Dom jak nowy

Czy warto naprawiać stary tynk?

Elewacja

Radosław Murat
Radosław Murat

Wszystko zależy od tego, w jakim stopniu jest uszkodzony. Kiedy bardziej zasadne są naprawy, a kiedy trzeba tynkować na nowo?

Jeśli tynk jest tylko zabrudzony, widać na nim nalot z glonów lub pleśni, wystarczy czyszczenie i pomalowanie elewacji. Drobne pęknięcia, a nawet większe uszkodzenia często da się w prosty sposób naprawić, pod warunkiem że nie są rozległe. Gdy duże powierzchnie ścian pokryte są pęknięciami, tynk się odspoił (głuchy odgłos podczas opukiwania) lub odpada, trzeba będzie go skuć i ułożyć ponownie. W takich sytuacjach polecane jest rozwiązanie kompleksowe, czyli ocieplenie ETICS.

W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, co może być przyczyną uszkodzeń tynkowanej elewacji. Być może pęknięcia tynku są związane z pękaniem ścian, a to już wymaga interwencji konstruktora. Wiele problemów z tynkiem wynika z zawilgocenia muru i wówczas, zanim zajmiemy się ratowaniem elewacji, musimy definitywnie zlikwidować przyczynę pojawiania się wilgoci i osuszyć ściany.

Czyszczeniem, malowaniem lub naprawą drobnych rys w tynku można się zająć samodzielnie

fot. Mariusz Bykowski

W artykule znajdziesz:

  • kilka wskazówek pomocnych w ocenie stanu istniejącego tynku
  • radę specjalisty, jak wybrać najodpowiedniejszy rodzaj tynku cienkowarstwowego
  • wyjaśnienie, kiedy nie opłaca się naprawiać tynku
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 7/2013 Tekst Radosław Murat
warto przeczytać
tematy z okładki
Co nowego w oknach drewnianych
Producenci okien stale udoskonalają swoje wyroby, aby sprostały zarówno wymaganiom technicznym - termoizolacyjności, bezpieczeństwu - jak i obowiązującym trendom. Współczesne...
OKNA