Domy parterowe bez garażu
Mają grono zagorzałych zwolenników, ceniących komfort życia na jednej kondygnacji. Rezygnacja z garażu może okazać się kluczowa dla wybudowania na niedużej parceli domu parterowego o rozbudowanym programie użytkowym, ponieważ minimalizuje powierzchnię zabudowy. Oczywiście ważny jest także inny aspekt takiej decyzji – zdecydowane zmniejszenie kosztów budowy.

1. Z dwoma strefami prywatnymi
Brak garażu i racjonalne gospodarowanie domową powierzchnią sprawiły, że komfortowy dom, w którym może żyć nawet pięcioosobowa rodzina, można wpisać w niedużą, mającą 487,9 m2 parcelę. Na szczególną uwagę zasługuje nietypowe strefowanie przestrzeni domu – zaprojektowanie dwóch stref prywatnych, usytuowanie ich na przeciwległych krańcach bryły i rozdzielenie wspólną strefą dzienną.
Podział strefy nocnej na dwie podstrefy gwarantuje prywatność domownikom. W mniejszej jest jedna sypialnia (12,5 m2) z łazienką (3,7 m2), a w większej trzy sypialnie (12,0-14,6 m2) i łazienka (6,0 m2). Takie rozplanowanie prywatnej przestrzeni pozwala na stworzenie enklaw – dla rodziców na jednym krańcu bryły, a na drugim – dla dzieci.
Rozdzielająca je przestronna strefa dzienna, którą tworzy salon (30,5 m2) otwarty na kuchnię (10 m2) i łączący się dużymi przeszkleniami z rozłożystym tarasem (51,4 m2), to wspólna przestrzeń wszystkich domowników. Jej plan służy rodzinnemu życiu. Przykładowo kuchnia została tak zaprojektowana, by rodzina mogła integrować się podczas przygotowywania wspólnych posiłków. Kluczowym rozwiązaniem dla wspomnianej integracji będzie wyspa lub półwysep przy granicy między kuchnią a salonem. Długie blaty dopełniają wspólnotowe kuchenne funkcje. W przedstawionej w projekcie wizualizacji salonu uwagę zwraca duży gościnny stół ulokowany tuż przy wyjściu na taras. Taka aranżacja strefy dziennej połączona z jej centralną lokalizacją przesądza o jej domowej randze.
W domu są także przemyślane pomieszczenia gospodarcze. Jest tu dostępna z przedsionka (5,3 m2) duża kotłownia (10,0 m2), która z powodzeniem stanie się także domowym magazynem/schowkiem. Taką funkcję kontynuuje nieduża spiżarnia (2,6 m2) usytuowana tuż przy kuchni. Ważnym pomieszczeniem jest także pralnia (3,3 m2) w większej podstrefie nocnej.
Zaplecze gospodarcze i lokalizacje składających się na nie pomieszczeń służą reprezentacyjności domu – zdecydowanie ułatwiają utrzymanie porządku.
Domowa przestrzeń skrojona na miarę standardów współczesnego życia zyskała dystyngowaną oprawę w formie nowoczesnego dworku. Nawiązanie do pierwowzoru z przeszłości widać choćby na przykładzie strefy wejścia podkreślonej przez dwustronne schody i podcień z kolumną. O tym, że to nawiązanie nowoczesne, przekonują asymetria frontowego dachu dzielącego bryłę na dwie części oraz dynamiczna kompozycja materiałów elewacyjnych – tynku, płytek klinkierowych i drewnianej lub drewnopodobnej oblicówki.
Projekt Zachodzące słońce dostępny jest w siedmiu innych wariantach, różniących się powierzchniami, liczbą pokoi. Wszystkie mają wydłużoną bryłę i dach z uskokiem. Tylko w jednym, najmniejszym, strefa nocna nie została podzielona na dwie podstrefy. Dostępne są też warianty z garażami jedno- lub dwustanowiskowymi.
Projekt: Zachodzące słońce– wariantIII – Murator M230c; autorka projektu: architekt Ewa Dziewiątkowska


Plan domu Zachodzące słońce



2. Z dużym tarasem
Tym razem dom nie ma rozbudowanego programu funkcjonalnego, a jego nieduża powierzchnia użytkowa – 88,0 m2 sugeruje, że może stać się doskonałą alternatywną dla mieszkania w bloku, tym bardziej że można wybudować go na małej działce (337,92 m2). Brak garażu to kolejny argument przemawiający za tym, że z założenia budowa domu ma być ekonomiczna.
Ten projekt przekonuje, że wielkość gabarytowa i koszt architektury nie są wprost proporcjonalne do jej atrakcyjności. Autorce projektu udało się stworzyć dom, który mimo niepokaźnej wielkości przyciąga uwagę. Zdecydowało o tym dostawienie do modnego stodołowego kształtu bryły nowoczesnej ramy tarasowej w kontrastującej z szarością elewacji zdecydowanej, grafitowej barwie (takiej, jaką mają blaszane połacie dachu). Na efekt końcowy wpłynęły także elewacyjne pasy drewnianej lub drewnopodobnej oblicówki przy oknach tarasie i strefie wejścia. To wszystko przesądziło, że mieszkalna stodoła jest nowoczesna. Nowoczesne jest również jej wnętrze – ponad 46% powierzchni użytkowej domu to otwarta strefa dzienna – w sumie 40,8 m2. Co istotne dla jej odbioru, aż z trzech stron otwiera się przeszkleniami na ogród. W ten sposób autorka projektu przekonująco rozciąga optycznie wnętrze. Najlepiej służą temu trzy duże, sięgające podłogi przeszklenia tarasowe. Istotne znaczenie w powiększaniu optycznym i funkcjonalnym domowej przestrzeni ma duży (46,2 m2), narożny taras, którego zadaszona część, może stać się wygodną i klimatyczną jadalnią albo strefą relaksu.
Taras łączy się nie tylko ze strefą dzienną, ale także z dwoma prywatnymi pokojami (11,1 i 12,4 m2). Usytuowana przy nich duża łazienka (7,4 m2) staje się naturalną częścią strefy nocnej, ale jest dostępna także dla osób przebywających w strefie dziennej, z której prowadzi do niej hol (7,4 m2).
Na szczególną uwagę zasługuje w tym domu projekt zaplecza gospodarczego – kompaktowy, ale komfortowy. Tworzy je ciąg przechodnich pomieszczeń: kotłownia (3,9 m2) łączy się z pralnią (2,2 m2), a następnie ze spiżarnią (1,7 m2), a ta z przedsionkiem, z którego prowadzi wejście do kuchni. Ważnym pomieszczeniem pomocniczym jest tu także garderoba (1,4 m2) – zlokalizowana tuż za wyjściem z przedsionka.
Za sprawą inteligentnego, sprytnego projektu domowej przestrzeni w domu może komfortowo żyć trzyosobowa rodzina.
Projekt: Dom Wiktorii AD – Murator A117aD; autorka projektu: architekt Katarzyna Słupeczańska

Dom Wiktorii AD – Murator A117aD (architekt Katarzyna Słupeczańska). O atrakcyjności ekonomicznej architektury przesądziły zderzenie tradycyjnej stodołowej formy z nowoczesną ramą tarasową, a także kompozycja elewacyjna z desek lub paneli drewnopodobnych
fot. www.muratorprojekty.pl

Plan domu Dom Wiktorii
3. Ze szklaną elewacją
Niemal całkowicie przeszklona ogrodowa elewacja skutecznie powiększa powierzchnię użytkową dolnej kondygnacji (85,5 m2). Dzięki temu strefa dzienna – pokój (27,6 m2) połączony z kuchnią (6,9 m2) – zdaje się być znacznie większa, niż wskazywałyby na to metry kwadratowe. Zastosowanie dużych tarasowych przeszkleń na prawie całych szerokościach pokoju dziennego i kuchni spektakularnie zaciera granice między nimi a bardzo dużym tarasem (68,4 m2). Analogicznie dzieje się w największej sypialni (14,8 m2). Za sprawą takiego rozwiązania nieduży dom sprawia wrażenie bardzo przestronnego. Program funkcjonalny parteru uzupełniają dwie sypialnie (9,7 i 10,0 m2), usytuowana między nimi łazienka oraz dostępne z przedsionka (6,5 m2) WC (3,5 m2) i kotłownia (6,2 m2).
Dużym atutem projektu jest poddasze do indywidualnej adaptacji, mające 56,0 m2 powierzchni użytkowej. Zasugerowana w projekcie lokalizacja schodów łączących kondygnacje – w przedsionku, pozwoli w przyszłości nie tylko zwiększyć powierzchnię mieszkalną domu, ale nawet stworzyć w nim dwa odrębne mieszkania.
Jednak już przed adaptacją górnej kondygnacji na dolnej może wygodnie żyć czteroosobowa rodzina. Pozwoliło na to bardzo ekonomiczne wykorzystanie powierzchni – ta pełniąca jedynie funkcję komunikacyjną zajmuje zaledwie 2,1 m2.
Projekt Przejrzysty ma jeszcze 24 inne warianty, które różnią się powierzchnią, liczbą pokoi, a nawet kształtem dachu – są wersje z dachami czterospadowymi. Występują też wersje z garażem jedno- lub dwustanowiskowym. Wspólną cechą Przejrzystych jest szklana ściana ogrodowa, zacierająca granicę między wnętrzem a zewnętrzem.
Projekt: Przejrzysty 2– wariant I – Murator C265a; autor projektu:architekt PrzemysławBiryło




Plany domu Przejrzysty
Parter, powierzchnia użytkowa 85,5 m2, netto 91,7 m2
fot. Agnieszka i Marek Sterniccy4. Rozwojowy
Dom o podobnym planie wnętrza jak opisywany poprzednio. Zdecydowanie różni je jednak forma bryły. Ta, w przeciwieństwie do wcześniejszej, wyraźnie nawiązuje do tradycji. Świadczą o tym nie tylko wysunięte okapy dachu, ale także zdecydowanie mniejsze okna. Większość z nich przywołuje skojarzenia z tradycyjnymi albo wielkością, albo podziałem szklenia. Wyjątkiem jest okno tarasowe – nowoczesne, ale nie tak wielkie, jak to z poprzedniego projektu.
Decyzja o takich przeszkleniach wpłynie na odbiór domowej przestrzeni, nie będzie spektakularnie rozciągana na zewnątrz, a bardziej kameralna.
Zestawienie obu projektów jest niezwykle interesujące, ponieważ pokazuje, w jaki sposób analogiczny plan domu może być dostosowany do oczekiwań i upodobań inwestorów przez wybór przeszkleń.
Nie wszyscy dobrze czują się w przestronnych, otwartych na zewnątrz pomieszczeniach. Ten projekt jest właśnie propozycją dla inwestorów oczekujących od domu przede wszystkim przytulności.
Wnętrze domu zostało zaprojektowane na analogicznej zasadzie jak poprzednio – pokój dzienny (38,4 m2) jest otwarty na kuchnię (7,0 m2), a strefa nocna to dwie sypialnie (11,2 i 12,0 m2) oddzielone łazienką (5,2 m2). Na parterze są jeszcze WC (1,2 m2) i duża kotłownia (7,3 m2), która może stać się wygodnym schowkiem. Takie jej przeznaczenie stanie się optymalne za sprawą przejścia łączącego ją z przedsionkiem (7,9 m2).
Tak jak w poprzednim projekcie architekt zminimalizował powierzchnię przeznaczoną na komunikację – przykładowo przedsionek pełni również funkcję garderoby. Tym razem za komunikację odpowiada jedynie 3,1 m2. Kolejne podobieństwo między dwoma porównywanymi projektami to możliwość przeznaczenia poddasza na mieszkanie. Jego dodatkowe 57,2 m2 powierzchni użytkowej radykalnie zmieni funkcję domu. Tym razem, tak jak poprzednio, przewidziano miejsce na ewentualne schody w przedsionku. Dzięki temu dom po adaptacji może stać się dwumieszkaniowy. Przed adaptacją będzie zaś komfortowym lokum dla trzyosobowej rodziny. Projekt Miarodajny ma w sumie 30 wariantów, różniących się powierzchnią, liczbą pokoi. Oprócz wersji bez garażu są z garażem jedno- lub dwustanowiskowym. We wszystkich poddasze można zaadaptować na mieszkalne. Aż 29 wariantów ma tradycyjne bryły z wysuniętymi okapami, tylko jeden jest nowocześniejszy – bezokapowy.
Projekt: Miarodajny – wariant IV – Murator C333d; autor projektu: architekt Przemysław Biryło

Miarodajny - wariant IV – Murator C333d (architekt Przemysław Biryło). Ten projekt to propozycja dla miłośników tradycyjnej architektury. Tarasowe przeszklenie nie jest tak duże jak w bardzo nowoczesnych projektach. Jego wielkość to złoty środek między chęcią połączenia wnętrza z ogrodem a potrzebą zapewnienia kameralności
fot. www.muratorprojekty.plPlany domu Miarodajny
Parter, powierzchnia użytkowa 86,0m2, netto 93,3 m2
fot. Agnieszka i Marek Sterniccy
5. Z dużą strefą nocną
Kolejny projekt parterowego domu o rozbudowanym programie funkcjonalnym, który można wybudować na niewielkiej działce (428,13 m2). Tym razem w domu o powierzchni użytkowej 94,5 m2 może wygodnie żyć czteroosobowa rodzina. O komforcie przesądzi duża strefa nocna, zajmująca blisko 60% powierzchni użytkowej domu. Są w niej trzy sypialnie (8,1-10,4 m2), największa z prywatną garderobą (4,1 m2). Jest tu dostępna z korytarza łazienka (4,9 m2) połączona z pralnią (3,2 m2). Prywatną strefę domowników od wspólnej dziennej oddziela długi hol (11,3 m2). W trosce o większą prywatność można w nim zamontować drzwi, które staną się barierą dla dźwięków. To również sposób na dodatkowe odizolowanie dwóch sypialni. Trzecia – najmniejsza – może stać się gabinetem albo pokojem gościnnym.
Strefa dzienna to pokój (23,2 m2) połączony z kuchnią (12,1 m2). Dzięki temu, że została zaprojektowana na planie wydłużonego prostokąta, o dłuższym boku mającym blisko 9 m, wydaje się większa niż wskazywałby na to jej metraż (35,3 m2). Kluczowe znaczenie dla powiększającego efektu mają także okna usytuowane na trzech jej ścianach – zwłaszcza duże tarasowe i narożne kuchenne. Taka ich lokalizacja sprawia, że wszystkie trakty komunikacyjne w strefie dziennej pokrywają się z osiami widokowymi wyprowadzającymi wzrok do ogrodu.
W projekcie znajdziemy wiele praktycznych rozwiązań – choćby usytuowanie WC (1,9 m2) na granicy między strefą dzienną a nocną, przykuchenna spiżarnia (3,1 m2) z oknem, mogąca stać się brudną kuchnią, czy kotłownia (4,6 m2) z wejściem z zewnątrz i przejściem do przedsionka (3,3 m2) z miejscem na dużą szafę.
Oszczędną architektoniczną formę domu urozmaicają i powiększają optycznie wysunięte narożnik bryły i narożna rama tarasowa. Kompozycję unowocześnia pasiaste rozłożenie materiałów elewacyjnych – pas blachy wieńczący wysunięty frontowo-boczny narożnik, boniowania w narożniku tarasu i między oknami.
Projekt: Ceniony – Murator C381; autor projektu: architekt Witold Korus

Ceniony – Murator C381 (architekt Witold Korus). Tarasowa dość masywna rama unowocześnia i dynamizuje architekturę
fot. www.muratorprojekty.pl

Plan domu Ceniony

6. Z tarasem podcieniowym
Projekt dla zwolenników architektonicznych form nawiązujących do tradycji, ale kryjących nowoczesną przestrzeń. Czterospadowy dach, podcienie i nieduże okna przypominają o dawnych domach i tworzą sielski charakter architektury. Z kolei wnętrze domu to bardzo współczesna, otwarta i elastyczna – dostosowująca się do potrzeb domowników – przestrzeń.
Otwarta strefa dzienna, mająca w sumie 37,9 m2, jest powiększana optycznie i funkcjonalnie przez podcieniowy taras (9,4 m2), który może stać się dodatkową przytulną strefą relaksu lub jadalnią. Dodatkowo powiększają ją otwarcia na hol (3,5 m2) – przy kuchni (9,4 m2), oraz na korytarz (6,9 m2) – przy salonie (28,5 m2). Warto na chwilę zatrzymać się przy tym ostatnim otwarciu, ponieważ nieczęsto występuje w projektach, a szkoda.
To bardzo przemyślane, elastyczne rozwiązanie – otwarcie bywające zamknięciem, które zależnie od potrzeby powiększa salon albo zapewnia prywatność w strefie dziennej. Tworzą je przesuwne skrzydła drzwi umieszczone z dwóch stron ściany wyznaczającej granicę między strefami o różnych funkcjach.
W strefie nocnej są trzy sypialnie (10,1-14,2 m2) i dostępna z korytarza łazienka (6,5 m2). Tuż przy jej granicy ze strefą dzienną usytuowano WC (1,8 m2). Bardzo ważną rolę w domu odgrywa duża kotłownia (14,0 m2) z wydzieloną przestrzenią na magazyn/schowek oraz wejściem z ogrodu i przejściem do przedsionka (5,4 m2). Warto zwrócić uwagę na małe pomieszczenie (1,3 m2) za przedsionkiem – przy kuchni, które może stać się garderobą lub spiżarnią. Niezależnie od tego, jaką rolę przypiszą mu domownicy, będzie ona ważna w codziennym życiu.
To następny projekt parterowego domu z bogatym programem funkcjonalnym na niedużą parcelę (436,59 m2). W domu o powierzchni użytkowej 97,8 m2 może komfortowo żyć czteroosobowa rodzina.
Projekt: Skryta tęsknota – Murator M216; autorka projektu: architekt Ewa Dziewiątkowska


Skryta tęsknota – Murator M216 (architekt Ewa Dziewiątkowska). Podciene po przeciwległych stronach bryły (wejściowy i tarasowy) pełnią ważne praktyczne funkcje i uatrakcyjniają architekturę
fot. www.muratorprojekty.pl
Plan domu Skryta tęsknota



