dodatek do muratora

Ogród dla leniwych

Ogólne zasady komponowania roślin

Ogólne zasady komponowania ogrodu wokół domu

Nie ma ogrodów bezobsługowych. Jednak można zastosować takie rozwiązania, które pozwolą znacząco ograniczyć wysiłek wkładany w utrzymanie ich w dobrym stanie.
Ogród przed domem

Ogród przed domem. Zasady urządzania + inspirujące aranżacje

Fragment działki znajdujący się między domem a ulicą powinien być starannie zagospodarowany – zapewniać wygodną komunikację i być ozdobny przez cały rok. Od tego miejsca zależy pierwsze wrażenie gości.
Co posadzić przy ogrodzeniu

Co posadzić przy ogrodzeniu

Jakie rośliny posadzić wzdłuż ażurowego ogrodzenia? Jeżeli zupełnie nie mamy czasu na prace ogrodowe, zrezygnujmy z żywopłotu formowanego. Może go zastąpić żywopłot naturalny lub pnącza.
Ogród wokół tarasu

Ogród wokół tarasu – co posadzić zamiast trawnika

Gdy taras jest wyniesiony ponad teren działki, może być oddzielony skarpą. Najlepiej obsadzić ją roślinami zadarniającymi oraz niewielkimi mało wymagającymi krzewami.
Trawnik dla każdego

Trawnik dla każdego

Jest on obowiązkowym elementem każdego ogrodu. Warto jednak zdecydować się na murawę wielogatunkową. Taki trawnik wpisuje się w nurt ekologicznych ogrodów i jest nie tylko łatwiejszy w uprawie, ale i modny.
Rośliny na miarę ogrodu

Rośliny na miarę ogrodu

Projektując ogród łatwy w pielęgnacji, trzeba poświęcić sporo uwagi wyborowi roślin. Liczą się nie tylko walory estetyczne, ale także to, jakie są ich wymagania.
Ogród ozdobnych traw

Modny i niewymagający ogród, czyli aranżacje z ozdobnymi trawami

Jest mało absorbujący, a przy tym modny. Trawy nie są wymagające. Jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki siedliskowe, nie powinny sprawiać kłopotu.
Kompozycje z krzewów

Wielobarwne kompozycje z krzewów

Krzewy to rośliny wieloletnie: iglaste, głównie zimozielone, i liściaste tracące liście na zimę. Ta różnorodność daje ogromne możliwości zastosowania ich w ogrodzie.
Żwirowe rabaty

Żwirowe rabaty – zakątki ogrodowe ze żwirem w tle

Grys i żwir to materiały bardzo przydatne podczas aranżacji działki. Można z nich zrobić eleganckie nawierzchnie albo wypełnić nimi przestrzeń między roślinami.
Rośliny o ozdobnych liściach

Rośliny o ozdobnych liściach

Kiedy przekwitną kwiaty, ogród mógłby się wydawać smutny i nieatrakcyjny, gdyby nie rośliny o szczególnie interesujących liściach. Mamy do dyspozycji wiele atrakcyjnych pod tym względem gatunków i odmian.
Niezawodne byliny

Ogród pełen uroku: kwietne rabaty

Wiadomo, że nic tak nie dodaje uroku ogrodowi jak kwietne rabaty. Wystarczy posadzić kilka łatwych w uprawie bylin w strategicznych miejscach, by ogród stał się bardziej atrakcyjny.
Grunt to ziemia

Żyzna gleba w ogrodzie

Zakładanie każdego ogrodu trzeba zacząć od przygotowania ziemi. Ponieważ im lepsza jest gleba na działce, w tym lepszej kondycji są rośliny i mniej czasu trzeba poświęcić na ich pielęgnację.
Automatyczne nawadnianie

Automatyczne nawadnianie w ogrodzie

Podlewanie ogrodu wymaga sporo czasu, zwłaszcza w upalne lato. Dobrym rozwiązaniem jest ułożenie podziemnego systemu nawadniania.
Narzędzia, które ułatwią pracę

Narzędzia, które ułatwią pracę w ogrodzie

Jeśli odpowiednio je skompletujemy, pielęgnacja ogrodu zajmie dużo mniej czasu. Oprócz tradycyjnego zestawu niezbędnego w każdym domu z ogrodem przydadzą nam się też większe urządzenia, jak kosiarka ogrodowa, oraz nożyce do żywopłotu.