Murator 4/2015

Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?
Pompy ciepła do ogrzewania domów wybierają ci, którym zależy na niskich kosztach utrzymania. Urządzenia te mogą dostarczać energię odbieraną z gruntu albo z powietrza. Choć w obu przypadkach odbywa się to na tej samej zasadzie, to różnice między pompami typu glikol-woda i powietrze-woda są bardzo istotne i mają duży wpływ na wydatki.
Dom Dostępny na rok 2021 – nagrodzone projekty
Celem konkursu DOM DOSTĘPNY na rok 2021 było wyłonienie projektów domów spełniających standardy energetyczne, które będą obowiązywać od stycznia 2021 r. Konkurs miał wykazać, jak wpłyną one na sposób projektowania, wygląd i jakość domów. Przedstawiamy nagrodzone prace.
Architektoniczne połączenie czerni i bieli
Bryła złożona z białych i czarnych części, zachodzących na siebie i połączonych przeszkleniami, przypomina abstrakcyjną kompozycję. Jednak wbrew pozorom nie artystyczna forma jest tu najważniejsza.
Dom o przestronnych i funkcjonalnych wnętrzach
Jeśli budować dom, to taki, który jest spełnieniem marzeń. Inwestorzy wyprowadzający się z mieszkania w bloku pragnęli przede wszystkim jednego – jasnych przestronnych wnętrz.
Salon dobrze urządzony. Uwaga na błędy w projekcie!
To tu będziemy wypoczywać, spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Przeglądając projekty domów, zwracajmy uwagę na to, aby pokój dzienny był wygodny i ustawny.
Urządzenia do małej łazienki – radzi architekt wnętrz
Jak wybrać i gdzie zainstalować ceramikę łazienkową, aby korzystać z niej wygodnie nawet na niewielkiej powierzchni.
Z czego budować? Najlepsze materiały na ścianę zewnętrzną
Ściany z silikatów, ceramiki czy z betonu komórkowego, a może keramzytobeton? Ciepłe i trwałe mury można zbudować z różnych materiałów. Wybór najlepszego nie jest łatwy. Czym się kierować? Poprosiliśmy profesjonalistów i inwestorów o wytypowanie swoich ulubieńców.
Duże okno na taras – sposób na jasne, pełne światła wnętrza
Nie bójmy się dużych okien tarasowych. Nie są tanie, ale za to radykalnie odmieniają wygląd domu i wnętrza. Podnoszą też wartość nieruchomości.
Koszty wstawienia dużych okien tarasowych
Ile zapłacimy za duże okna tarasowe w różnych wariantach? Poprosiliśmy firmę Oknoplast, aby wyceniła kilka okien ze swojej bogatej oferty. Przedstawione ceny obejmują także wszelkie niezbędne produkty montażowe (piany, kotwy, podkładki dystansowe) oraz robociznę.
Dachówki betonowe. Trwalsze niż ceramiczne?
Na współczesnych dachówkach z betonu można w pełni polegać. Są szczelne, wytrzymałe, mniej się brudzą. Czym różnią się te produkowane obecnie od tych sprzed wielu lat?
Nadproże łukowe w ścianie z betonu komórkowego
Łatwość obróbki to niewątpliwa zaleta betonu komórkowego. Umożliwia wymodelowanie z bloczków precyzyjnej krzywizny nadproża łukowego.
Okno w dachu płaskim
Nowoczesne okna do dachów płaskich są estetyczne i mają bardzo dobrą izolacyjność termiczną. Jak je poprawnie zamontować, aby optymalnie spełniały swoje funkcje i nadmiernie nie uciekało przez nie ciepło?
7 problemów do pokonania podczas wymiany bramy garażowej
Dopasowanie nowoczesnej segmentowej bramy garażowej do istniejącego otworu może być kłopotliwe. Ale nie ma sytuacji bez wyjścia.
Jak wybudować szczelny dom
Nie każdy dom musi być szczelny, ale ten, w którym chcemy sterować wielkością wymiany powietrza i zredukować straty ciepła – powinien.
Zalane ściany i sufit. Jak uzyskać odszkodowanie i usunąć zniszczenia?
Niezakręcony kran, awaria instalacji, nieszczelny dach, powódź – powód nie jest ważny. Ważne są skutki. W takich sytuacjach trzeba jak najszybciej działać. Jak uzyskać odszkodowanie i usunąć zniszczenia?
Mistrz parkieciarski radzi, co zrobić w razie zalania posadzki wodą
Widok podłogi pokrytej kilkucentymetrową warstwą wody nie należy do przyjemnych. Woda już się wylała, więc trzeba ją zebrać, wszystko wysuszyć, a potem przystąpić do naprawy. Podpowiadamy, jak postępować w takiej sytuacji.
Montaż okna dachowego krok po kroku
Najlepiej wstawiać okna połaciowe podczas układania pokrycia dachowego, jeszcze zanim zacznie się ocieplać połacie. Wtedy najdokładniej można połączyć okno z konstrukcją dachu.
Więcej niż bezpieczeństwo – alarm i automatyka domowa
Alarm montuje się oczywiście po to, żeby informował o powstaniu zagrożenia. Są jednak systemy, które mogą znacznie więcej.
Gaz i słońce – recepta na tanie ogrzewanie
Dzięki doświadczeniom naszego czytelnika możemy się przekonać, że ogrzewanie domu gazem nie jest drogie. Pan Rafał na niedużej działce w gęstej zabudowie miejskiej wybudował dom o powierzchni użytkowej 150 m2. Jakie są rzeczywiste wydatki na gaz ziemny do ogrzewania domu i podgrzewania wody przez kocioł kondensacyjny z kolektorami słonecznymi?
Stare grzejniki. Kiedy wymieniać?
Grzejniki to jeden z najbardziej widocznych fragmentów instalacji grzewczej. Stanowią też element wystroju wnętrza, dlatego często do ich wymiany skłaniają względy estetyczne. Czasami jednak instalacja nowych kaloryferów konieczna jest z przyczyn technicznych.
Jak i gdzie kupować materiały budowlane
Najlepiej tanio i szybko. Dodatkowo powinny one być dobrej jakości. Niestety, nie jest to takie proste. Zakup materiałów oznacza wydatek na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Trzeba więc działać z rozwagą.
Ściągawka z ochrony roślin. 10 najgorszych chorób i szkodników oraz metody ich zwalczania
Wraz z budzącymi się do życia roślinami zaczynają się rozwijać choroby i pojawiać szkodniki. Jak z nimi walczyć?
Poradnik ogrodnika: sadzimy rośliny, pielęgnujemy krzewy zimozielone i pierwsze wiosenne kwiaty
Ogród jako wizytówka domu wymaga wielu zabiegów. Przy jego pielęgnacji przyda się wiedza dotycząca ukorzeniaczy, ochrony krzewów zimozielonych, roślin wczesnowiosennych i innych.
Odnawianie tarasu i drewnianych elementów ogrodowych
Płot, altana, taras, meble. Drewniane elementy są w każdym ogrodzie. To, czy będą służyły przez długie lata, w dużym stopniu zależy od ich właściwej pielęgnacji. Jakich impregnatów warto użyć do zabezpieczania drewna?
Procedura wydania pozwolenia na budowę
Czas oczekiwania na uzyskanie ostatecznego pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego trwa w Polsce – według badań ankietowych Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju – średnio 57 dni, a w dużych miastach 86 dni od złożenia wniosku. Co może zrobić inwestor, żeby usprawnić to postępowanie?
Ulga podatkowa na adaptację i wyposażenie domu, w którym mieszka osoba niepełnosprawna
Podatnicy, którzy są niepełnosprawni lub mają na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, mogą skorzystać ze specjalnych ulg podatkowych. Odliczeniu od dochodu podlegają także niektóre wydatki poniesione z tego tytułu.
Świadectwa energetyczne i kontrole systemów ogrzewania. Kiedy są potrzebne?
Nie musimy już zamawiać świadectwa energetycznego, gdy kończymy budowę własnego domu. Będzie to wskazane dopiero wtedy, kiedy zechcemy ten dom sprzedać albo wynająć. Znaczenie świadectw powinno mimo to wzrosnąć, bo będą sprawdzane przez niezależny organ.