Typowe rozwiązania
Pompa ciepła czy kolektory?
Instalacje z pompami ciepła, a także z kolektorami słonecznymi, są wykonywane w różnych wariantach. Pokazujemy te najłatwiejsze do zastosowania w każdym domu, niezbyt drogie i dlatego najczęściej spotykane.
Instalacja z kolektorami słonecznymi wspomagająca przygotowywanie c.w.u.
W standardowej instalacji do przygotowywania c.w.u. z kolektorami słonecznymi jest zasobnik biwalentny, czyli pojemnościowy podgrzewacz wody z dwiema wężownicami umożliwiający dogrzewanie wody przez kocioł (ewentualnie pompę ciepła). Dolną przepływa roztwór glikolu ogrzewany energią słoneczną w kolektorach, górną – woda podgrzewana w kotle. Sterownik instalacji solarnej odbierający sygnały z czujników temperatury uruchamia pompę powodującą przepływ glikolu, gdy jego temperatura w kolektorze staje się o kilka stopni wyższa niż wody w zasobniku. Jeśli temperatura wody nie osiąga wymaganej wartości dzięki promieniowaniu słonecznemu, uruchamiana jest pompa wymuszająca przepływ wody z kotła przez górną wężownicę.
Zadaniem układu sterującego jest też niedopuszczenie do przekroczenia bezpiecznej temperatury wody w zasobniku – zatrzymuje w takiej sytuacji pompę wymuszającą przepływ glikolu.
W artykule znajdziesz:
- schematy instalacji z kolektorami słonecznymi albo z pompą ciepła do c.w.u.
- opis zasady działania tych urządzeń
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych