Cegły na nietynkowane mury
Do takiej ekspozycji najczęściej są wybierane cegły ceramiczne. Dzięki bogatej kolorystyce i wielości formatów doskonale wpisują się i w klasyczną, i w nowoczesną architekturę. Są chętnie stosowane zarówno na elewacjach, jak i we wnętrzach. Zobaczmy, co rekomendują producenci.
Mury, których nie pokrywa się warstwą tynku, mają być przede wszystkim estetyczne. A jeśli - tak jak elewacja, komin, ogrodzenie czy obiekty małej architektury - są wystawione na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, trzeba wybrać cegły o odpowiednich parametrach, by temu sprostały.
Dostępne na rynku cegły ceramiczne są różnie klasyfikowane. Większość z nich to cegły elewacyjne, pośród których wyróżnia się cegły klinkierowe, licowe i licowe ręcznie formowane. Wyroby te różnią się wyglądem - formatami, kolorami, fakturą. Mogą też mieć inną budowę - cegły pełne, perforowane, drążone. Również do ich produkcji wykorzystuje się inne mieszanki glin, pochodzące zarówno ze złóż odkrywkowych, jak i z koryt rzecznych.
Poprosiliśmy producentów oferujących takie cegły, żeby zarekomendowali wyroby w dwóch kategoriach: cegła klasyczna w dobrej cenie i cegła nowoczesna (najmodniejsza). Do każdej z tych kategorii można było wybrać tylko jeden wyrób.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych