Lekki sufit
Wygodna osłona instalacji
W domach jednorodzinnych pojawia się coraz więcej instalacji, które umieszcza się pod stropem. Do ich zabudowy służą najczęściej sufity podwieszane.
Sufit podwieszany to standardowy element wykończenia współczesnych domów z dużą liczbą przewodów instalacyjnych.
Termin sufit podwieszany stosuje się nie tylko do sufitów zrobionych z płyt gipsowo-kartonowych. Mogą one być również wykonane z płyt mineralnych, metalowe lub listwowe. Wszystkie tworzą grupę sufitów lekkich, których ciężar własny nie przekracza 50 kg/m², a ich podkonstrukcja jest zamocowana do stropu bądź ścian. Ciężar sufitu to ciężar konstrukcji (z profili), poszycia (z płyt), izolacji oraz dodatkowego obciążenia, na przykład lamp albo innych elementów, które są zamocowane bezpośrednio do konstrukcji sufitu lub poszycia.
W zależności od tego, jakie instalacje ma osłaniać lekki sufit, można stosować różne konstrukcje: okładzinę sufitową, standardowy sufit podwieszany oraz sufit samonośny. Na czym polegają różnice między tymi konstrukcjami?
Okładzina sufitowa tylko minimalnie obniża sufit. Buduje się ją najczęściej wtedy, kiedy zależy nam na jak najmniejszej utracie ...
W artykule znajdziesz:
- najważniejsze informacje, które musisz znać, gdy planujesz zabudowę instalacji sufitem podwieszanym
- zasady rozprowadzania przewodów w przestrzeni sufitu
- praktyczne wskazówki, jak wykonać różnej wielkości uskoki w tego typu zabudowie
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych