Zainstaluj się na wyspie

Małgorzata Drobnik
Małgorzata Drobnik

W modnej wyspie możemy ulokować rozmaite sprzęty kuchenne. Zanim zdecydujemy które, sprawdźmy, jak doprowadzić do nich niezbędne instalacje.

Gdy wnętrze przeznaczone na kuchnię jest duże albo stanowi wspólną przestrzeń wraz z salonem lub jadalnią, często decydujemy się tak je zaaranżować, aby znalazła się w nim tak zwana wyspa niepołączona z ciągiem szafek i sprzętów zwyczajowo ustawionych wzdłuż ścian pomieszczenia. Rozwiązanie – oprócz tego, że modne – ma liczne zalety. Z instalacyjnego punktu widzenia jest jednak trudniejsze do wykonania, a w pewnych sytuacjach, na przykład w niektórych remontowanych wnętrzach, niemożliwe do zrealizowania.

Wyspa może być zbudowana wyłącznie z szafek, schowków i półek pokrytych blatem, ale mogą się na niej znaleźć także zlewozmywak i/lub zmywarka, płyta do gotowania, rzadziej piekarnik. Gdy chcemy na niej gotować, przyda się także wbudowany w nią albo zawieszony nad nią okap.

Różnorodność funkcji powierzonych wyspie ma wpływ na jej rozmiar, rodzaj funkcji – na zakres i charakter koniecznych do przeprowadzenia prac instalacyjnych. Czasem wystarczy tylko ułożyć przewody elektryczne, innym razem konieczne będzie doprowadzenie przewodów z wodą i rur kanalizacyjnych. Najwięcej kłopotu sprawi „dociągnięcie” do niej instalacji gazowej.

Decydując, jakie sprzęty i w którym miejscu znajdą się na wyspie, trzeba umiejętnie pogodzić możliwości techniczne z komfortem oraz estetyką.

Gdy nie ma ograniczeń technicznych, można się skupić na wymiarach. Zabudowa nie może bowiem utrudniać korzystania z kuchni, zakłócać komunikacji między nią a innymi pomieszczeniami ani optycznie jej przytłaczać.

 

 

Jeśli na wyspie oprócz szafek, półek i blatu chcemy mieć także sprzęty kuchenne, musimy doprowadzić do niej instalacje – w pełnej wersji: elektryczną, zimnej i ciepłej wody oraz gazową

fot. Marcin Czechowicz, projekt: Sławomir Hryniewicz

W artykule znajdziesz:

  • informacje o wymaganiach instalacyjnych wyspy kuchennej
  • zasady układania instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej
  • ograniczenia dotyczące doprowadzenia gazu
  • wskazówki jak ukryć przewody wentylacyjne
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 1/2018 Tekst Małgorzata Drobnik
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR