Dom na wąską działkę
Mimo że wąska parcela jest dużym ograniczeniem projektowym, przedstawione przez nas projekty gotowe z Kolekcji Muratora dowodzą, że można w nią wpisać ładny dom z rozbudowanym planem funkcjonalnym.
1. Z wysokim poddaszem
Ten dom można wybudować na bardzo wąskiej i małej działce – mającej zaledwie 14 m szerokości i tylko 344,4 m2 powierzchni. Racjonalne wpisanie domu o powierzchni użytkowej 127,8 m2 w trudną parcelę ułatwiły wydłużenie bryły, rezygnacja z okien na jednej z bocznych elewacji i zaprojektowanie wysokiego poddasza.
Dzięki pozostawieniu bocznej elewacji bez okien możliwe było zbliżenie domu na 3 m do granicy działki. W ten sposób bryła mogła być szersza o metr.
Plan domu to wydłużony prostokąt o szerokości 7 m i długości 16,6 m. Takie proporcje nie tylko pozwoliły dopasować budynek do kształtu działki, ale także przesądziły o odbiorze domowej przestrzeni. Wnętrze domu zyskało reprezentacyjny charakter dzięki długiemu traktowi będącemu jednocześnie osią widokową, który biegnie od drzwi wejściowych do tarasowego przeszklenia – przez blisko 14 m. To on sprawia, że wnętrze domu wydaje się znacznie większe niż wynikałoby to z metrażu. O postrzeganiu wewnętrznej przestrzeni jako większej niż wskazywałby na to metraż zdecydowała także przestronność otwartej strefy dziennej, która zajmuje niemal połowę planu parteru. Dodatkowo powiększają ją duże przeszklenia na dwóch ścianach – zacierają granicę między pokojem dziennym a bardzo dużym narożnym tarasem, mającym blisko 47 m2.
Na parterze oprócz wspólnej strefy dziennej jest wygodny przedsionek (4,6 m2) z miejscem na dużą szafę, WC (1,5 m2) oraz garderoba (1,8 m2 powierzchni użytkowej/2,3 m2 powierzchni netto). Jej lokalizacja – w pobliżu kuchni – sugeruje, że warto rozważyć zmianę przeznaczenia tego pomieszczenia na spiżarnię/schowek.
Na parterze jest jeszcze jednostanowiskowy garaż (18,6 m2) połączony z wiatrołapem i kotłownią (5,6 m2), z której można wyjść do ogrodu.
Na funkcjonalność tego domu znaczący wpływ miała wysokość poddasza – od 1,91 do 2,86 m. Dzięki temu powierzchnia netto części mieszkalnej (bez tarasu) jest od użytkowej większa tylko niespełna 4 m2. Bardzo wysoka ścianka kolankowa (1,91 m) sprawiła, że aranżacja pomieszczeń praktycznie nie jest ograniczona skosami. Tym razem skośne połacie są tylko uatrakcyjnieniem poddaszowej przestrzeni.
Z planu poddasza wydzielono cztery wygodne pokoje (10,0/10,6-15,2/16,1 m2), dużą wspólną łazienkę (7,0/7,5 m2), w której jest miejsce na dwie umywalki, wannę, natrysk i pralkę. Do największego i najmniejszego pokoju poddasza przylega taras (18,2 m2). Warto zwrócić uwagę na sposób doświetlenia pomieszczeń poddasza i wprowadzania do nich widoków. We wszystkich pokojach są okna pionowe, gwarantujące kontakt z ogrodem, w dwóch największych zaprojektowano dodatkowo okna dachowe. Takie jest także w łazience, nad wanną – to usytuowanie z pewnością zagwarantuje większy relaks domownikom.
Bryła domu jest wąska, długa i wysoka (8,15 m w kalenicy), jednak mimo takich proporcji prezentuje się bardzo dobrze. To zasługa przemyślanego rozmieszczenia materiałów elewacyjnych. Biały tynk cienkowarstwowy, szare płytki klinkierowe i panele drewnopodobne autorka projektu ułożyła w przeplatające się pola, które w połączeniu z oknami o różnych kształtach tworzą bardzo dynamiczną, nowoczesną kompozycję.
Projekt Bez granic ma jeszcze wariant o dachu z wykuszami i nieco mniejszej powierzchni poddasza. Tę różnice rekompensują aż cztery szczyty domu ułatwiające ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni.
Projekt domu: Bez granic – wariant I – Murator M233a; autorka projektu: architekt Katarzyna Słupeczańska
Plany domu M233a
Parter, powierzchnia użytkowa 55,3 m2, netto 80,4 m2
fot. Agnieszka i Marek Sterniccy2. Piętrowy
Kolejny projekt, który można zrealizować na bardzo wąskiej działce, która ma 14 m szerokości i jest bardzo mała (może mieć 287 m2). Mimo tego, że dom ma tylko 6 m szerokości, jest funkcjonalny i atrakcyjny estetycznie. Z zewnątrz i od wewnątrz prezentuje się jak komfortowa willa miejska. Pierwsze, zewnętrzne wrażenie to zasługa wysuniętych na 90 cm okapów, o podbitkach zlewających się z białymi elewacjami. Takie rozwiązanie zdecydowanie – o 1,8 m – poszerza bryłę domu. Kolejne zabiegi poszerzające to narożny balkon i rozłożenie materiałów elewacyjnych. Poziome pasy boniowania dolnej kondygnacji oraz drewniane (ewentualnie drewnopodobne) fragmenty elewacji w narożach budynku kontrastujące z jaśniejszym tynkiem.
Analogicznie do poprzedniego projektu, jest tu długi trakt będący jednocześnie osią widokową, który biegnie przez całą długość bryły (12,5 m) od drzwi wejściowych do przeszklenia tarasowego. Duże znaczenie ma także rozmieszczenie okien w strefie dziennej na dwóch sąsiednich ścianach, które rozciąga, poszerza wnętrze. Na parterze oprócz strefy dziennej są nieduży pokój (10,8 m2), łazienka (4,1 m2) i przedsionek (3,8 m2) z miejscem na szafę.
Druga kondygnacja przesądziła o komforcie domowej przestrzeni. W przypadku niedużych działek jej wysokość z reguły decyduje o programie funkcjonalnym domu. Piętro jest w tym przypadku wyborem optymalnym, bo jego powierzchnia użytkowa jest równa lub niemal równa powierzchni netto. Tak jest i tym razem. To sprawiło, że na drugiej kondygnacji są trzy wygodne sypialnie (10,3- 14,2 m2), łazienka (6,0 m2) oraz pralnia połączona z kotłownią (3,5 m2). Z każdej sypialni można wyjść na balkon – przy największej jest najmniejszy (5,6 m2), a przy dwóch pozostałych wspólny, narożny (11,8 m2).
Warto zwrócić uwagę na pewien niuans projektowy. Na jednej z bocznych elewacji zostało zaprojektowane tylko jedno okno – przy klatce schodowej na piętrze. Jeśli zastąpimy je nieprzeziernym szkleniem, dom można będzie dosunąć o metr bliżej jednej z granic działki, poszerzając część ogrodową z drugiej strony. To niby niewiele, ale w przypadku tak wąskiej działki niekiedy może mieć znaczenie.
Projekt Światła miasta występuje w sześciu wariantach, różniących się powierzchnią, liczbą pokoi, typem zadaszenia, a także w wersjach dwulokalowych.
Projekt: Światła miasta – wariant I – Murator M225a; autorka projektu: architekt Ewa Dziewiątkowska
Plany domu 255a
Parter, powierzchnia użytkowa 53,3 m2, netto 55,3 m2
fot. Agnieszka i Marek Sterniccy3. Z lukarną i podcieniem
Dom, który z pewnością zainteresuje miłośników mieszkalnych współczesnych stodół. Tym razem to bardzo nowoczesna stodoła – wysoka na 8,36 m z wysuniętą nad taras górną kondygnacją i dużą lukarną – takie rozrzeźbienie i dobór materiałów wykończeniowych podkreślających geometrię bryły dynamizują architekturę i sprawiają, że „stodoła” staje się nieszablonowa w zestawieniu z innymi projektami wpisującymi się w ten modny dziś nurt architektoniczny.
Głównym założeniem projektowym pozwalającym wpisać dom w wąską parcelę – mającą 15,54 m jest, podobnie jak w poprzednich projektach, plan domu o kształcie wydłużonego prostokąta. Tym razem parter domu przy 7,54 m szerokości ma 18,94 m długości, poddasze dodatkowo wydłuża loggia tarasowa – o 2 m.
Kolejne powtarzające się rozwiązanie to ponadprzeciętna wysokość górnej kondygnacji. Tu poddasze ma aż 3,2 m wysokości, a ścianka kolankowa 90 cm.
Tym razem autor projektu zdecydował się na konsekwentne rozdzielenie między dwie kondygnacje strefy wspólnej domowników od strefy prywatnej (tzw. nocnej). Na parterze część mieszkalną domu stanowi otwarta strefa dzienna: salon (33 m2) połączony z holem (12,7 m2) oraz kuchnią (13,4 m2). Są tu tylko dwa zamknięte pomieszczenia – przylegająca do kuchni mała spiżarnia (2,3 m2) i mała łazienka (2,8 m2). Przestronny salon połączony z jadalnią rozciąga na zewnątrz jedna przeszklona w całości ściana i pół drugiej. Ważne jest także to, że oba okna rozdziela w narożniku jedynie wąski słupek.
Poza częścią mieszkalną na parterze od frontu domu jest garaż dwustanowiskowy (34,2 m2) oraz duża kotłownia (9,4 m2), która może pełnić rolę domowego magazynu, także na bieżące zakupy. Takie jej wykorzystanie będzie racjonalne, ponieważ jest połączona z garażem i wiatrołapem.
Racjonalne zagospodarowanie poddaszowej przestrzeni oprócz wysokości ułatwiły dwie ściany szczytowe, lukarna i duży kąt nachylenia dachu – 45o. Jest tu przestronny master bedroom gospodarzy – sypialnia (14,3 m2) z garderobą (5,9 m2) i łazienką (6,9 m2). W ciepłe dni tę prywatną strefę dodatkowo powiększa przylegająca do niej loggia.
Na górnej kondygnacji są jeszcze trzy sypialnie o takiej samej powierzchni użytkowej (11,4 m2) oraz dostępne z korytarza łazienka (6,4 m2) i pralnia (4,4 m2). Są komfortowe za sprawą lukarny zwiększającej ich wysokość. Dzięki niej w łazience można było wygospodarować miejsce na natrysk, i to nie byle jaki – widokowy, bo usytuowano przy nim nieduże pionowe okno. W wąskiej pralni pionowa ściana lukarny pozwoliła na umieszczenie pralki i suszarki. Domownicy nie są narażeni na kolizję ze skośną połacią.
Nowoczesność tej mieszkalnej stodoły to nie tylko estetyka, przejawia się ona także w zastosowanych rozwiązaniach. W projekcie przewidziano pompę ciepła, panele fotowoltaiczne oraz wentylację mechaniczną z rekuperacją. Wszystko to sprawia, że budynek jest wysoko energooszczędny.
Projekt: EX 20 G2 ENERGO PLUS – AG015; autor projektu: architekt Artur Wójciak
Plany domu AG015
Parter, powierzchnia użytkowa 68,2 m2, netto 111,8 m2
fot. Agnieszka i Marek Sterniccy4. Rozwojowy
Projekt jest interesującą propozycją dla inwestorów, którzy chcą rozłożyć koszty budowy na etapy albo planują w przyszłości zwiększenie liczby domowników. Początkową powierzchnię użytkową 86 m2 może powiększyć poddasze przewidziane do indywidualnej adaptacji (dodatkowe 44,2 m2). Adaptację ułatwią uwzględnione w projekcie okna dachowe i zaplanowane miejsce na schody. Warto zwrócić uwagę, że rozplanowanie okien połaciowych ułatwi podział przestrzeni poddasza. Przykładowo można z niej wydzielić dwa pokoje, łazienkę, pomieszczenie gospodarcze albo niedużą kuchnię. To sprawia, że w tym niewielkim domu można stworzyć dwa niezależne mieszkania.
Parter został rozdzielony między dwie strefy – wspólną dzienną – salon (33,6 m2) połączony z kuchnią (11,7 m2) oraz nocną, w której są dwie sypialnie: większa z garderobą (w sumie 15,1 m2) i mniejsza (10,0 m2). Łazienkę (5,8 m2) usytuowano przy granicy obu stref – nocnej i dziennej. Na rzucie zaznaczono dwuskrzydłowe drzwi między nimi jako rozwiązanie wariantowe.
Na parterze wygospodarowano także miejsce na pomieszczenia pomocnicze – spiżarnię (2,6 m2) w pobliżu kuchni i kotłownię (4,0 m2), do której można wejść z przedsionka (4,7 m2).
Atutem jest interesująca koncepcja strefy dziennej z otwarciem jej części wypoczynkowej po połać z zespoleniem dziewięciu okien dachowych. To sprawia, że wnętrze z widokiem na niebo lub gwiazdy staje się bardzo atrakcyjne i zostaje spektakularnie powiększone.
Kolejna zaleta to duży taras (36 m2), na który można wyjść ze strefy dziennej i większej sypialni. Stworzenie wnęki tarasowej przy sypialni pozwala na większą prywatność.
Nieduży dom można wpisać w małą działkę – o powierzchni minimalnej 383,04 m2, która musi mieć co najmniej 16,8 m szerokości.
Bryła domu, choć nowoczesna, nawiązuje do tradycji przez wysunięte okapy i widoczne orynnowanie. Najnowocześniej prezentuje się o zmroku, gdy wewnętrzne światło wydobywa się przez zespolenie okien dachowych.
Projekt Z widokiem na gwiazdy pa ma sześć różnych wariantów. Oprócz opisanego są domy z zagospodarowanym poddaszem czy garażem jednostanowiskowym – różniące się powierzchniami.
Projekt: Z widokiem na gwiazdy pa – Murator A118/1; autorka projektu: architekt Daria Kacprzak
Plany domu A118/1
Parter, powierzchnia użytkowa 86,7 m2, netto 90,7 m2
fot. Agnieszka i Marek Sterniccy5. Sielski
Projekt najbardziej nawiązujący do tradycji. Niewysoka bryła (6,9 m w kalenicy) z wysuniętymi okapami i niedużymi oknami wywołuje skojarzenia z dawną wiejską zabudową. Kolejny wyraźny ukłon w stronę tradycji to odsłonięte przy ścianach szczytowych fragmenty drewnianej więźby – belka wiązara, miecz i krzyżulce. Wszystko to przywołuje klimat dawnej wsi. I właśnie jego zwolennikom dedykowana jest ta architektura.
Zarówno bryła oglądana z zewnątrz, jak i wnętrze domu mają sielski charakter. Jednak do wnętrza zdecydowanie wkroczyły współczesne standardy podziału domowej przestrzeni. Strefa dzienna została nowocześnie otwarta – salon (33,8 m2) połączony z kuchnią (6,4 m2) to w sumie 40,2 m2. Taką powierzchnie mają strefy dzienne w niedużych, na wskroś nowoczesnych domach.
Jednak sama przestronność wnętrza tradycyjnego domu nie jest tu najbardziej interesująca. Wygrywa z nią sposób wykorzystania części dziennej jako buforowej między dwiema strefami nocnymi. W każdej z nich są dwie sypialnie (2 x 12 m2 oraz 9,3 i 12,5 m2) i łazienka (6,2 albo 3,5 m2), a w jednej dodatkowo kotłownia (5,4 m2) z wyjściem do ogrodu, która z powodzeniem może pełnić funkcję pralni. Taki podział może zagwarantować prywatność mieszkańcom obu stref, na przykład rodzicom i dzieciom.
Atutem projektu jest poddasze do indywidualnej adaptacji – aż 55,3 m2 powierzchni użytkowej. Zaplanowanie schodów łączących kondygnacje tuż przy przedsionku (2,8 m2) w przyszłości może pozwolić na urządzenie na poddaszu oddzielnego mieszkania.
Jednak nawet przed jego zaadaptowaniem ten nieduży dom o powierzchni użytkowej 102,6 m2 będzie wygodnym lokum dla pięcioosobowej rodziny.
Projekt Nieodzowny ma dwa inne warianty o mniejszej niż opisywany powierzchni użytkowej i liczbie pokoi. Wszystkie nawiązują do tradycyjnej architektury.
Projekt: Nieodzowny – wariant II – Murator C304b; autor projektu: architekt Przemysław Biryło
Plany domu C304b
Parter, powierzchnia użytkowa 102,6 m2, netto 108,0 m2
fot. Agnieszka i Marek Sterniccy6. Reprezentacyjny
Tym razem prezentujemy projekt idealny na działkę narożną o małej szerokości/głębokości. Parcela, na której można zrealizować ten projekt, musi mieć co najmniej 18,6 m szerokości. To wprawdzie więcej niż w przypadku poprzednich projektów, jednak wciąż niewiele.
Autorka projektu precyzyjnie dostosowała dom do wymagań trudnej parceli. Jednym z kluczowych rozwiązań okazało się usytuowanie wejścia do domu i wjazdu do garażu z dwóch różnych stron bryły.
Trakty komunikacyjne prowadzące z zewnątrz do mieszkalnej części domu są równie przemyślane. Oprócz głównego, frontowego wejścia do wiatrołapu prowadzi droga z dużego dwustanowiskowego garażu (40,6 m2), a dalej z połączonej z nim kotłowni 11,2 m2 z wyjściem do ogrodu. Kotłownia i garaż to najważniejsze zaplecze gospodarcze domu – każde z pomieszczeń jest na tyle duże, że może pełnić dodatkowe funkcje, na przykład magazynu na produkty spożywcze, sprzęt sportowy czy narzędzia i maszyny ogrodnicze. Pozostała część parteru to wspólna przestrzeń domowników. Salon (38,2/41,2 m2) otwarty na kuchnię (8,6 m2) i płynnie łączący się z holem (6,7 m2). To przestrzeń reprezentacyjna nie tylko ze względu na swoją powierzchnię (53,5 m2), lecz także za sprawą lokalizacji kominka w centrum głównej, przeszklonej ściany salonu. Duże znaczenie dla reprezentacyjności wnętrza mają również sąsiadujące z nią przeszklenia ścian bocznych dosunięte do narożników. Dzięki nim przestronność i tak już dużego pomieszczenia zostaje zwielokrotniona.
W ciepłe dni to wrażenie jest jeszcze bardziej spotęgowane przez wyjście na duży taras. Przestrzenie salonową i tarasową dodatkowo łączy dwustronny kominek. Dla reprezentacyjności domu znaczenie ma także bardzo mała spiżarnia – zaledwie 1,2 m2 jej powierzchni wystarczy, by szybko ukryć kuchenny rozgardiasz.
Dom ma rozbudowany program funkcjonalny – jest w nim aż sześć pokoi. Jeden na parterze i aż pięć na poddaszu. Tym razem zaprojektowanie bogatego programu na poddaszu było możliwe dzięki dużej powierzchni netto górnej kondygnacji (124,9 m2), zaprojektowanej nad pomieszczeniami technicznymi parteru. Znaczenie miał także duży kąt nachylenia połaci (40o) oraz dwuspadowa forma dachu.
W sumie na poddaszu są cztery sypialnie (9,4/13,8-13,0/14,4 m2). Przy najmniejszej i największej są prywatne garderoby (1,2/4,1 i 4,3/6,8 m2). Lokatorzy pozostałych dwóch sypialń mają wspólną garderobę dostępną z korytarza (2,8/4,4 m2). Ulokowano tu także dużą wspólną łazienkę (8,8/13,5 m2).
Interesującym rozwiązaniem jest pokój (6,8/10,4 m2), do którego można wejść z największej sypialni – idealne miejsce na gabinet.
Dom jest reprezentacyjny także z zewnątrz. Najbardziej atrakcyjną elewacją jest ta przeszklona z zewnętrznym kominkiem. Z kolie ta, przy której jest główne wejście do domu, została zaprojektowana z mniejszym rozmachem, ale również jest interesująca przede wszystkim za sprawą uskoku dzielącego połać dachu na dwie części, a także rozmieszczenia okien i materiałów elewacyjnych. Na froncie domu jest wprawdzie niewiele przeszkleń, jednak ich nieoczywiste usytuowanie sprawia, że kompozycja staje się intrygująca. Są tu dwa wąskie okna pionowe – jedno tuż przy narożu budynku, drugie blisko wejścia i najbardziej zaskakujący długi bardzo wąski pas doświetlający garaż. Całość dopełniają bonie i wykończony klinkierem słup przy podcieniu wejściowym. Całość wraz z dachówką tworzy niemal monochromatyczne zestawienie w barwach szarości i bieli, wyjątkiem jest stolarka okienna i drzwiowa drewniana (ewentualnie PCW utrzymana w kolorystyce drewna).
Projekt Jasna przestrzeń ma sześć innych wariantów, różniących się powierzchnią użytkową, liczbą pokoi, wielkością i usytuowaniem garażu.
Projekt: Jasna przestrzeń – wariant II – Murator M210b; autorka: architekt Katarzyna Słupeczańska
Plany domu M210b
Parter, powierzchnia użytkowa 63,9 m2, netto 118,7 m2
fot. Agnieszka i Marek Sterniccy