Dom jak nowy

Jak zasłonić stary sufit?

Nowocześniejszy i wygodniejszy dom

Radosław Murat
Radosław Murat

W remontowanych pomieszczeniach obniżamy sufity, aby urozmaicić wnętrze, zamontować oświetlenie halogenowe lub ukryć przewody wentylacyjne. Często też chcemy zasłonić stary, brzydki sufit.

Jak zasłonić stary sufit?

Nowy sufit może radykalnie zmienić wygląd pomieszczenia

fot. Andrzej Szandomirski

Sufit podwieszany to okładzina z płyt g-k lub g-w mocowanych do rusztu przytwierdzonego do sufitu. Dlaczego decydujemy się na tak skomplikowane rozwiązanie, skoro znacznie prościej jest wykończyć sufit tynkiem i gładzią? Wybieramy je, ponieważ płyty stanowią parawan, za którym można ukryć kable, rury i inne elementy instalacji. Gdy rozprowadzamy przewody wentylacyjne, na przykład do okapu wiszącego nad nowo zbudowaną wyspą kuchenną lub do kabiny prysznicowej w remontowanej łazience, najłatwiej będzie je ukryć pod płaszczyzną wiszącego sufitu.

W obniżonym suficie da się ponadto umieścić punktowe oświetlenie w postaci małych lampek halogenowych.Budując sufit podwieszany, można też zróżnicować wysokość pomieszczeń, bo powierzchnia sufitu nie musi być w każdym miejscu na tym samym poziomie. To ulubiona sztuczka projektantów wnętrz, którzy chcą w ten sposób wprowadzić trochę życia do monotonnie wyglądających pomieszczeń.

Sufitami podwieszanymi warto również obniżać wysokość małych pomieszczeń, na przykład toalet, w których nierzadki jest tak zwany efekt studni.

Na koniec ważne ostrzeżenie. Sufity podwieszane, choć wyglądają na dosyć filigranowe, mogą poważnie obciążać strop. Szczególnie gdy są dodatkowo dociążone warstwą wełny mineralnej. Dlatego przed remontem warto się skonsultować z konstruktorem, który oceni, czy dany strop udźwignie nowy sufit.

W artykule znajdziesz:

  • odpowiedź na pytanie, jak się buduje sufity podwieszane i bez podwieszenia
  • wyjaśnienie, które płyty stosuje się do wykonywania okładzin sufitowych
  • podpowiedź, jakich gotowych systemów możemy użyć, jeśli chcemy zasłonić stary sufit
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 1/2014 Tekst Radosław Murat
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU