Piękne elewacje z cegieł mogą z czasem stracić pierwotny urok. Niekiedy opłaca się je odnowić, ale nierzadko lepiej pomyśleć o zakryciu ich tynkiem lub ociepleniu. Wiele zależy od tego, w jakim stanie jest mur.
Cegły – zarówno klinkierowe, ceramiczne licowe, jak i silikatowe – uchodzą za znacznie trwalsze niż tynki. Z pewnością upłynie sporo lat, zanim zajdzie potrzeba odnowienia ceglanych elewacji. Niestety, ewentualne naprawy nie zawsze będą łatwe.
Mur tylko do umycia
W normalnych warunkach cegły brudzą się nie mniej ani nie więcej niż inne elewacje. W okolicach silnie zurbanizowanych lub w pobliżu fabryk, kopalń mury brudzą się bardziej, a zanieczyszczenia mocniej trzymają się powierzchni. Nie znaczy to jednak, że ścian nie uda się domyć. Cegły myje się ciepłą wodą z dodatkiem środka czyszczącego, najlepiej przeznaczonego do tego celu. Jeśli zaprawa spoinująca między cegłami nie wykrusza się, do mycia można użyć myjki ciśnieniowej. Jeżeli się wykrusza, nie jest to wskazane, bo strumień wody może wypłukiwać spoiny. Tam, gdzie brud nie chce zejść, można użyć średnio twardej szczotki i szorować do skutku.
W artykule znajdziesz:
- wyjaśnienie, jak można odnowić i naprawić starą elewację ceglaną
- radę, jak doczyścić ściany z cegieł
- opis płytek elewacyjnych, jako materiału mogącego przywrócić pierwotny wygląd domu ceglanego po jego ociepleniu od zewnątrz
- zasady montażu płytek elewacyjnych
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych