Kuchnia otwarta czy zamknięta?
To pytanie na miarę szekspirowskiego „być albo nie być”. Pokazujemy zalety i wady obu rozwiązań. Opisujemy nowości, które ułatwią decyzję. Podsuwamy też pomysły na kuchnie tylko częściowo otwarte. Kompromis jest możliwy.
Kuchnię planujemy blisko wejścia do domu, z holu i z garażu. Dostarczenie zakupów czy wyniesienie śmieci będą łatwiejsze. Nawet bez zmiany butów. Obok kuchni powinno się znaleźć miejsce do jedzenia codziennych posiłków. Jeśli oprócz tego myślisz o jadalni na uroczyste okazje, to dopilnuj, by komunikacja między kuchnią a stołem nakrytym dla gości przebiegała bezkolizyjnie. Latem życie ułatwi bezpośrednie wyjście z kuchni na taras.
Wydaje się, że kuchnia połączona z miejscem do jedzenia i pokojem dziennym godzi wszystkie te oczekiwania. Stała się wręcz standardem. Szczególnie w dużych mieszkaniach i kawalerkach. Jest to też rozwiązanie, które najlepiej wyraża współczesny styl życia. Kiedyś gospodynie zamykały drzwi do kuchni, gdy wchodzili goście. Dzisiaj domownicy i goście spędzają czas, wspólnie gotując.
Nie znaczy to wcale, że kuchnie w oddzielnym, zamkniętym pomieszczeniu zdarzają się wyłącznie w starych domach o zachowanym dawnym ...
W artykule znajdziesz:
- podpowiedzi architekta, w jaki sposób urządzić wygodną kuchnię
- kiedy zdecydować się na kuchnię otwartą, a kiedy zamkniętą
- na jakie strefy podzielić kuchnię
- czym się kierować wybierając materiały wykończeniowe
- inspirujące projekty i zdjęcia kuchni zamkniętych, otwartych i częściowo otwartych
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych