Przestrzeń pod dużym dachem
Z budynku gospodarczego
Co się zmieści pod dużym dachem? Wiele zależy od jego konstrukcji, rozpiętości i spadku.
Adaptacja dobrze zachowanego starego budynku gospodarczego na cele mieszkalne jest szansą na stworzenie nietypowego wnętrza – często z wyeksponowaną starą konstrukcją dachu lub fragmentami oryginalnego muru.
Budynki pełniące funkcje magazynowe, na przykład stodoły, były tak projektowane, aby zapewnić jak największą niepodzieloną przegrodami przestrzeń pod dachem. Składowano tam siano oraz rozmaite narzędzia i wykonywano wiele czynności gospodarskich. Dach nad tą powierzchnią musiał być szczelny, a sam budynek – przewiewny.
Proporcja dachu do ścian w starych budynkach jest zupełnie inna niż w budowanych współcześnie. Dach jest w tych pierwszych znacznie wyższy. Jego stromizna wynika między innymi z tego, że dawniej stosowano mniej szczelne materiały pokryciowe. Po tak ukształtowanym dachu woda szybko spływała, więc był odporny na przeciekanie.
O racjonalnym sposobie wykorzystania przestrzeni pod dużym dachem decydują jego kształt i konstrukcja. W budynkach gospodarczych dach jest najczęściej dwuspadowy, czasami bywa ...
W artykule znajdziesz:
- rozważania nad możliwościami adaptacji różnych budynków gospodarczych wraz z inspirujacymi zdjęciami i przykładami
- omówienie wpływu ograniczeń, jakie mogą powodować konstrukcja budynku oraz brak instalacji
- porady, jak korzystnie podzielić powierzchnie pod skosami oraz gdzie zaplanować schody
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych