wanny bądź w podłodze; są to modele trzy- albo nawet pięciootworowe. Wylewkę, rączkę prysznicową i jedno lub dwa pokrętła do wody montuje się w osobnych otworach wykonanych w obrzeżu wanny bądź w półce;
- sztorcowe wysokie – przytwierdzane do podłogi obok wanny i połączone z instalacją ciepłej i zimnej wody rozprowadzoną w warstwie jastrychu pod posadzką.
Wylewka baterii wannowej nie powinna być krótsza niż 13 cm. Jeżeli jest zamocowana na półce, czyli jeszcze odsunięta od krawędzi wanny, trzeba dodać 3-5 cm, po to by woda wpływała bezpośrednio do wnętrza wanny, a nie płynęła po jej ściance.
Do kabiny prysznicowej
Jeżeli zależy nam na oszczędności miejsca w kabinie, najlepiej wybrać baterię podtynkową, ponieważ jej korpus jest schowany w ścianie, a na zewnątrz wystają jedynie ozdobna rozeta i elementy do sterowania strumieniem oraz temperaturą wody. Warto się zdecydować na baterię jednouchwytową, która umożliwia szybsze ustawienie żądanej temperatury wody, a jeszcze lepiej na termostatyczną, bo pozwala niemal natychmiast uzyskać wodę o właściwej temperaturze (ustawionej pokrętłem na korpusie baterii) niezależnie od wahań ciśnienia i temperatury wody w instalacji. To ważna zaleta, ponieważ podczas kąpieli pod prysznicem oczekiwanie na ciepłą wodę jest szczególnie dotkliwe. Istotnym elementem decydującym o jakości baterii prysznicowej jest głowica odpowiadająca za regulację i mieszanie wody. Im ma większą średnicę, tym większy przepływ jest możliwy. Niektóre baterie są zaopatrzone w sitka, które tłumią szum przepływającej wody. O wydajności baterii informuje jej klasa (A – najwyższa) lub wielkość przepływu (objętość strumienia) w jednostce czasu. Największy mają baterie podtynkowe.
Jeden z dwóch głównych elementów takiej baterii (podtynkowy) trzeba umieścić w otworze wykutym w ścianie, dlatego należy ją kupić i zamontować, zanim rozpoczną się prace wykończeniowe. Dopiero po zamontowaniu elementu podtynkowego można przystąpić do tynkowania i układania glazury. Drugą część baterii – natynkową – montuje się po wykończeniu ścian. Wszystkie podłączenia i rury są w nich ukryte. Po zakończeniu prac widoczny jest tylko element natynkowy. Trwałość i szczelność elementu podtynkowego są w takiej sytuacji najważniejsze. Jego obudowa powinna także dobrze tłumić szum powstający podczas przepływu wody w instalacji, zwłaszcza że w miejscu, gdzie jest zamontowany, ściana jest cieńsza. Jest zazwyczaj z mosiądzu. Natynkowy jest pokryty warstwą chromu wykończoną na połysk lub matową (satynową). W wersji podtynkowej są produkowane wszystkie typy baterii łazienkowych. Sposób podłączenia baterii podtynkowej do rur z wodą zależy od jej budowy i przyjętych rozwiązań konstrukcyjnych i nie jest typowy, dlatego powinien być szczegółowo opisany w instrukcji montażu dołączonej do baterii.
Dobre materiały
Korpus baterii. Jest najczęściej wytwarzany z mosiądzu, czyli stopu, w którym dominują miedź (około 59%) i cynk (10-45%). W zależności od udziału poszczególnych pierwiastków jakość stopu może być różna. Stop z mniejszą ilością miedzi będzie mniej elastyczny, a więc bardziej kruchy i podatny na uszkodzenia. Tego jednak nie da się ocenić na oko. Pewnym wyznacznikiem jakości armatury może być jej ciężar. Znaczny świadczy zwykle o tym, że do produkcji użyto solidnych materiałów, a korpus nie został nadmiernie pocieniony przez producenta w wyniku oszczędności. Z dwóch mosiężnych baterii mających zbliżone wymiary i budowę lepiej zatem wybrać tę cięższą.
Co innego, gdy do produkcji użyto innych, nowoczesnych materiałów, na przykład poliwęglanu albo kompozytów mineralno-akrylowych. Bateria będzie wtedy lżejsza, co w tym wypadku nie znaczy – gorsza.
Z zewnątrz korpus baterii jest najczęściej pokryty warstwą błyszczącego chromu. To uniwersalna powłoka, która dobrze komponuje się z innymi elementami wykończenia łazienki, niezależnie od stylu, w jakim ją zaprojektowano. Tanie baterie mają często cienką chromową powłokę, która z czasem matowieje i staje się podatna na zarysowania. W droższych, markowych produktach warstwa chromu na korpusie jest grubsza, a nawet dodatkowo pokryta specjalną powłoką zabezpieczającą powierzchnię przed zarysowaniem i matowieniem oraz zwiększającą trwałość jej dekoracyjnego wykończenia. Jest to na przykład powłoka z PVD, czyli azotanu cyrkonu osadzonego na powierzchni baterii w warunkach próżniowych. W wybranych modelach armatury powłoka taka jest stosowana standardowo, ale może być także oferowana jako opcja.
Głowica. Jest odpowiedzialna za regulację przepływu wody w korpusie baterii, jej rozdział na zimną i ciepłą. Głowica może być uszczelkowa albo ceramiczna. Wraz z rosnącą popularnością baterii mieszaczowych (jednouchwytowych) standardem stały się głowice ceramiczne. Wyposażone w nie krany są długowieczne i nie kapie z nich woda, co pozwoliło na wydłużenie gwarancji na te elementy baterii do 10, a nawet 15 lat. Zniknął też powszechny dawniej problem częstej wymiany zużywających się uszczelek. Szerokość głowicy wynosi zwykle 35 lub 40 mm i decyduje o wielkości strumienia wody. Węższe głowice są przeznaczone do baterii umywalkowych i bidetowych, szersze mają większą regulację strumienia i zazwyczaj też większą wytrzymałość.
Baterie termostatyczne
Najważniejszym elementem baterii termostatycznej jest umieszczony w jej korpusie termostat. To dzięki niemu strumień wypływającej wody ma stałą – ustawioną przez użytkownika temperaturę. Woda ciepła i zimna doprowadzone są do baterii osobnymi przewodami, tam błyskawicznie mieszają się ze sobą do uzyskania żądanej temperatury i kierowane są do wylewki, rączki natryskowej lub deszczownicy. W dobrej jakości bateriach termostatycznych stosowane są mieszacze ceramiczne, które gwarantują trwałość i niezawodność.
Gdzie najlepiej można wykorzystać możliwości baterii termostatycznych? Utrzymanie stabilnego strumienia wody jest ważne wtedy, gdy w naszej instalacji występują częste zmiany ciśnienia i temperatury wody. Może to następować wtedy, gdy jest w niej wiele odbiorników i równocześnie w kilku punktach pobierana jest woda. Wahania parametrów wody w instalacji mogą też być spowodowane zakłóceniami w pracy źródła ciepła.
Wtedy na przykład biorąc prysznic, możemy czuć dyskomfort, gdy na nagle popłynie zbyt ciepła lub zbyt zimna woda. Bateria termostatyczna zapewni stałą temperaturę strumienia wody przez cały czas trwania kąpieli. Z tego też względu jest chętnie stosowana w kabinach prysznicowych oraz nad wanną. Na przykład w kuchni lub przy umywalce, gdzie często potrzebna jest nam zimna woda, a jej temperaturę zmieniamy wielokrotnie w ciągu dnia, nie docenimy w pełni zalet tego rodzaju baterii.
Bateria termostatyczna często stanowi jeden z rodzajów całej serii w określonym stylu. Możemy ją wybrać do montażu w kabinie prysznicowej lub wannie, a przy umywalce i bidecie zamontować baterię bez termostatu.
Agata Kosiarska
Do bidetu
Baterie bidetowe są zwykle sztorcowe. Montuje się je na tylnej półce bidetu i podłącza wężykami do instalacji doprowadzonej od spodu bidetu. Mają zwartą budowę, niski korpus i krótką wylewkę. Przeważnie są jednouchwytowe. Perlator na końcu wylewki jest skierowany do przodu lub lekko pochylony w dół, a nie tak jak w bateriach umywalkowych ustawiony piono-wo do dołu. W wielu modelach baterii bidetowych jest zamocowany na przegubie, co umożliwia użytkownikowi dowolną zmianę kierunku strumienia w pionie i w poziomie.
Cena: 1119 zł
zobacz więcejCena: 389 zł
zobacz więcejCena: 119 zł
zobacz więcej