Ważne wybory

Typowe rozwiązania

Pompa ciepła czy kolektory?

Piotr Laskowski
Piotr Laskowski

Instalacje z pompami ciepła, a także z kolektorami słonecznymi, są wykonywane w różnych wariantach. Pokazujemy te najłatwiejsze do zastosowania w każdym domu, niezbyt drogie i dlatego najczęściej spotykane.

Instalacja z kolektorami słonecznymi wspomagająca przygotowywanie c.w.u.

W standardowej instalacji do przygotowywania c.w.u. z kolektorami słonecznymi jest zasobnik biwalentny, czyli pojemnościowy podgrzewacz wody z dwiema wężownicami umożliwiający dogrzewanie wody przez kocioł (ewentualnie pompę ciepła). Dolną przepływa roztwór glikolu ogrzewany energią słoneczną w kolektorach, górną – woda podgrzewana w kotle. Sterownik instalacji solarnej odbierający sygnały z czujników temperatury uruchamia pompę powodującą przepływ glikolu, gdy jego temperatura w kolektorze staje się o kilka stopni wyższa niż wody w zasobniku. Jeśli temperatura wody nie osiąga wymaganej wartości dzięki promieniowaniu słonecznemu, uruchamiana jest pompa wymuszająca przepływ wody z kotła przez górną wężownicę.

Zadaniem układu sterującego jest też niedopuszczenie do przekroczenia bezpiecznej temperatury wody w zasobniku – zatrzymuje w takiej sytuacji pompę wymuszającą przepływ glikolu.

W artykule znajdziesz:

  • schematy instalacji z kolektorami słonecznymi albo z pompą ciepła do c.w.u.
  • opis zasady działania tych urządzeń
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 3/2016 Tekst Piotr Laskowski
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR