Ładna, czysta fasada
Odnawianie elewacji tynkowanych i ceglanych
Początkowo nieskazitelna elewacja domu z roku na rok zaczyna tracić na wyglądzie. Coraz bardziej się brudzi, a czasem nawet pęka. Pojawiają się wykruszenia i naloty. Podpowiadamy, jak ją doprowadzić do stanu dawnej świetności.
Dlaczego tynkowane lub ceglane fasady z wolna przestają świecić pierwotnym blaskiem? Winna jest przede wszystkim natura. Brud na ścianach to w większości przypadków osiadające na ich powierzchni pyłki drzew, porosty alg, pleśnie, stare pajęczyny, różne pozostałości po owadach, czasem też ptasie odchody. Nie mniej daje się ścianom we znaki kurz, pył z ulicy, błoto rozchlapywane przez deszcz. Opady nie zawsze odświeżają ścianę. To dotyczy wyłącznie fasad pokrytych tynkami samoczyszczącymi. Tu faktycznie woda spłukuje brud, ale w pozostałych przypadkach rozprowadza go po powierzchni i sprawia, że jest on wchłaniany w głąb struktury, stając się coraz trudniejszy do usunięcia.
Woda, zaciekająca ustawicznie na ścianę lub podciągana przez nią z gruntu (wynik nieszczelnej hydroizolacji) ma działanie destrukcyjne, zwłaszcza gdy w zimie zacznie zamarzać. Wynikiem tego są rysy bądź pękanie tynku, jak również wykruszanie się spoin spomiędzy cegieł lub ...
W artykule znajdziesz:
Omówienie sposobów mycia ścian tynkowanych i murowanych
Wyjaśnienie, czy farba elewacyjna może zasklepić rysy w tynku
Odpowiedź na pytanie, czy warto impregnować mury
Informacje o produktach do naprawy tynku i sposobach ich stosowania
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych