Czy i jak ocieplać?
Elewacja
To najczęstszy dylemat, z jakim muszą się zmagać właściciele domów, które czeka remont elewacji. Wydać więcej i ocieplić dom, aby zmniejszyć koszty ogrzewania i mieć pięknie wykończone ściany, czy wydać mniej i tylko naprawić i odmalować ściany?
Dużym nieporozumieniem byłoby dziś odnawianie elewacji domu, którego ściany są zimne, czyli przepuszczają na zewnątrz wytworzone w środku ciepło. To tak, jakby starannie polakierować przerdzewiałą karoserię samochodu. Ocieplenie to zabieg priorytetowy. Ważniejsze są jedynie osuszanie murów oraz wzmacnianie uszkodzonej konstrukcji ścian.
Właściciele nieocieplonych domów nie tylko będą płacić wysokie rachunki za opał, ale także mogą mieć problem z ich sprzedażą. Świadectwo energetyczne takiej nieruchomości wystawione przez licencjonowanego audytora zniechęci ewentualnych nabywców.
Przed sporym dylematem stają właściciele domów z początku lat 90. Wiele z nich było ocieplanych pierwszymi szerzej dostępnymi na rynku systemami BSO. Dziś elewacje tych budynków mogą się kwalifikować do odnowienia. Większym zmartwieniem jest jednak to, że domy takie są przeważnie ocieplone niewystarczająco skutecznie jak na obecne standardy (zbyt cienka warstwa termoizolacji). Aby dostosować budynek do obecnych wymogów i sprawić, aby był atrakcyjny w ...
W artykule znajdziesz:
- podpowiedzi, czym ocieplać i czym wykańczać ściany remontowanych domów
- poradę eksperta wyjaśniającą, jak dobierać odpowiednią grubość termoizolacji
- odpowiedź na pytanie, czy warto ocieplać dom od wewnątrz
- rady architekta odnośnie tego, jak materiał elewacyjny może wpłynąć na wygląd domu
- sposób na odtworzenie ozdób ściennych, które muszą być usunięte przed ocieplaniem
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych