Domy bez garażu
Ostatnie lata dowiodły, jak karkołomne może być planowanie budżetu budowlanego. Dlatego inwestorski rozsądek nakazuje rezygnację z niektórych kosztownych rozwiązań. Choćby takich jak garaż – stąd zdecydowany wzrost zainteresowania projektami domów bez garażu. Przedstawiamy kilka z nich, różniących się programami funkcjonalnymi i stylem.
1. Z wiatą
Nie dość, że wiata jest rozwiązaniem zdecydowanie bardziej ekonomicznym niż garaż, to jeszcze może okazać się ciekawszym architektonicznie. Tak jest tym razem. Zadaszenie wiaty i podpierające je trzy słupy, które nawiązują materiałowo do strefy wejścia, sprawiają, że kompozycja staje się bardziej dynamiczna. Poza tym dzięki wiacie oraz przytarasowym pergolom bryła jest optycznie poszerzana i wydłużana – przez to nieduży dom (116 m2 powierzchni użytkowej) sprawia wrażenie znacznie większego i jest bardziej atrakcyjny wizualnie.
Oczywiście, podstawową rolą wiaty jest jej użyteczność. W tym projekcie nie została ona ograniczona do ochrony samochodu. Jej usytuowanie i połączenie z wnętrzem domu przez dodatkowe wejście prowadzące spod wiaty, przez kotłownie do wiatrołapu zlokalizowanego blisko kuchni, stworzyło bardzo wygodny trakt dla domowników wnoszących zakupy. Racjonalne w tym projekcie jest także wyraźne rozdzielenie strefy dziennej, zlokalizowanej na parterze, od nocnej – na poddaszu z czterema sypialniami (7,1/11,1 – 9,3/13,4 m2 powierzchni netto/użytkowej) oraz wspólną łazienką (5,6/8,0 m2). Bez wątpienia atutem tego domu jest przestronna strefa dzienna – 48,8 m2 (salon 40,4 m2 z otwartą kuchnią 7,7 m2), połączona z rozłożystym tarasem okalającym bryłę z trzech stron. Salonowo-tarasowa strefa jest jednocześnie efektowna i urokliwa dzięki dwustronnemu kominkowi – z jednym paleniskiem w salonie i drugim na tarasie, usytuowanymi między dużymi przeszkleniami. Na uwagę zasługuje zewnętrzny kominek, niezbyt często pojawiający się w projektach domów, który w chłodne dni wydłuży czas spędzony przez domowników na tarasie. To kolejne rozwiązanie w tym projekcie służące zarówno estetyce, jak i funkcjonalności.
Projekt: Weranda 4 – DS023; autor projektu: architekt Tomasz Sobieszuk
Plany domu
2. Z powiększaną strefą dzienną
Projekt niedużego domu (77,5 m2 powierzchni użytkowej), który nie tylko pozwala na ekonomiczne podejście do budżetu budowlanego, ale także jest wręcz pokazowym przykładem gospodarnego wykorzystania domowej przestrzeni. Pierwszą kwestię rozwiązuje możliwość rozłożenia budowy na etapy – przeprowadzenie adaptacji poddasza w późniejszym terminie i pozyskanie dodatkowych 40 m2 powierzchni użytkowej. Drugą – sposób zagospodarowania przestrzeni parteru.
Racjonalne wykorzystanie metrażu pozwoliło na 77,5 m2 wydzielić przestronny pokój dzienny (35,2 m2) z aneksem kuchennym (6,7 m2), dwa pokoje (12,6 i 10 m2), dwie łazienki (5,1 i 2 m2) oraz wygodną kotłownię (5,2 m2), która może stać się także pralnią lub magazynem. W tym domu także przedsionek ma dodatkową funkcję – garderoby. O racjonalnym wykorzystaniu powierzchni najdobitniej świadczy to, że czysto komunikacyjną rolę odgrywa jedynie mały korytarz przy sypialni (zaledwie 0,8 m2). Niezwykłą wydajność przestrzenną tego projektu autor osiąga w jeszcze inny sposób – poprzez budowanie długich osi widokowych, a dzięki temu optyczne „rozciąganie” wnętrz. Nie ogranicza się przy tym do standardowego już efektu, jaki dają duże, sięgające podłogi przeszklenia zacierające granicę między wnętrzem a tarasem. Znajdziemy tu bardziej oryginalne rozwiązanie – szklaną, rozsuwaną ścianę między pokojem dziennym a gabinetem. Dzięki temu stosunkowo rzadko spotykanemu projektowemu rozwiązaniu strefa dzienna może zostać powiększona o 12,6 m2 i osiągnąć imponującą powierzchnię 54,5 m2. Taka otwarta przestrzeń w małym domu to ewenement, tym razem zdroworozsądkowy.
Wszystko to sprawia, że projekt jest idealną propozycją dla niedużej, rozwojowej rodziny, której zależy na przesunięciu na później zagospodarowania drugiej kondygnacji. Projekt przewiduje miejsce na schody łączące obie kondygnacje – zaczynałyby one bieg w salonie i kontynuowały w przedsionku. Uwaga! Do bryły domu można dostawić wiatę, przy którejś z bocznych elewacji – pozwala na to rozmieszczenie na nich okien.
Projekt: Przejrzysty – Murator C365; autor projektu: architekt Przemysław Biryło
Plany domu
3. Z poddaszem do adaptacji
Kolejny projekt małego domu (68,5 m2 powierzchni użytkowej) pozwalający na etapowe prowadzenie budowy. To także następna perspektywiczna propozycja dla inwestorów.
Za sprawą możliwości adaptacji poddasza (dodatkowe 43,3 m2 powierzchni użytkowej) dom stosunkowo łatwo zostanie dostosowany do zmieniających się w czasie potrzeb rodziny.
Przykładowo, na początku program parteru może zagwarantować wygodne lokum dla młodej rodziny z dzieckiem. Pozwolą na to dwie sypialnie (9,6 i 11,2 m2), pokój dzienny (28,1 m2) połączony z kuchnią (8,1 m2) oraz wygodna łazienka z miejscem na dwie umywalki, wannę, natrysk i pralkę (5,5 m2). Na komfort wpłynie też przedsionek i hol z miejscem na duże szafy oraz kotłownia (5,6 m2) z wejściem z kuchni, która, oprócz podstawowej funkcji, przejmie rolę spiżarni. Później, gdy grono domowników się powiększy, przyjdzie czas na zagospodarowanie poddasza.
Warto zwrócić uwagę na to, że projekt – dzięki lokalizacji przyszłych schodów w przedsionku – daje możliwość stworzenia na poddaszu samodzielnego mieszkania.
Projekt: Słuszny wybór – wariant I – Murator M262a; autorka projektu: architekt Katarzyna Słupeczańska
Plany domu
4. Parterowy, wielopokojowy
Interesujący projekt domu dla tych, którzy preferują życie na jednym poziomie. Choć jest nieduży (109,8 m2 powierzchni użytkowej), udało się w nim wydzielić przestronną strefę dzienną 40,5 m2 i aż dwie strefy nocne. Jedna z nich to odpowiednik master bedroom z minigarderobą w korytarzu (3,7 m2) prowadzącym do sypialni (12,5 m2) i łazienki (3,6 m2).
Druga strefa nocna została usytuowana na przeciwległym krańcu bryły domu. Są tu trzy sypialnie (10,6-12,8 m2) i łazienka (5,3 m2). Intymność w dwóch oddalonych od siebie strefach nocnych oprócz lokalizacji na planie domu dodatkowo gwarantują rozsuwane drzwi przy wejściu do każdej z nich. Otwarta, wspólna rodzinna część dzienna stanowi nietypowy bufor między prywatnymi strefami.
Takie strefowanie planu niedużego domu było możliwe dzięki wydłużeniu bryły, która ma aż 17,3 m długości. Oprócz praktycznych zalet tego rozwiązania są też estetyczno-prestiżowe. Frontowa elewacja dzięki wydłużonej formie zyskuje na reprezentacyjności.
Projekt: Zachodzące słońce – wariant II – Murator M230b; autorka projektu: architekt Ewa Dziewiątkowska
Plan domu
5. Na wąską działkę
Architektura, która doskonale stylistycznie wpisze się w miejską zabudowę. Sprosta też ograniczeniom często narzucanym przez miejskie małe i wąskie działki. Ten projekt można już zrealizować na takiej, która ma zaledwie 15,1 m szerokości.
Piętrowy dom na planie prostokąta 7,1 x 12,9 jest tak rozplanowany, by mogła w nim wygodnie żyć nawet pięcioosobowa rodzina.
Parter domu został przeznaczony na wspólną strefę dzienną – salon (29,7/29/1 m2) połączony z kuchnią (8,3 m2) i zaplecze gospodarcze domu. Jest nim duża kotłownia (8,9 m2) z wejściem z wiatrołapu. Jest na tyle przestronna, że z łatwością zostanie dostosowana do różnych potrzeb mieszkańców – przykładowo może być po części odpowiednikiem domowego magazynu, po części miejscem przechowywania sprzętów ogrodowych czy sportowych.
Na poddaszu ulokowano strefę nocną z czterema sypialniami (10,6 – 13,9 m2) i dużą wspólną łazienką (6,5 m2) z miejscem na pralkę.
Ważnym elementem projektu są okna i przeszklenia tarasowe/balkonowe usytuowane w narożnikach. To one dają wrażenie przestronności wnętrza. Takie rozwiązania znajdują się we wszystkich pokojach – sypialniach na piętrze, a także w salonie na parterze. Kontynuacją takiego otwierania wnętrza na ogród są narożne balkony i taras. Mają one zarówno atuty użytkowe – lokalizację gwarantującą ukierunkowanie każdego tarasu na różne strony świata, jak i kompozycyjne – są wyrazistymi elementami urozmaicającymi architektoniczną formę.
Projekt: Sprytny – Murator M226; autorka projektu: architekt Ewa Dziewiątkowska
Plany domu
6. Na małą działkę
Spośród prezentowanych projektów ten można wybudować na najmniejszej działce – mającej zaledwie 285,6 m2. Powierzchnia zabudowy to zaledwie 79,2 m2.
Nieduża, zwarta bryła kryje 88,5 m2 powierzchni użytkowej i aż pięć pokoi. Są tu dwie strefy nocne.Ministrefa na parterze to sypialnia (11,2 m2) usytuowana tuż przy wejściu, sąsiadująca z łazienką (3,9 m2), która jest ogólnodostępna. Tak położona sypialnia może stać się wygodnym lokum dla seniorów. Na poddaszu są trzy pokoje o niemal identycznych powierzchniach blisko 14,7/8,5 m2 oraz wspólna łazienka z wydzielonym miejscem na pralnię (w sumie 7,7/4,7 m2).
Zapleczem gospodarczym tego małego domu jest duża kotłownia (8,0/6,6 m2) z wyjściem do ogrodu. Jej powierzchnia pozwoli na przykład na wydzielenie drugiej pralni (dla mieszkańców sypialni na parterze) lub pojemnej przestrzeni magazynowej.
Ten kompaktowy dom, zaprojektowany na planie zbliżonym do kwadratu 8,8 x 9 m, dopełnia funkcjonalnie narożny taras, z wyjściem ze strefy dziennej (29,6 m2). Przebywanie na takim tarasie można dostosowywać do różnych pór dnia i zmieniającego się nasłonecznienia. To, pozornie niedużej wagi, racjonalne rozwiązanie okaże się bardzo ważne przez ponad pół roku tarasowej aktywności. Ten projekt udowadnia, że nawet mały, ekonomiczny dom dzięki przemyślanym rozwiązaniom może być bardzo wygodny.
Projekt: Niezawodny – wariant II – Murator M236b; autorka projektu: architekt Ewa Dziewiątkowska