Murator 3/24

Garaż w bryle domu czy osobno? Jedno- czy dwustanowiskowy? Z jaką bramą? Radzimy, co wybrać
To jeden z pierwszych dylematów, z którym musi się zmierzyć inwestor budujący dom. Zaraz pojawią się kolejne pytania: jedno- czy dwustanowiskowy garaż? Jaką bramą zamykany? Jakiej szerokości wjazd do garażu? Omawiamy różne dylematy związane z wyborem miejsca dla samochodu, analizując aspekt praktyczny.
Niskie rachunki w starym domu. Efekty pełnej termomodernizacji
Pani Dorota z okolic Rybnika na Górnym Śląsku dziś ma ocieplony dom, ogrzewany pompą ciepła i zasilany energią z fotowoltaiki. Nie obawia się wzrostu cen prądu ani przekroczenia limitu jego zużycia. Czy ta historia to przykład do naśladowania?
O roli gimnastyki w architekturze. Nowoczesna willa na leśnej działce. Prezentacja
Jak to możliwe, że architektura z reguły niekojarzona z leśnym otoczeniem zdaje się z niego wyrastać? To nie przypadek, ale zasługa kształtu bryły domu precyzyjnie wpisanego między stare sosny i świerki. (Projekt domu i wnętrz Katarzyna Starzyk/APA Katarzyna Starzyk)
Dom na wąską działkę. 6 propozycji projektów gotowych z Kolekcji Muratora
Mimo że wąska parcela jest dużym ograniczeniem projektowym, przedstawione przez nas projekty gotowe z Kolekcji Muratora dowodzą, że można w nią wpisać ładny dom z rozbudowanym planem funkcjonalnym.
Wyciszenie ścian w domu. Jak zbudować ściany o dobrej izolacyjności akustycznej
Komfort w domu to nie tylko przestrzeń i różnorodne ułatwiające życie udogodnienia techniczne, ale również tak ceniona dzisiaj cisza. Jeśli chcemy ograniczyć destrukcyjny wpływ hałasu na nasze zdrowie i samopoczucie, warto o to zadbać już na etapie budowy ścian domu.
Materiały odporne na działanie wilgoci. Czym wykończyć ściany i podłogi w łazienkach i kuchni
W każdym domu są pomieszczenia, w których panują szczególne warunki ze względu na podwyższoną wilgotność oraz często wyższą niż w innych pomieszczeniach temperaturę. To przede wszystkim łazienki i kuchnie. W ofercie rynkowej jest coraz więcej materiałów do ich wykończenia i wyposażenia, które mogą mieć bezpośredni lub pośredni kontakt z wodą.
Udany remont. Malowanie elewacji
Taki remont niewiele różni się od malowania ścian wewnątrz domu, z tym że w wypadku elewacji często musimy zmierzyć się z dużymi wysokościami i liczyć z pogodą. Ważny jest dobór odpowiednich materiałów i narzędzi. Wyjaśniamy, jak malować fasady tynkowane i drewniane.
Gzymsy, bonie i pilastry. Klejone ozdoby elewacji
Sposobów na kształtowanie elewacji jest bardzo wiele. Czasami naprawdę wystarczą proste sposoby, aby zwykła ściana nabrała indywidualnego charakteru i przyciągała wzrok. Do jej urozmaicenia można wykorzystać naklejaną na tynk sztukaterię elewacyjną.
Alternatywne izolacje. Nietypowe produkty do zabezpieczania dachów skośnych
Papa, membrana dachowa, wełna mineralna to standardowe produkty do uszczelniania i ocieplania połaci dachowych. Czasem jednak warto rozważyć wybór innych, odbiegających od standardu.
Ochrona bez kabli. Bezprzewodowe systemy alarmowe
Wyposażenie domu w system alarmowy to standardowe rozwiązanie chroniące przed włamaniem, napadem i innymi zagrożeniami. Popularne, bo łatwe do zamontowania, są systemy bezprzewodowe oparte na komunikacji radiowej. Czy wybierając taki alarm, można liczyć na równie skuteczną ochronę jak w przypadku systemów przewodowych?
Odetchnij i oszczędzaj. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją
Nie warto wybierać między dobrą jakością powietrza w domu a kosztami jego ogrzewania. Tu potrzebny jest kompromis i jest nim rekuperacja.
Wielkie porządki wokół domu. Przygotuj się do nowego sezonu w ogrodzie
Sprzątanie otoczenia domu najlepiej zrobić, zanim rośliny zaczną bujnie rosnąć. Warto przeprowadzić dokładny przegląd nawierzchni, ogrodzeń oraz innych elementów wyposażenia ogrodu i od razu wykonać niezbędne naprawy. Trzeba także ocenić kondycję drzew i krzewów po zimie, by – jeśli to będzie konieczne – przyciąć je jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji.
Elegancki warzywnik. Pomysł na ogród
Niewielki, dobrze zaaranżowany ogród warzywny może być nie tylko źródłem zdrowej, ekologicznej żywności, lecz także efektownym zakątkiem – miejscem, które wyglądem nie ustępuje reprezentacyjnej części posesji.
Postępowanie naprawcze. Kiedy jest dopuszczalne, jak przebiega
W postępowaniu naprawczym inwestorowi nie grozi opłata legalizacyjna. Nie oznacza to jednak, że doprowadzenie do stanu zgodnego z prawem robót budowlanych prowadzonych niezgodnie z przepisami będzie bezkosztowe. Inwestora obciążą koszty opracowania wymaganej dokumentacji i wykonania wskazanych przez nadzór prac.
Ubezpieczenie urządzeń i instalacji OZE
Panele fotowoltaiczne i pompy ciepłą są bardzo popularne wśród posiadaczy domów jednorodzinnych. To drogie urządzenia, dlatego warto je ubezpieczyć już w momencie montażu.
Czy przyczepa ustawiona przy altanie może być uznana za dom letniskowy?
Inwestor twierdził, że postawił obok siebie przyczepę i altanę, nadzór budowlany uznał to jednak za dom letniskowy. Jak sprawę rozstrzygnął sąd?