Formalności na budowie

Niezbędne dokumenty

Zanim rozpoczniesz roboty budowlane

Agnieszka Witulska
Agnieszka Witulska

Chcesz zbudować dom jednorodzinny? Dowiedz się, jakie musisz wcześniej zgromadzić pozwolenia, uzgodnienia i inne dokumenty.

W pierwszej kolejności inwestor (osoba, która będzie właścicielem budowanego domu), powinien sprawdzić, czy dla terenu, na którym znajduje się jego działka, został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Wypis i wyrys z planu miejscowego

Można je uzyskać w urzędzie gminy lub miasta (w wydziale zajmującym się budownictwem i architekturą). Trzeba za nie zapłacić: 30 zł za wypis liczący do pięciu stron i po 20 zł za każdą stronę A4 wyrysu, ale za oba dokumenty łącznie nie więcej niż 250 zł. Nie są obowiązkowo wymagane, ale przydadzą się, gdy będziemy uzgadniać z architektem projekty domu i zagospodarowania działki. Pamiętajmy, że wypis i wyrys dotyczą konkretnej wskazanej przez wnioskodawcę działki i jej najbliższego otoczenia, a z całym planem miejscowym można – a wręcz należyzapoznać się bezpłatnie na miejscu w urzędzie albo na jej stronie internetowej.

W planie miejscowym znajdziemy kluczowe dla planowanej inwestycji informacje: jakie jest przeznaczenie terenu, jaką minimalną powierzchnię musi mieć działka, żeby można na niej postawić dom, jak duży to może być budynek, jak powinien być usytuowany względem drogi, jaki może mieć dach (płaski czy spadzisty), jakie kolory elewacji i pokryć dachowych są dopuszczalne, jakie wolno zastosować sposoby dostarczania wody i odprowadzania ścieków.

Niezbędne dokumenty

rys. Tomasz Wawer

W artykule znajdziesz:

  • listę dokumentów, uzgodnień i pozwoleń, bez których nie można rozpocząć budowy domu.

Dowiesz się też, gdzie je uzyskać i ile trzeba za nie zapłacić.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 1/2017 Tekst Agnieszka Witulska
warto przeczytać