Formalności budowlane

Urządzamy działkę

Po wybudowaniu domu

Agnieszka Witulska
Agnieszka Witulska

Czy możemy według własnego uznania postawić sobie w ogrodzie altanę, murowany grill, domek na meble ogrodowe lub wiatę na samochód? Część z tych obiektów wymaga akceptacji urzędu. Nie można też bez niej wyciąć niektórych drzew, które kolidują z planami.

Elementy zagospodarowania działki można zaplanować jednocześnie z domem i uwzględnić w projekcie budowlanym. Będą wówczas objęte tym samym pozwoleniem na budowę albo zgłoszeniem (gdy inwestor wybierze taką uproszczoną procedurę).

Jeśli jednak zostawiliśmy decyzję w sprawie urządzenia terenu wokół domu na później, musimy sprawdzić, czy planowane obiekty i prace nie wymagają załatwienia jakichś formalności.

rys. Tomasz Wawer

W artykule znajdziesz:

  • szczegółowe wyjaśnienie, jakich formalności i dokumentów wymaga budowa takich obiektów jak garaż, wiata, altana, basen itp.
  • informacje o ograniczeniach w ich lokalizacji na działce.

Dowiesz się też, co i kiedy - według najnowszych przepisów - musisz załatwić w urzędzie gminy, jeśli zamierzasz wyciąć drzewo pod zaplanowany obiekt.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 8/2017 Tekst Agnieszka Witulska
warto przeczytać
tematy z okładki
Co nowego w oknach drewnianych
Producenci okien stale udoskonalają swoje wyroby, aby sprostały zarówno wymaganiom technicznym - termoizolacyjności, bezpieczeństwu - jak i obowiązującym trendom. Współczesne...
OKNA