Domy z garażem
Wpisanie garażu w bryłę domu to rozwiązanie praktyczne, choćby ze względu na minimalizowanie powierzchni zabudowy i funkcjonalne połączenie przestrzeni technicznej i mieszkalnej. Jednak zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto rozważyć możliwości projektowe – zarówno opcje samego wpisania, jak i sposób połączenia różnych stref domu.
1. Skrzydłowy
Wyraźny podział bryły na skrzydło mieszkalne i garażowe pozwolił na czytelny rozkład funkcjonalny i stworzenie ustronnej strefy wejścia. Taki efekt daje wysunięta aż na 3,2 m ściana garażu, która ją osłania.
Dwustanowiskowy garaż (31,3 m2) został praktycznie połączony z kotłownią (5,7 m2) i z częścią mieszkalną domu. Dzięki drzwiom prowadzącym z garażu do wiatrołapu trakt, jaki trzeba przemierzać z przywiezionymi zakupami, jest krótki – spiżarnia wraz z kuchnią zostały usytuowane tuż za wiatrołapem. Przestrzeń tego stosunkowo niedużego domu (129,9 m2) została ekonomicznie podzielona. Ograniczenie tej wyłącznie komunikacyjnej do minimum pozwoliło na wygospodarowanie miejsca na sześć pokoi. To sprawia, że projekt jest interesującą propozycją dla licznej – nawet siedmioosobowej rodziny. Komfortowi życia w takim domu sprzyja rozdzielenie strefy nocnej na dwie kondygnacje. Na parterze zlokalizowano jedną sypialnię (12,1 m2) z prywatną łazienką (2,6 m2), a na poddaszu aż cztery sypialnie, z których najmniejsza ma 14,2 m2 powierzchni netto i 12,5 m2 użytkowej, największa zaś 18,0/12,9 m2. Jest tu też wspólna duża łazienka dostępna z korytarza (8,7/6,5 m2). W trosce o intymność domowników zaprojektowano aż cztery tarasy. Dwa przy dolnej kondygnacji – długi na 12,2 m przy sypialni oraz pokoju dziennym (34,1 m2) i mniejszy (11,5 m2) w pobliżu stołu jadalnianego i kuchni (8,2 m2). Przy trzech sypialniach na poddaszu są loggie – przy największej mająca 6,7 m2 i przy dwóch mniejszych wspólna o powierzchni 9,8 m2, która doskonale sprawdzi się jako łącznik między pokojami dzieci i teren zespołowych zabaw.
Projekt: Racjonalny – wariant I – Murator C221a; autorzy projektu: architekci Przemysław Biryło i Maciej Biryło
2. Wtopiony w główną bryłę
Tym razem garaż sąsiaduje z nieco cofniętym (1,9 m) wejściem do domu. Za sprawą skrzętnie dobranej kompozycji kolorystycznej niknie na tle frontowej elewacji. Jasnoszara brama garażowa wtopiona w biel ścian nie przykuwa uwagi, w przeciwieństwie do wyeksponowanej strefy wejścia, która nawiązuje do wyrazistej elewacji bryły niższej i kontrastuje z białym tynkiem.
Także plan domu wtapia go w domowe funkcje. Przestrzeń garażowa jest przejściowa, prowadzi przez nią droga od wejścia ogrodowego przez kotłownię/schowek (7,6 m2) do przedsionka (5,3 m2) w części mieszkalnej. Tak zlokalizowany dwustanowiskowy garaż (33,6 m2) może oprócz swoich podstawowych funkcji przejąć dodatkowe – przykładowo stać się zapleczem magazynowym części mieszkalnej. Atutem projektu jest strefa dzienna (salon – 41,2/38,2 m2, połączony z kuchnią – 9,3 m2), której przestronność potęguje dwukondygnacyjna część salonowa z przeszkloną ścianą szczytową. Strefa nocna, podobnie jak w poprzednim projekcie, została rozdzielona na dwie kondygnacje. Z dolnej wydzielono ministrefę z sypialnią (11,6 m2), łazienką (3,0 m2) i korytarzem pełniącym funkcję garderoby (1,8 m2). Na poddaszu są trzy sypialnie – najmniejsza ma 14,3/10,1 m2, a największa 18,2/13,0 m2, którą dodatkowo powiększa garderoba (5,6/4,2 m2). Wspólna łazienka (9,9/7,6 m2) jest dostępna z korytarza. Ważnym pomieszczeniem jest tu duża pralnia/suszarnia (12,8/7,8 m2). Dom jest dobrą propozycją dla pięcio-, sześcioosobowej rodziny, także wielopokoleniowej, za sprawą ministrefy wydzielonej drzwiami ze wspólnej przestrzeni domu. Zlokalizowana tuż przy wyjściu z wiatrołapu może stać się dobrym lokum dla seniorów.
Projekt: Jasna przestrzeń – Murator M210; autorka projektu: architekt Katarzyna Słupeczańska
Krzysztof Horała, Hörmann Polska sp. z o.o.
Aby uchronić się przed nieproszonymi gośćmi, właściciele domów inwestują w drzwi wejściowe o coraz wyższych klasach przeciwwłamaniowych, ale warto pomyśleć także o bezpiecznej bramie garażowej. Zwłaszcza jeśli garaż jest bezpośrednio połączony z domem, do którego można wejść przez łączące go z nim drzwi. To popularne rozwiązanie jest szczególnie kuszące dla włamywacza, ponieważ złodziej, po pokonaniu bramy, może ją ponownie zamknąć, aby przez nikogo niezauważony zająć się drzwiami prowadzącymi do części mieszkalnej. Bezpieczne nie są więc ani samochód i sprzęty, które przechowujemy w garażu, ani mienie w części mieszkalnej.
Dlatego od dawna już wszystkie bramy segmentowe firmy Hörmann z napędem są wyposażone w mechaniczne zabezpieczenie przed podważeniem, które praktycznie uniemożliwia podniesienie zamkniętego skrzydła bramy. A teraz nasze automatyczne bramy segmentowe są dostępne ze specjalnym wyposażeniem przeciwwłamaniowym w klasie RC 2, które jeszcze dodatkowo podnosi poziom ich odporności na włamanie.
Standardowo wyposażone są w nie automatyczne bramy segmentowe LPU 67 Thermo, a opcjonalnie zamówić je można do bram segmentowych LPU 42 z napędem, także tych dawniej kupionych i już zamontowanych.
Certyfikowane wyposażenie przeciwwłamaniowe w klasie RC 2 jest zgodne z normą DIN / TS 18194 oraz Kryteriami Technicznymi Instytutu Techniki Budowlanej.
3. Z dwoma wejściami
Podobnie jak w poprzednim projekcie rozdzielenie wejściowych ról – reprezentacyjnych i technicznych – jest bardzo praktyczne. Tym razem pozwala na stworzenie gospodarczego zaplecza domu połączonego z ogrodem. Jego centrum to garaż, który choć jest niewielki – jednostanowiskowy (19,1 m2), staje się traktem między kotłownią (7,3 m2) z wyjściem do ogrodu a wiatrołapem. Takie rozwiązanie poprawia funkcjonalność pomieszczenia technicznego, które może być przestrzenią magazynową i, oczywiście, schowkiem na sprzęty ogrodowe oraz miejscem wstępnego przygotowywania ogrodowych płodów przed wniesieniem do kuchni.
Garażowe wejście do wiatrołapu usytuowanego kilka kroków od spiżarni to kolejny przejaw projektowego pragmatyzmu. Jednak najdobitniej wspomniany pragmatyzm widać w podziale domowej przestrzeni – z 119,9 m2 powierzchni użytkowej wydzielono aż sześć pokoi. Jest to przemyślany podział. Wprawdzie na parterze przy wiatrołapie nie ma master bedroomu w wersji mini, tak jak w poprzednim projekcie, ale jest sypialnia (9,2 m2) i łazienka (3,5 m2). Poza tym, aby zagwarantować większą kameralność, wystarczy w korytarzu zamontować dodatkowe drzwi, które staną się barierą między strefą dzienną – wspólną a prywatną. Na poddaszu są aż cztery sypialnie (15,0/10,3 m2 – 19,5/10,6 m2) i wspólna łazienka (7,7/4,3 m2). Ten projekt to kolejna ekonomiczna propozycja dla licznej rodziny.
Projekt: Ukryty w ciszy – Murator M206; autorka projektu: architekt Katarzyna Słupeczańska
4. Niedaleko tarasu
Garaż zlokalizowany w pobliżu tarasu nie koliduje z nim. Nie dochodzi do zakłócenia komfortu zewnętrznej strefy relaksu. Dzieje się tak za sprawą długości tarasu i usytuowania go z dwóch stron budynku, co pozwala na wydzielenie stref użytkowych.
Ten projekt to ciekawa propozycja dla właścicieli działek z wjazdem od południa, którym zależy na nasłonecznionym tarasie. Projekt konsekwentnie wpisuje się w modny nurt architektury stodołowej – w bryle nie ma wnęk ani uskoków. Jest prostopadłościan przekryty dwuspadowym dachem z wysuniętymi, nawiązującymi do tradycji okapami. Tak prostą formę urozmaicają dynamiczne rozłożenie materiałów i narożny taras ujmujący bryłę w niedomknięty nawias. Dwustanowiskowy garaż w głównej bryle połączono z częścią mieszkalną przez drzwi prowadzące do wiatrołapu. Jest też połączony z technicznym zapleczem domu – kotłownią (8,1 m2). Na parterze oprócz otwartej strefy dziennej (pokój 38,8 m2 + kuchnia 6,1 m2) rozlokowano trzy sypialnie i dwie łazienki. Dwie z nich (12,0 i 13,0 m2) łączy i jednocześnie rozdziela wspólny korytarz, z którego można wejść do łazienki (6,2 m2). Taki blok przestrzenny to trafiona propozycja dla rodzeństwa albo rodziców i małego dziecka – gwarantuje z jednej strony bliskość, z drugiej możliwość zachowania intymności. Trzecia sypialnia (12,0 m2) i nieduża łazienka (2,5 m2) zostały usytuowane na uboczu, z dala od wspólnej strefy dziennej. Ten nieduży (99,2 m2) dom ma spory potencjał – dodatkową powierzchnię poddasza do adaptacji – aż 96,5 m2.
Projekt: Miarodajny – wariant XVIII – Murator C333u; autor projektu: architekt Przemysław Biryło
5. Ze strefą buforową
Kompaktowe rozwiązanie: część mieszkalna + garaż bywa krytykowane ze względu na możliwość wyczuwania zapachu spalin w wiatrołapie. Ci, którzy się tego obawiają, a zależy im na wpisaniu garażu w główną bryłę domu, mogą zdecydować się na odizolowanie go. Tak jest w tym projekcie. Rolę strefy buforowej pełnią kotłownia (7 m2) i dwie łazienki (7 i 3 m2). Przy czym kotłownia daje możliwość przejścia z garażu do wiatrołapu.
To nietypowy garaż – jednostanowiskowy, ale z dużą wnęką (w sumie 26,3 m2). Może ona z powodzeniem stać się pojemnym schowkiem albo klatką schodową, jeśli inwestorzy zdecydują się na adaptację poddasza i powiększenie powierzchni użytkowej domu o dodatkowe 37,0 m2. Ale nawet bez adaptacji ten mały dom (89,9 m2) będzie wygodny dla trzyosobowej rodziny. W strefie nocnej są dwie sypialnie (11,3 i 13,6 m2), w pobliżu dwie łazienki – mniejsza na granicy ze strefą dzienną. Proste rozwiązanie na większe oddzielenie różnych funkcjonalnie stref to zamontowanie drzwi w małym korytarzu prowadzącym do sypialń.
Projekt: Piasek pustyni – wariant II – Murator M212b; autorka projektu: architekt Ewa Dziewiątkowska
6. Z tarasem na dachu
Garaż w tym domu odgrywa ważną rolę – zarówno kompozycyjną, jak i funkcjonalną. Nie przypadkowo został zdecydowanie wysunięty przed część mieszkalną bryły – na blisko 6 m. Bardziej wyeksponowany niż strefa wejściowa staje się swoistą wizytówką tego domu. Ten projekt dowodzi, że garaż może być atrakcyjny architektonicznie. Aby osiągnąć taki efekt, doczekał się wyjątkowej oprawy. Został ujęty w betonową półramę i pomalowany kontrastowymi barwami. Prostą, geometryczną, ale wyrafinowaną kompozycję wieńczy taras na garażowym dachu za szklanymi balustradami. Kropką nad i jest rama przy piętrze – nad garażem i strefą wejścia.
Zewnętrzna wyrazista geometria przekłada się także na wyraźny, funkcjonalny podział wnętrza. Garaż jest oddzielony od części mieszkalnej trzema pomieszczeniami – łazienką (3,9 m2), kotłownią (2,9 m2) i garderobą (2,9 m2). Przez dwa ostatnie można wejść do mieszkalnej części. Podwójne drzwi w garderobie i kotłowni skutecznie odetną domowników od garażowych zapachów. W projekcie przewidziano oddzielne wejście z ogrodu do technicznej strefy garażu i kotłowni. W dużym komfortowym domu (219 m2) jest pięć pokoi i pomieszczenie rekreacyjne (25,7 m2) usytuowane na piętrze przy dwóch tarasach (38,1 i 63,2 m2). Na piętrze są też dwa pokoje (15,1 i 14,1 m2), pomieszczenie gospodarcze (4,2 m2) i łazienka (7,3 m2). Parter został bardziej rozbudowany niż piętro. Jest tu przestronna strefa dzienna – pokój połączony z jadalnią i kuchnią (w sumie 59,6 m2), przy której znajduje się mała, ale praktyczna spiżarnia (2,0 m2). W oddalonym od strefy dziennej skrzydle ulokowano komfortowy master bedroom (sypialnia 20,4 m2, łazienka 9,6 m2 i garderoba 8,0 m2) oraz gabinet (8,8 m2). O tym, jak autorzy projektu zadbali o komfort życia w domu, świadczy choćby fakt, że ze wszystkich mieszkalnych pomieszczeń parteru można wyjść na taras (73 m2) okalający dom z trzech stron.
Projekt: HomeKONCEPT-41 – HK41; autor projektu: architekt Jacek Niebieszczański
Wyjątkowe wzory powierzchni bram garażowych
Brama garażowa jest ważnym elementem elewacji, dlatego inwestorzy coraz częściej szukają modeli o finezyjnych powierzchniach, które pozwalają dopasować je nawet do wyszukanych architektonicznie projektów. Szerokie możliwości aranżacji daje seria bram segmentowych Duragrain firmy Hörmann.
Znane są z tego, że gwarantują bezpieczeństwo, dobrą izolację termiczną i komfort obsługi, ale zyskały jeszcze dodatkowe atuty. Bramy LPU 42 z eleganckimi szerokimi przetłoczeniami L mogą teraz w szczególny sposób podkreślać indywidualny charakter domu.
Unikatowe wzory
Wszystko za sprawą innowacyjnej, wiele lat testowanej przez producenta, technologii druku, która umożliwia nanoszenie bezpośrednio na płytę bramy różnych wzorów z fotograficzną precyzją. Dzięki tej metodzie bramy z serii Duragrain wiernie imitują naturalny wygląd i charakter rozmaitych szlachetnych materiałów. Do złudzenia przypominają na przykład beton, zardzewiałą stal, przetarte drewno, bambus i inne najróżniejsze gatunki drewna.
Wśród propozycji imitujących drewno znajdziemy między innymi: orzech włoski terra, orzech kolonialny, spalony dąb, biały dąb czy drewno tekowe. Łącznie producent proponuje aż 25 rodzajów powierzchni Duragrain, co pozwala na harmonijne wkomponowanie bramy nawet w bardzo nietypową elewację i zaspokojenie najbardziej wyrafinowanych gustów. Dla inwestorów oznacza to nowe możliwości aranżacji elewacji i całego otoczenia domu.
Według własnego pomysłu
Aby zapewnić inwestorom jeszcze większą swobodę, firma Hörmann daje im możliwość samodzielnego zaprojektowania niepowtarzalnej i wyjątkowej bramy. Taka brama to unikat, który może zadziwić. Do zaprojektowania jej powierzchni można wykorzystać własne zdjęcia lub stworzyć dowolny wzór. Technologia druku cyfrowego, w której powstają bramy z powierzchnią Duragrain, praktycznie nie zna żadnych granic. Stanowić może je jedynie nasza wyobraźnia.
Trwała powierzchnia
Bramy z serii Duragrain są nie tylko piękne, ale także trwałe. Ich oryginalna dekoracyjna powierzchnia powlekana jest wyjątkowo trwałym lakierem ochronnym, dzięki czemu przez długie lata zachowuje naturalny, niezmienny wygląd i kolor. Ta specjalna powłoka zabezpieczająca chroni powierzchnię bramy przed promieniowaniem UV i wszelkimi innymi czynnikami atmosferycznymi, a także przed zarysowaniami. Nawet długie oddziaływanie promieni słonecznych nie powoduje blaknięcia koloru, a drobne zarysowania nie uszkadzają powłoki.