Domy z dużymi tarasami
Projekty takich domów niezmiennie cieszą się zainteresowaniem inwestorów. Trudno się temu dziwić, bo racjonalnie zaprojektowany duży taras może stać się ważną przestrzenią dla domowników – jadalnią, bawialnią albo strefą relaksu. Dowodzą tego prezentowane przez nas projekty.
1. Przy salonie, kuchni i jadalni
Powierzchnię tego parterowego domu – użytkową 164,4 m2 (plus poddasze do adaptacji 92,4 m2) optycznie i funkcjonalnie powiększa imponująca powierzchnia tarasu – 48,2 m2. Przy czym wielkość tarasowej przestrzeni nie jest jedynym jej atutem. Kolejny to połączenie ze strefami odgrywającymi różne role w codziennym życiu domowników – kuchenno-jadalnianą, wypoczynkowo-reprezentacyjną i relaksacyjno-sypialnianą. Domowa przestrzeń zostaje rozciągnięta tak, by mogła przejmować funkcje jadalni, salonu i prywatnego pokoju. Bezkolizyjność takiego rozwiązania zapewnia kształt tarasu z wyraźnym uskokiem między strefą dzienną a tak zwaną nocną. Wystarczy szpaler roślin na granicy między odmiennymi funkcjonalnie tarasowymi strefami, by zagwarantować ich odrębność. Poza tym o komforcie czasu spędzanego na tarasie przesądza jego częściowe zadaszenie i osłonięcie ścianą od drogi dojazdowej na działkę.
Mocną stroną projektu jest duża powierzchnia poddasza przeznaczona do indywidualnej adaptacji i fakt, że przewidziano okna, które ją doświetlają – po jednym w każdej ścianie szczytowej i cztery dachowe. To ułatwi adaptację i jej ewentualny podział na pomieszczenia.
Jednak zanim inwestorzy zdecydują się na włączenie poddasza do mieszkalnej przestrzeni, w domu może komfortowo żyć pięcioosobowa rodzina.
Teraz projekty domów z dużym tarasem – do 1000 zł taniej!
Gwarantują to cztery sypialnie (14,1-15,9 m2). Przy czym jedna to część master bedroom – jest połączona z prywatnymi garderobą (5,1 m2) i łazienką (7,8 m2). Domownicy mogą integrować się w przestronnej strefie dziennej – salonie (34,6 m2) połączonym z kuchnią (13,7 m2). O jej atrakcyjności decydują duże przeszklenia tarasowe. Dwa spośród nich są dwuskrzydłowe – w kuchni i jadalni, a największe, narożne w części wypoczynkowej salonu ma jedno rozwieralne skrzydło.
Dom jest funkcjonalny za sprawą racjonalnie umieszczonych na planie pomieszczeń techniczno-gospodarczych. Jest tu garaż (30 m2) z przejściem do przedsionka (6,6 m2), spiżarnia (2,5 m2) usytuowana tuż przy kuchni oraz kotłownia z pralnią (4,8 m2) – przy sypialniach.
Warto także zwrócić uwagę na estetyczne zalety bryły domu, która ma formę modnej mieszkalnej stodoły. Architekturę czerpiącą inspirację z tradycji unowocześnia zestawienie bryły z dwuspadowym dachem z bryłą z dachem płaskim. Kompozycja jest dynamiczna dzięki zróżnicowaniu materiałów elewacyjnych – zestawieniu białego tynku z oblicówką drewnianą, ewentualnie drewnopodobną. Bez wątpienia architekturę uatrakcyjnia forma tarasu ujętego w półramę z interesującym schodkowym zadaszeniem.
Projekt: Nieporównywalny (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) – Murator EC379; autor projektu: architekt Grzegorz Kaliciak.
Przykładowa aranżacja wnętrza domu:
Plany domu
Parter, powierzchnia użytkowa 164,6 m2, netto 196,1 m2
fot. Agnieszka i Marek Sterniccy2. Spektakularne i wszechstronne
Jak ważne są w tym projekcie tarasy, świadczy choćby ich powierzchnia – aż 217,8 m2, większa od powierzchni użytkowej domu (214,1 m2). Kolejny argument przemawiający za rangą tarasowej przestrzeni to sposób jej zaprojektowania. Po pierwsze została sprawiedliwie przypisana zarówno do strefy dziennej na parterze, jak i nocnej na piętrze. Po drugie na każdej z kondygnacji umożliwia różne sposoby jej wykorzystania. W interesujący sposób potraktowano tę przylegającą do parteru. Dwa tarasy – frontowy, połączony ze strefą wejścia, i ogrodowy, ciągnący się przez całą długość bryły, dają domownikom odmienne możliwości tarasowego relaksu. Nietypowy taras usytuowany od frontu to nawiązanie do przeszłości – miejsce na siedzisko pozwalające obserwować życie ulicy (zaskakujące nawiązanie do ławeczek przed wiejskimi domami). Umieszczenie przy nim horyzontalnego kuchennego okna to już rozwiązanie nowoczesne, pozwalające także patrzeć w głąb domu. Odmienny, intymny charakter ma taras ogrodowy z zaciszną wnęką przy części wypoczynkowej salonu i gabinecie. Jego długość (19,75 m) i wspomniana wnęka pozwalają na różne sposoby wykorzystania tarasowej przestrzeni bez konfliktu interesów domowników. Część tarasu przy jadalni może z powodzeniem pełnić funkcję bawialni, a ta we wnęce stać się czytelnią na świeżym powietrzu. Poza tym warto zwrócić uwagę na to, że znaczna powierzchnia tarasów jest zadaszona, co sprawia, że jej funkcjonalność jest w dużym stopniu odporna na warunki pogodowe – zarówno ostre słońce, jak i deszcz.
Tę zaletę mają tarasy parterowe, a także duży taras mający aż 106 m2, przylegający do piętra z trzech stron. Dostępny jest z czterech sypialń, pralni i korytarza przecinającego górną kondygnację. To sprawia, że analogicznie jak w przypadku tarasu ogrodowego może być wykorzystany w różnych celach – przykładowo relaksacyjnych, jako miejsce spotkań towarzyskich albo jako suszarnia.
W domu może komfortowo żyć nawet sześcioosobowa rodzina. Taką możliwość daje pięć prywatnych pokoi – cztery sypialnie na piętrze (13,9-17,4 m2) – w tym jedna z prywatną garderobą (6,3 m2) – oraz pokój na parterze (12 m2). Na piętrze są jeszcze dostępne z korytarza duża łazienka z wanną i natryskiem (8,5 m2) oraz wygodna pralnia (5,2 m2).
Parter to komfortowa, przestronna strefa dzienna: salon (43,5 m2) połączony z kuchnią (15,1 m2) i płynnie łączący się z holem (19,5 m2). Wrażenie przestronności dodatkowo potęgują duże tarasowe przeszklenia sytuowane na sąsiadujących ścianach.
W domu jest też racjonalnie rozplanowane zaplecze techniczno-gospodarcze: tuż przy wejściu garderoba/schowek (4 m2), za przedsionkiem kotłownia/pomieszczenie gospodarcze (6,6 m2), spiżarnia (3,6 m2) przy kuchni, pomieszczenie gospodarcze z wejściem z ogrodu (5,1 m2) oraz duży garaż (35,4 m2), który może również częściowo stać się schowkiem.
Oprócz rozwiązań funkcjonalnych, bardzo interesująca jest architektoniczna forma domu. Za sprawą dominującego szerokiego obramowania tarasów, dodatkowo podkreślonego białym tynkiem kontrastującym z barwą drewna i szarością ścian tarasowych, dom może sprawiać wrażenie piętrowego z dachem płaskim, a jednak ma dach skośny czterospadowy o kącie nachylenia 30o. To pewien kompromis, który z pewnością zainteresuje marzących o nowoczesnym domu z dachem płaskim, ale mających działkę na terenach objętych planem zagospodarowania przestrzennego nakazującym budowę domu z dachem spadzistym.
Projekt: NewHouse 727 wariant 1 - MH-NH-727 W1; autor projektu: architekt Jacek Niebieszczański
Plany domu
Parter, powierzchnia użytkowa 117,5 m2, netto 152,9 m2
fot. Agnieszka i Marek Sterniccy3. Rodzinny i prywatny
W tym domu są dwa duże tarasy. Większy (33,1 m2), narożny zaprojektowano przy parterze, mniejszy (21,2 m2) przy górnej kondygnacji. W projekcie przewidziano dla nich różne funkcje. Dolny taras to przede wszystkim wspólna rodzinna przestrzeń z rozbudowaną w narożniku domu częścią przeznaczoną na spotkania rodzinno-towarzyskie albo jadalnią na świeżym powietrzu.
Wyjątkiem jest tylko krańcowy wąski pas tarasu usytuowany przy gabinecie.
Taras przy górnej kondygnacji, a precyzyjniej – przy strefie sypialnianej gospodarzy, czyli sypialni (15,9 m2) połączonej z garderobą (3,7 m2) i łazienką (4,4 m2), to przestrzeń prywatna. Częściowe zadaszenie przez wysunięte na blisko 90 cm okapy chroni wnętrze przed przegrzaniem i może osłonić przed deszczem osoby siedzące na dosuniętej do ściany kanapie. Tyle wystarczy, by w znacznym stopniu zwiększyć komfort prywatnej strefy.
W domu może wygodnie żyć pięcio-, a nawet sześcioosobowa rodzina. Pierwszy wariant zakłada wykorzystanie jako sypialnie czterech pokoi na piętrze (14,8-15,9 m2). Drugi jest możliwy wtedy, gdy zamiast gabinetu na parterze (13,2 m2) powstanie piąta sypialnia. Na wygodę życia wpływa projekt części łazienkowo-pralnianej w strefie nocnej na piętrze. Jest tu duża łazienka (9,8 m2) z oknem i miejscem na wannę, natrysk i dwie umywalki. Jej atutem jest połączenie z pralnią (2,9 m2), do której można wejść także z łazienki przy master bedroom. Ważną rolę odgrywa też wygodna garderoba (6,5 m2) z oknem, dostępna z korytarza.
Na parterze jest wspólna rodzinna strefa – pokój dzienny (30,9 m2) otwierający się trzema dużymi przeszkleniami na taras i częściowo połączony z kuchnią (11,3 m2). Jest tu też mała łazienka z natryskiem (o powierzchni użytkowej 1,6 m2/netto 3,1 m2). Pomieszczenia gospodarcze i techniczne to mała (1,7 m2), ale funkcjonalna spiżarnia i duża kotłownia (7,8 m2). Oba racjonalnie zlokalizowane – spiżarnia z jednej strony tuż przy wyjściu z wiatrołapu połączonego z garażem, z drugiej strony przy kuchni, a kotłownia przylegająca do garażu, z wejściem do niego i przejściem do ogrodu. Takie połączenia pozwalają na wykorzystanie jej jako schowka zarówno na sprzęty ogrodowe, jak i na przywiezione zakupy.
Niewątpliwym atutem jest reprezentacyjny charakter architektury. Dom prezentuje się jak okazała rezydencja. To zaskakujące, zważywszy, że ma 169,9 m2 powierzchni użytkowej. Efekt taki osiągnięto dzięki wyraźnie zarysowanym okapom optycznie powiększającym bryłę i eleganckiej kompozycji elewacyjnej – zestawieniu białego tynku z ciemnym drewnem (ewentualnie materiałem drewnopodobnym imitującym wąskie listwy), dużym taflom szkła i szklanym balustradom.
Projekt: Wieczorny pejzaż – Murator M232; autorka projektu: architekt Katarzyna Słupeczańska
Plany domu
Parter, powierzchnia użytkowa 67,5 m2, netto 111,4 m2
fot. Agnieszka i Marek Sterniccy4. Na różnych poziomach
Tarasy przy dwóch różnych kondygnacjach pełniących odmienne funkcje to rozwiązanie często wykorzystywane w domach piętrowych. W poddaszowcach nie jest aż tak popularne. Przykład tego domu przekonuje, że taras przy poddaszu jest dużym atutem. Tym razem ograniczona skośną połacią przestrzeń sypialni (20,1 m2/16,8 m2) z prywatną garderobą (4,7 m2/2,5 m2) przez znaczną część roku jest powiększona przez taras (15,5 m2).
Na uwagę zasługuje racjonalne rozplanowanie tarasowej przestrzeni przy dolnej kondygnacji. Są tu dwa tarasy – większy (23 m2), narożny, usytuowany przy kuchni i części jadalnianej salonu oraz mniejszy (9,5 m2), przy jego części wypoczynkowej. To rozdzielenie jest skuteczne funkcjonalnie za sprawą usytuowania tarasów z różnych stron bryły.
Wprawdzie zadaszony jest tylko stosunkowo nieduży fragment narożnego tarasu przy parterze, ale jego usytuowanie sprawia, że odgrywa ważną rolę w życiu domowników. Może z powodzeniem stać się wygodną zewnętrzną jadalnią. Sprzyja temu zarówno przejście z jadalni na taras, jak i kuchenne okno, przez które można wydawać posiłki.
W tym domu o powierzchni użytkowej 149,3 m2 może wygodnie żyć nawet sześcioosobowa rodzina. Umożliwi to pięć prywatnych pokoi: cztery na poddaszu (o powierzchni od 9,6 m2 do 16,8 m2) i jeden na parterze (11,6 m2). Gdy rodzina jest mniej liczna, parterowy pokój z powodzeniem stanie się gabinetem, w którym można przyjmować interesantów. Na takie wykorzystanie pozwala jego usytuowanie – tuż przy wyjściu z wiatrołapu (2,2 m2) i łazience (3,3 m2), ponieważ nie wpłynie na komfort życia domowników.
Dla codziennej wygody duże znaczenie ma także lokalizacja łazienki (8,3 m2/5,6 m2) przy strefie nocnej na poddaszu. Znajduje się blisko wejść/wyjść wszystkich sypialń. Kolejne ważne pomieszczenie – pralnia (4,5 m2/3 m2) jest bardziej oddalona od trzech sypialń. To rozsądny wybór obu lokalizacji, bo domownicy korzystają z niej znacznie rzadziej.
Równie racjonalnie rozplanowano inne pomieszczenia pomocnicze. Niewielka spiżarnia (2,5 m2) mieści się na tyłach kuchni. Duża kotłownia (7,7 m2), mogąca stać się domowym magazynem, jest pomieszczeniem przechodnim na szlaku z garażu (38,3 m2/40,9 m2) do części mieszkalnej domu. Bryła domu jest wprawdzie skromna, ale atrakcyjna estetycznie. Dzieje się tak za sprawą unowocześnienia tradycyjnej formy domu z dwuspadowym dachem przez doprojektowanie do niej mniejszej z płaskim, na którym jest górny taras z nowoczesnymi szklanymi balustradami.
Unowocześnieniu architektury i optycznemu poprawieniu proporcji – zmniejszeniu wysokości bryły, służą także pasy drewnianej (ewentualnie drewnopodobnej) oblicówki rysujące fragmenty elewacji przy parterze i kontrastujące z bielą tynku elewacji poddasza.
Projekt: Droga do szczęścia – wariant I – Murator M246a; autorka projektu: architekt Katarzyna Słupeczańska
Plany domu
Parter, powierzchnia użytkowa 69,9 m2, netto 119 m2
fot. Agnieszka i Marek Sterniccy5. Z dużym zadaszeniem
Ten projekt to interesująca propozycja dla inwestorów, którym zależy na podzieleniu budowy na etapy. Wyjściowa powierzchnia użytkowa 94,8 m2 może zostać powiększona o 65 m2 przez adaptację poddasza.
Projekt jest ciekawą propozycją także dla wszystkich lubiących spędzać czas na tarasie. I to nie tylko dlatego, że jest on dość duży (22,4 m2) oraz połączony dużymi przeszkleniami i wygodnym przejściem ze strefą dzienną. Przede wszystkim dlatego, że ma wręcz spektakularne zadaszenie. Nie dość, że osłania ono niemal cały taras, to jest na tyle wysokie, że zamienia tarasową przestrzeń w reprezentacyjną. To idealne miejsce na urządzanie spotkań towarzyskich.
Przed adaptacją poddasza na cele mieszkalne w domu może wygodnie żyć czteroosobowa rodzina. Strefa nocna zajmuje niemal połowę powierzchni parteru i została zlokalizowana na prawnym krańcu parteru. Są tu trzy sypialnie (10,7 m2 -11,2 m2) i wspólna, dostępna z korytarza łazienka (5,3 m2) z miejscem na pralkę.
Otwarta strefa dzienna została usytuowana w drugiej części domu i zajmuje niemal połowę planu parteru. Jest tu przestronny pokój dzienny (32 m2), z zaplanowaną częścią wypoczynkową i jadalnianą, oraz otwarta kuchnia (10 m2), przy której jest mała spiżarnia (1,7 m2). Strefę dzienną z nocną łączy i jednocześnie oddala korytarz (8,4 m2). Na granicy obu tych stref usytuowano WC (1,8 m2).
Ważnym pomieszczeniem domu jest kotłownia (3,7 m2) z wejściem z wiatrołapu (2,5 m2). Mimo jej niedużej powierzchni można będzie jej przypisać dodatkową funkcję, gdy inwestorzy zdecydują się na sposób ogrzewania domu wymagający niewielkiej przestrzeni.
Bryła nawiązuje do tradycyjnej formy domu, ale jest unowocześniania przez zadaszenia tarasu i strefy wejścia oraz barwne, zróżnicowane materiałowo elewacje. Zarówno jedno, jak i drugie sprawia, że architektura staje się dynamiczna.
Elewacje wykańczają ceglane płytki klinkierowe, deski lub panele drewnopodobne oraz biały tynk. Interesujący jest projekt rozłożenia tych materiałów w naprzemienne, krótsze i dłuższe, poziome i pionowe pasy – przez to dynamika kompozycji zostaje dodatkowo wzmocniona. Potęguje ją także kontrast jaśniejszych elewacji z ciemnym grafitowym dachem (wykończonym płaską dachówką ceramiczną) i ciemnymi grafitowymi rurami spustowymi.
Projekt: Dla rodziny A pa – Murator A115a/1; autorka projektu: architekt Ewa Dziewiątkowska
Plany domu
Parter, powierzchnia użytkowa 94,8 m2, netto 98,5 m2
fot. Agnieszka i Marek SterniccyZobacz przykładową aranżację wnętrza tego domu:
6. Osłonięty
Kolejny projekt domu z poddaszem do adaptacji (61,4 m2 powierzchni użytkowej) i atrakcyjnym tarasem (21,8 m2). O jego urzekającym charakterze przesądza sielska lokalizacja. To, że został wcięty w róg bryły budynku i osłonięty ścianami (murowaną i szklaną) oraz częściowo zadaszony, przesądziło o jego przytulności. Poza tym takie osłonięcie sprawia także, że można z niego korzystać nawet w wietrzne i deszczowe dni.
Na tyłach domu, z dala od wspólnej strefy dziennej, są dwie sypialnie (10,8 i 12,6 m2), obok łazienka (5,7 m2), dalej pralnia (2,5 m2) połączona z kotłownią (5,1m2), która z powodzeniem przejmie inne funkcje pomocnicze – dzięki temu, że można do niej wejść także z garażu (33,8 m2). Ciąg połączonych pomieszczeń: garażu, kotłowni i pralni stanowi praktyczne zaplecze gospodarcze domu. Należy w nim uwzględnić jeszcze małą spiżarnię (1,7 m2) usytuowaną w pobliżu kuchni. Poza tym w rolę praktycznego schowka z pewnością mogą po części zostać wcielone pojemne szafy w wiatrołapie, przy wyjściu z garażu.
Dwie zasadniczo różniące się funkcjonalnie strefy domu nocną i dzienną oddziela długi korytarz (5,9 m2) w kształcie litery L. Aby ich oddzielenie było jeszcze bardziej definitywne, wystarczy zamontować w korytarzu drzwi na granicy obu stref – przy WC (1,9 m2).
Na szczególną uwagę zasługuje projekt strefy dziennej: pokoju (32,2 m2) połączonego z kuchnią (9,3 m2) i płynnie łączącego się z holem (7 m2). Już samo zsumowanie powierzchni daje imponującą liczbę 48,5 m2, a dodatkowo zostaje skutecznie optycznie powiększona przez wydłużenie planu do 9,16 m i zakończenie go sięgającym podłogi tarasowym przeszkleniem. Umieszczenie analogicznego okna w narożniku na sąsiedniej ścianie gwarantuje wręcz zadziwiający efekt powiększający.
Bryła domu z pewnością zainteresuje zwolenników dachów spadzistych, ponieważ dach jest wielopołaciowy. Uproszczeniu jego formy służy zaproponowana w projekcie płaska ceramiczna dachówka kojarzona z oszczędną nowoczesną architekturą oraz w nowoczesny sposób rozwiązana strefa wejścia i wjazdu do domu. Jest tu wprawdzie nawiązujący do tradycji podcień wejściowy z namiastką kolumny, ale ujęcie wejścia i wjazdu w jedną wyraźnie podkreśloną białym tynkiem ramę połączoną z niedużym dachem płaskim przesądza o tym, że front domu staje się nowoczesny. Istotne jest także modne pasiaste wykończenie fragmentów elewacji drewnianą oblicówką lub imitującymi ją panelami drewnopodobnymi.
Projekt: Dobry czas AG2 – Murator A119aG2; autorka projektu: architekt Katarzyna Słupeczańska
Plany domu
Parter, powierzchnia użytkowa 95,9 m2, netto 134,8 m2
fot. Agnieszka i Marek Sterniccy