Domy o prostej bryle
Nieskomplikowany kształt bryły domu ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia kosztów zarówno budowy, jak i późniejszego użytkowania domu. Wzniesienie prostej bryły wymaga mniej materiałów i robocizny niż skomplikowanej o takiej samej powierzchni. Poza tym minimalizuje ryzyko powstania mostków termicznych i strat energii cieplnej. Dlatego projekty domów o prostych bryłach cieszą się stale rosnącą popularnością.
1. Rozwojowy
o najbardziej rozwojowy z prezentowanych przez nas projektów, ponieważ daje możliwość zwiększenia powierzchni użytkowej aż o 72,9%. Taka perspektywiczność połączona z możliwością podzielenia budowy i jej kosztów na etapy jest niezwykle cenna, gdy dla inwestorów finanse są jednym z ważniejszych wyznaczników budowy.
Elastyczność projektowych rozwiązań przejawia się nie tylko w możliwości spektakularnego zwiększenia powierzchni użytkowej, ale także różnego jej kształtowania. Dodatkowa przestrzeń poddasza przeznaczonego do indywidualnej adaptacji może stać się naturalną kontynuacją przestrzeni parteru. Jeśli na takim rozwiązaniu zależałoby domownikom, na górnej kondygnacji mogłyby powstać strefa dzieci, bawialnia, czytelnia lub gabinety. Przestrzeń poddasza jest na tyle duża (74,7 m2 powierzchni użytkowej), że możliwe jest połączenie tych wszystkich opcji.
Na tym jednak możliwości projektowe się nie kończą. W domu mogą powstać dwa niezależne mieszkania. Pozwoli na to przewidziane w projekcie usytuowanie przyszłych schodów. Przy niewielkim przeprojektowaniu kotłowni możliwe jest nawet stworzenie dwóch mieszkań (jednego na parterze, a drugiego na poddaszu) z odrębnymi wejściami z zewnątrz.
Jednak już przed adaptacją poddasza dom będzie komfortowy dla trzyosobowej rodziny. Zagwarantują to dwie sypialnie (12,0 i 15,9 m2), łazienka (7,1 m2) i WC (1,9 m2) oraz przestronna wspólna strefa dzienna (45,7 m2) płynnie łącząca się z holem (5,2 m2) i częściowo zadaszonym tarasem (31,6 m2).
Przestrzeń przeznaczona dla wszystkich domowników została tak zaprojektowana, by scalać życie rodzinne. Autorka projektu nie tylko spektakularnie połączyła salon z jadalnią (31,3 m2) i kuchnią (14,4 m2), ale też zaprojektowała wyspę kuchenną pozwalającą na wspólne spędzanie czasu podczas przygotowywania posiłków. Także usytuowanie kominka niemal w centrum strefy dziennej jest nieprzypadkowe – nasuwa skojarzenia z łatwo dostępnym ogniskiem domowym.
Zapleczem gospodarczym domu jest praktyczna spiżarnia (3,0 m2) z wejściem z kuchni i kotłownia, która jest tak duża (15,5 m2), że może przejąć dodatkowe funkcje (magazynu lub, po adaptacji poddasza, klatki schodowej).
Ekonomicznym rozwiązaniem jest wiata zamiast garażu, która została usytuowana przy jednej ze ścian szczytowych domu. Oprócz praktycznej funkcji odgrywa też ważną rolę estetyczną – jest cennym urozmaiceniem nowoczesnej architektury i optycznie powiększa dom.
Kompozycja bezokapowej bryły jest przemyślana. Pierwszoplanową rolę, zarówno od frontu, jak i ogrodu, odgrywają w niej wykończone drewnianą oblicówką ramy. Dzięki nim oszczędna, ekonomiczna architektura staje się bardzo interesująca.
Projekt Tylko jeden występuje też w wariancie bez wiaty z elewacjami wykończonymi tynkiem cienkowarstwowym i panelami elewacyjnymi imitującymi beton. To wersja dla miłośników konsekwentnego minimalizmu.
Projekt: Tylko jeden – Murator M224; autorka projektu: architekt Ewa Dziewiątkowska
Plany domu Tylko jeden
Parter, powierzchnia użytkowa 102,5 m2, netto 118 m2
fot. Agnieszka i Marek Sterniccy2.Tradycyjny z przyszłością
Kolejny projekt, który może być inwestycją na przyszłość. Tak jak w przypadku poprzedniego gwarantuje to poddasze do indywidualnej adaptacji. Analogii jest więcej. Choćby ta, że w domu mogą powstać dwa niezależnie mieszkania – pozwala na to lokalizacja przewidzianych w projekcie schodów prowadzących z wiatrołapu na poddasze. Kolejna to podział planu parteru pozwalający na wygodne życie w domu trzyosobowej rodzinie jeszcze przed adaptacją górnej kondygnacji.
Na tym podobieństwa się kończą. Dom jest znacznie mniejszy od poprzednio prezentowanego. Parter ma 70,5 m2 powierzchni użytkowej. Jest tu nieduża kotłownia (5,1 m2) z wejściem z zewnątrz. Zastanawiając się nad realizacją tego projektu, warto porównać jej koszty z kupnem mieszkania o zbliżonej powierzchni. Może się bowiem okazać (zależnie od lokalizacji), że nawet po doliczeniu kosztów niedużej parceli (w tym przypadku o minimalnej powierzchni 319,77 m2) budowa domu będzie tańsza.
Warto zwrócić uwagę na podział przestrzeni parteru, gwarantujący oddzielenie stref domu o różnych funkcjach – nocnej i dziennej. Rozdzielenie ich korytarzem (5,0 m2), łazienką (5,0 m2) i kotłownią (5,1 m2) oraz zamknięcie tej ministrefy granicznej drzwiami zapewni komfort w części prywatnej domu, jak i otwartej wspólnej dla wszystkich domowników. Stworzenie bufora między strefami, w których życie toczy się w odmienny sposób, ma szczególny znaczenie w małym domu.
W strefie nocnej są dwie sypialnie (10,0 i 11 m2), w dziennej – wspólny pokój (28,0 m2) połączony z kuchnią (7,1 m2), przy której jest wyjście na taras (15,3 m2).
Ten dom będzie dobrą propozycją zarówno dla młodego małżeństwa, które myśli o powiększeniu rodziny, jak i seniorów pracujących w domu i pragnących stworzyć wygodną strefę gościnną dla dzieci i wnuków. Projekt z pewnością zainteresuje zwolenników tradycyjnej architektury. Tu jest wiele jej elementów: kształt bryły, wysunięte okapy, widoczne orynnowanie, a nawet czerwone pokrycie dachu. Projekt Elastyczny ma też inne warianty, między innymi domu o mniejszej powierzchni użytkowej i liczbie pokoi i bliźniaki.
Projekt: Elastyczny – wariant II – Murator C346b; autor projektu: architekt Przemysław Biryło
Plany domu Elastyczny
Parter, powierzchnia użytkowa 70,5 m2, netto 75,6 m2
fot. Agnieszka i Marek Sterniccy3. Obiecujący
Taki jest w podwójnym sensie. Zarówno estetycznym, jak i praktycznym – rozwojowym. Frontowa, skromna elewacja z niedużymi, ale aż siedmioma oknami, które zostały rytmicznie rozmieszczone, jest zapowiedzią wrażeń widokowych, jakie czekają na przekraczających próg domu. Za drzwiami wejściowymi biegnie trakt komunikacyjny będący jednocześnie osią widokową, która prowadzi wzrok do ogrodu, bo główna ściana w salonie (35,2 m2) i sąsiadującym z nią gabinecie (12,6 m2) są przeszklone. Aby nie ograniczać widokowych wrażeń, także ta oddzielająca oba pomieszczenia jest przezroczysta.
Na tym nie koniec widoków, jakie gwarantuje ten projekt. W otwartej strefie dziennej są jeszcze dwa okna – w części jadalnianej salonu i połączonej z nią kuchni. Na uwagę zasługuje także nieduże okno w gabinecie umieszczone na jednej osi z oknem w jadalni. Wszystkie są widoczne ze strefy dziennej i sprawiają, że jest ona otwarta na cztery strony świata oraz doskonale doświetlona. Połączenie, a jednocześnie oddzielenie gabinetu z salonem szklaną ścianą i dużymi dwuskrzydłowymi rozsuwanymi drzwiami to kwintesencja podejścia autora projektu do elastyczności domowej przestrzeni. Jednym z jej przejawów jest wielofunkcyjność. Gabinet może stać się częścią salonu, ale to nie jedyny przykład. Trakty komunikacyjne stają się w tym domu salonem i jadalnią, a przedsionek jest garderobą. Takie podejście do wielofunkcyjności powierzchni sprawia, że jest ona bardzo ekonomicznie wykorzystana. Tylko 0,8 m2 zostało przeznaczone jedynie na komunikację – to malutki korytarz przy sypialni (10,0 m2) i łazience (5,1 m2).
Dużym atutem projektu jest częściowo zadaszony taras (33,7 m2) przy całkowicie przeszklonej ogrodowej elewacji. Zadaszenie chroni wnętrze przed przegrzaniem w lecie i w dużym stopniu uniezależnia relaks na tarasie od pogody.
Program funkcjonalny parteru uzupełniają mała łazienka (2,0 m2) przy strefie dziennej i kotłownia (5,2 m2) z wejściem z wiatrołapu, która może być także schowkiem.
Projekt, podobnie jak dwa poprzednie, jest rozwojowy, obiecujący za sprawą możliwości powiększenia powierzchni użytkowej przez adaptację poddasza. Dodatkowe 40 m2 daje domownikom różne możliwości.
Analogicznie jak w opisywanych już projektach może tu powstać strefa relaksu, pokoje dla dzieci albo oddzielne mieszkanie. Ta ostatnia opcja jest możliwa dzięki temu, że schody prowadzące na poddasze zaczynają bieg tuż w przedsionku, za drzwiami wejściowymi do domu.
W przeciwieństwie do poprzedniego projektu to na wskroś nowoczesna architektura – bryła jest bezokapowa, okna o zróżnicowanych kształtach zostały rytmicznie rozmieszczone, a widoczne rury spustowe pełnią tu funkcję współczesnego, geometrycznego ozdobnika.
Projekt Przejrzysty ma aż 24 warianty, które różnią się powierzchniami, liczbą pokoi, są wśród nich projekty bezgarażowe, z garażami jedno- albo dwustanowiskowymi. Przejrzyste mają różne dachy – dwu- lub czterospadowe. Są wśród nich domy parterowe i parterowe z poddaszami do adaptacji. Są też takie z wejściem na krótszej ścianie, co sprawdzi się zwłaszcza na wąskich działkach To, co je łączy, to elastyczność domowej przestrzeni i jej przejrzystość zagwarantowana przez wielkie przeszklenia lub szklane ściany wewnętrzne.
Projekt: Przejrzysty – Murator C365; autor projektu: architekt Przemysław Biryło
Plany domu Przejrzysty
Parter, powierzchnia użytkowa 77,5 m2, netto 82,7 m2
fot. Agnieszka i Marek Sterniccy4. Wysoki
Jedno z głównych założeń projektowych miało ograniczyć przedbudowlane procedury. I tak się stało. Dom ma zaledwie 69,7 m2 powierzchni zabudowy i nie wymaga uzyskiwania pozwolenia na budowę. Kolejny atut tego projektu to możliwość jego realizacji na bardzo małej działce, mającej zaledwie 269,88 m2.
Radykalne ograniczenie powierzchni zabudowy nie przełożyło się na ograniczenie funkcjonalnego planu ani komfortu domu. Stało się tak, ponieważ na podstawie o niewielkich wymiarach 9,3 x 7,6 m została zaprojektowana wysoka na 8,35 m bryła. Dzięki temu mogło powstać przestronne poddasze. Zarówno wysoka ścianka kolankowa (1,39 m), jak i wysokość pomieszczeń do kalenicy (2,93 m) gwarantują ekonomiczne racjonalne wykorzystanie przestrzeni pod skośnymi połaciami. Decydujące znaczenie mają także ściany szczytowe ułatwiające podział poddasza i aranżację pomieszczeń. To wszystko sprawia, że powierzchnia użytkowa górnej kondygnacji (47,9 m2) niewiele różni się od jego powierzchni netto (zaledwie o 4,7 m2).
Są tu trzy wygodne sypialnie – dwie mniejsze (każda po 9,1 m2 powierzchni użytkowej/10,5 m2 powierzchni netto) i większa (12,4/13,8 m2), którą dodatkowo powiększa garderoba (2,8/3,4 m2). Program funkcjonalny poddasza uzupełnia dostępna z korytarza łazienka (4,1/5,2 m2) połączona z pralnią (1,8/2,2 m2).
Na parterze jest wspólna strefa wszystkich domowników – pokój dzienny 28,9 m2 i oddzielona od niego kuchnia (8,4 m2). Taki podział przestrzeni jest dobrą propozycją dla tych, którzy dużo gotują, a w ich kuchniach z reguły nie panuje idealny porządek, ale raczej artystyczny rozgardiasz. Projekt pozwala na jeszcze bardziej radykalne wydzielenie kuchni po zamontowaniu drzwi, które będą zaporą dla zapachów powstających podczas gotowania.
Pokój dzienny to reprezentacyjna przestrzeń domu z przeszkleniem prowadzącym na taras i dwoma mniejszymi oknami na sąsiadujących ścianach. Dzięki temu widoki i światło wprowadzane z trzech stron do części dziennej powiększają ją optycznie i uatrakcyjniają.
W domu jest minizaplecze gospodarcze – łazienka (3,7 m2) z miejscem na piec i przedsionek (4,3 m2), w którym zmieści się duża szafa.
Ten projekt dowodzi, jak funkcjonalna może być ekonomiczna architektura. Jednak rozwiązania, które do tego doprowadziły, mają swoje konsekwencje. Wysokość domu, gwarantująca komfort górnej kondygnacji, musiała zostać optycznie skorygowana. Konieczne było poprawienie proporcji bryły – stworzenie wrażenia, że jest niższa. Jej optycznemu obniżeniu służy przeciągnięcie pasa blachy wykańczającej dach na elewacje i przemyślane rozłożenie pozostałych materiałów elewacyjnych. Projekt Osiągalny ma 20 wariantów, które różnią się powierzchnią użytkową, liczbą pokoi. Są wśród nich domy parterowe z zaaranżowanym poddaszem i z poddaszem do adaptacji. Osiągalne mają wersje nowoczesne – bezokapowe i nawiązujące do tradycji – z wysuniętymi okapami.
Projekt: Osiągalny 3N – Murator A107N+AR3; autorka projektu: architekt Ewa Dziewiątkowska
Plany domu Osiągalny
Parter, powierzchnia użytkowa 51,4 m2, netto 52,1 m2
fot. Agnieszka i Marek Sterniccy5. Z możliwościami
To projekt domu o dużych możliwościach. Jedna z nich to stworzenie dwóch niezależnych mieszkań po adaptacji poddasza. Pozwala na to przestronność poddasza (58,3 m2 powierzchni użytkowej) i przewidziany w projekcie bieg schodów zaczynający się w wiatrołapie. Kolejna – zaaranżowanie na poddaszu dodatkowej przestrzeni domowej – przykładowo rekreacyjnej albo przeznaczonej dla dzieci.
Atutem projektu jest bogaty program funkcjonalny parteru. Zaprojektowanie czterech prywatnych pokoi (11-12,1 m2) sprawia, że w domu może mieszkać nawet pięcioosobowa rodzina. Na to, by życie było w nim komfortowe, wpływa wydzielenie dwóch podstref nocnych na przeciwległych krańcach domu. Jedna z nich ma służyć rodzicom. Jest tu największa sypialnia (12,1 m2) połączona z prywatną łazienką (3,2 m2). W drugiej podstrefie nocnej są trzy sypialnie o zbliżonych powierzchniach i dostępna z korytarz łazienka (5,4 m2). Taka enklawa będzie dobrze służyła dzieciom.
Podstrefy nocne rozdziela wspólna część dzienna. Jest tu salon (25,1 m2) połączony z kuchnią (10,3 m2). Strefę dzienną powiększa przylegający do niej częściowo zadaszony taras, który może stać się dodatkową jadalnią.
Ważnym pomieszczeniem w domu jest kotłownia (4,8 m2), która dzięki lokalizacji na tyłach kuchni stanie się także wygodną spiżarnią/schowkiem.
Ten projekt to propozycja dla zwolenników oszczędnej, nowoczesnej architektury. Kontrastowe zestawienie grafitowej barwy z bielą jest bez wątpienia szlachetne, ale tym razem przełamanie tego kontrastu ciepłą barwą drewna sprawia, że kompozycja zyskuje na atrakcyjności.
Projekt Zaufany występuje w 10 wariantach, różniących się powierzchnią użytkową i liczbą pokoi. Są wśród nich projekty nowoczesne i nawiązujące do tradycji. Wszystkie dają możliwość adaptacji poddasza.
Projekt: Zaufany N – Murator A106N; autorka projektu: architekt Ewa Dziewiątkowska
Plany domu Zaufany
Parter, powierzchnia użytkowa 101,1 m2, netto 105,9 m2
fot. Agnieszka i Marek Sterniccy6. Z tarasami i balkonem
Tarasy i balkony przy górnej kondygnacji doskonale sprawdzają się na niedużych działkach. Są rekompensatą za niewielką powierzchnię ogrodu.
W przypadku tego projektu rekompensata jest niezaprzeczalna, bo największy taras, usytuowany przy dwóch sypialniach poddasza (12,3-12,4/14,6 m2), ma aż 25,3 m2, a wysunięte na blisko 2,5 m zamienia go w ciepłe dni w dodatkowy pokój.
W domu jest również częściowo zadaszony balkon (5,4 m2), na który można wyjść z dwóch innych sypialń (każda ma 11,7/13,8 m2). Takie przestrzenie rekreacyjne przy sypialniach poddasza mogą przesądzać o atrakcyjności projektu, gdy zostanie zrealizowany na bardzo małej działce (tym razem o minimalnej dopuszczalnej powierzchni 380 m2). Poza tym sprawiają, że kompozycja architektoniczna staje się bardziej dynamiczna, różnorodna i urokliwa.
Właśnie za sprawą dynamiki wprowadzonej do projektu przez nakreślone z rozmachem zadaszenie górnego tarasu czy duży podcień wejściowy, architektura domu jest nowoczesna. Oczywiste nawiązania do przeszłości – stodołowy kształt bryły, wysunięte okapy czy widoczne orynnowanie – to tylko tradycyjne smaczki we współczesnej kompozycji.
Wnętrze domu jest równie przemyślane jak jego bryła. Podziały na strefy są bardzo klarowne. Na parterze jest strefa dzienna i pomieszczenia techniczno-gospodarcze. Na poddaszu strefa nocna została racjonalnie podzielona na dwie podstrefy – każda z dwiema sypialniami. Bufor między podstrefami nocnymi, na przykład dorosłych i dzieci, stanowią dostępne z korytarza łazienka (4,8/6,4 m2), klatka schodowa (3,9 m2) i garderoba (1,7/2,1 m2).
Na parterze największą przestrzeń zajmuje strefa dzienna. To blisko 67% jego powierzchni użytkowej. Pokój dzienny (30,0/32,6 m2) został częściowo połączony z kuchnią (10,3 m2) – w taki sposób, by kuchenny rozgardiasz pozostawał niewidoczny z części wypoczynkowej salonu. Jednocześnie połączenie gwarantuje widok z kuchni na duże przeszklenie, które jest w salonie. Przemyślana jest także lokalizacja łazienki (4,7/5,3 m2), która jest nieco oddalona od strefy wypoczynkowej i oddzielona od niej schodami.
W plan parteru wpisany jest jednostanowiskowy garaż (16,9 m2) połączony z kotłownią (5,6 m2) oraz przedsionkiem (4,8 m2), przy którym są praktyczne garderoba (3,0 m2) i spiżarnia (2,4 m2). Racjonalne podziały przestrzeni i funkcjonalna różnorodność pomieszczeń i przestrzeni rekreacyjnych sprawiają, że w tym niedużym domu (126,8 m2 powierzchni użytkowej) może komfortowo żyć nawet pięcioosobowa rodzina.
Projekt: Fotogeniczny – Murator C357; autor projektu: architekt Witold Korus
Plany domu Fotogeniczny
Parter, powierzchnia użytkowa 60,4 m2, netto 82,9 m2
fot. Agnieszka i Marek Sterniccy