Murator 5/2025

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? Najważniejsze różnice
W ostatnich latach wzrosła popularność ogrzewania podłogowego. Jednak jest wiele sytuacji, w których to grzejniki są nieocenione. Jakie są zalety i wady obu rozwiązań, a kiedy jedno z nich jest bezkonkurencyjne? Które lepiej wybrać do nowego domu, a na jakie warto się zdecydować w trakcie modernizacji?
Na początku było drzewo. Prezentacja domu
Ten dom zaskakuje – udowadnia, że łączenie przeciwieństw może prowadzić do harmonii. Oglądana od frontu elegancka jasnoszara bryła z wyobleniami przypomina architekturę dwudziestolecia międzywojennego. Elewacja ogrodowa to jej przeciwieństwo – na wskroś nowoczesna urzeka rozrzeźbieniem, dynamiką i głębią. A architektoniczna całość... nasuwa skojarzenia z pniem wydrążonego drzewa. Projekt domu: 81.WAW.PL/Anna Paszkowska-Grudziąż, Rafał Grudziąż, projekt ogrodu: Kłyk Landscaping
Przed wyborem projektu. Domy na wąskie działki
Wąska parcela to wyzwanie projektowe, ale przemyślane rozwiązania pozwalają wybudować ładny, funkcjonalny dom nawet na takiej, która ma zaledwie 14 albo 16 m szerokości. Świadczą o tym wybrane przez nas projekty.
Komfort dużego formatu. Wygoda w korzystaniu z dużych przeszkleń
Wraz z powiększaniem powierzchni okien rozwijają się technika ich otwierania, rozwiązania umożliwiające sterowanie dopływem światła oraz ułatwiające utrzymanie w czystości. Na komfort użytkowania wielkogabarytowych przeszkleń wpływ ma również usytuowanie okien we wnętrzu – nie mogą przeszkadzać w jego aranżacji, a przenikające światło dzienne ma ułatwiać wykonywanie codziennych czynności.
Dom z drewna. 10 sprawdzonych konstrukcji i technologii budowy
Drewno, znany od dawna materiał budowlany, wciąż jest na topie. Co więcej, przybywa technologii poprawiających jego parametry oraz technik wznoszenia z niego domów. Sprawdzamy możliwości oraz koszty tych najpopularniejszych, nie pomijając jednak mniej znanych.
Ciepła podłoga na gruncie. Różne rozwiązania i materiały
Gdy dom posadawia się w tradycyjny sposób, czyli na ławach fundamentowych, to zazwyczaj podłoga pierwszej kondygnacji jest oparta na gruncie między ścianami fundamentowymi. Choć grunt pod budynkiem, nawet w największe mrozy, ma dodatnią temperaturę, to jednak podłoga musi mieć warstwę izolacji termicznej, która znacznie ograniczy utratę ciepła z wnętrza domu. Zobaczmy, jakie mamy możliwości.
Hydroizolacja łazienki. Jak samodzielnie nanieść folię w płynie
Ściany i podłoga w łazience są często narażone na bezpośredni kontakt z wodą, dlatego wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Aby nie doszło do zniszczenia materiałów budowlanych, trzeba stosować izolację przeciwwilgociową. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest folia w płynie, którą można nanieść samodzielnie. Jak zrobić to poprawnie, pokazał nasz specjalista – Wiesiek Skiba.
Narzędzia z napędem powietrznym
Narzędzia pneumatyczne kupują nie tylko profesjonaliści. Owszem, są popularne w warsztatach, ale tych przydomowych również. Zwłaszcza że mają całkiem atrakcyjne ceny i są przydatne do wielu prac.
Murowana elewacja. Z czego budować ceglane fasady
Pustaki i bloczki wyznaczyły cegle nowe miejsce na budowlanym firmamencie. Została gwiazdą elewacji. Ceramiczne, silikatowe i betonowe cegły używane są głównie do wznoszenia murów fasadowych.
Czy warto montować rekuperację?
Jeżeli chcemy oddychać czystym powietrzem, a jesteśmy akurat na etapie budowy domu, powinniśmy się zastanowić nad kupnem rekuperatora. Jak się instaluje rekuperację? Dlaczego warto? Swoimi wrażeniami podzielił się z nami pan Robert, który od ponad dziesięciu lat mieszka w domu z takim systemem.
Automatyczne podlewanie ogrodu. Jak założyć system nawadniania
Podlewanie roślin to warunek pięknego i zadbanego ogrodu, ale wymaga sporo czasu. Na szczęście możemy sobie ten obowiązek ułatwić, a nawet całkowicie o nim zapomnieć, zakładając instalację automatycznego nawadniania ogrodu. Odpowiednio dobrany i zamontowany system zrobi to za nas, a co ważne – jest prawie bezobsługowy.
Do wyboru, do koloru. Rośliny jednoroczne z sadzonek i siewu
Kwitną przez cały sezon, niektóre pięknie pachną, nie są trudne w uprawie. Sprawiają, że ogród jest pełen barw i co roku inny.
Dla kogo zachowek. Prawo spadkowe
Zgodnie z prawem spadkowym zachowek przysługuje najbliższym spadkodawcy, których ten pominął w testamencie. Zachowek może przysługiwać również wtedy, gdy zmarły nie zostawił testamentu. W jakich sytuacjach to możliwe? Na ile można liczyć?
Rozbiórka budynku i innych obiektów. Kiedy i jakich formalności wymaga
W wypadku niektórych obiektów budowlanych konieczne jest uzyskanie zgody urzędu na rozbiórkę, a wcześniej skompletowanie wymaganych dokumentów. Rodzaj formalności zależy od wielkości i usytuowania obiektu.