Mury z lamusa

Jak docieplić stare ściany

Radosław Murat
Radosław Murat

Gdzieniegdzie w naszym krajobrazie pojawiają się obiekty godne budowlanego skansenu. Ich ściany w ogóle nie mają ocieplenia, a jeśli tak – daleko mu do obecnych standardów energetycznych. Jesteśmy przekonani, że warto to zmienić, dlatego zapraszamy na edukacyjną wycieczkę po muzeum dawnych ścian, podczas której wyjaśnimy, czym i jak najlepiej je ocieplić.

Czyste powietrze

Kiedyś opał był tani, ekolodzy brali na cel co najwyżej wielkie zakłady przemysłowe i brak izolacji termicznej ścian domów mieszkalnych nikogo nie bulwersował. Dlatego kto chciał wtedy budować ekonomicznie, decydował się na ściany o jednorodnej konstrukcji, ewentualnie mury z pustką powietrzną. Powietrze było darmowe i powszechnie dostępne, w przeciwieństwie do styropianu lub wełny mineralnej, które to trafiały głównie na wielkie budowy. Od lat 90. zaczęliśmy myśleć o budownictwie „po gospodarsku”. Urynkowione ceny energii cieplnej wystrzeliły w górę, więc inwestorzy szukali ratunku. Zaczęto budować ściany z ociepleniem. Początkowo wydawało się, że 5 cm wełny bądź styropianu załatwi sprawę na lata, lecz sytuacja szybko się zmieniała. Wraz z kosztami rosły wymagania określane w przepisach prawnych.

W artykule znajdziesz:

  • Konstrukcje ścian jednorodnych
  • Zalecenia dotyczące ocieplania starych ścian
  • Ściany w dwóch materiałów
  • Jaka powinna być grubość ocieplenia
  • Ściany z pustką powietrzną
  • Ocieplać wełną czy styropianem?
  • Ściany dwuwarstwowe i trójwarstwowe
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 5/2020 Tekst Radosław Murat
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR