Jak ogrzewać zaadaptowane poddasze?
Poddasze
Dobudowując poddasze do istniejącego domu albo przekształcając nieużytkową dotychczas przestrzeń pod dachem w pełnowartościowe mieszkanie, nie można zapomnieć o ogrzewaniu. Czy powinno być osobne, czy powiązane z istniejącym?
Stare czy nowe źródło ciepła
Trzeba ocenić, czy istniejące źródło ciepła będzie w stanie ogrzać dodatkową kubaturę. W domach jednorodzinnych kotły często mają moc większą niż niezbędna do celów grzewczych, więc nie powinny mieć z tym problemu, zwłaszcza gdy przy okazji prac remontowych dom zostanie poddany termomodernizacji i zmniejszą się dotychczasowe straty ciepła. Jeśli kocioł nie jest bardzo stary i do tej pory nie sprawiał kłopotów, nie trzeba go wymieniać. Jednak gdy jest już mocno zużyty, taki remont jest dobrą okazją do zainstalowania nowego, na przykład kondensacyjnego, o większej sprawności. Decyzja jest zbyt poważna, by ją podejmować na oko. Potrzebna jest opinia fachowca wydana po obejrzeniu dokumentacji technicznej (i/lub inwentaryzacji) oraz obliczeniu zapotrzebowania na ciepło.
Jeżeli na poddaszu chcemy urządzić osobne mieszkanie, warto rozważyć zainstalowanie na nim niezależnego źródła ciepła, na przykład małego wiszącego ...
W artykule znajdziesz:
- informacje o możliwych sposobach ogrzewania poddasza.
Dowiesz się czy lepiej skorzystać z istniejącego źródła ciepła, czy zamontować nowe oraz jak rozbudować obecną lub ułożyć nową instalację grzewczą.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych