Zainstaluj się na wyspie
W modnej wyspie możemy ulokować rozmaite sprzęty kuchenne. Zanim zdecydujemy które, sprawdźmy, jak doprowadzić do nich niezbędne instalacje.
Gdy wnętrze przeznaczone na kuchnię jest duże albo stanowi wspólną przestrzeń wraz z salonem lub jadalnią, często decydujemy się tak je zaaranżować, aby znalazła się w nim tak zwana wyspa niepołączona z ciągiem szafek i sprzętów zwyczajowo ustawionych wzdłuż ścian pomieszczenia. Rozwiązanie – oprócz tego, że modne – ma liczne zalety. Z instalacyjnego punktu widzenia jest jednak trudniejsze do wykonania, a w pewnych sytuacjach, na przykład w niektórych remontowanych wnętrzach, niemożliwe do zrealizowania.
Wyspa może być zbudowana wyłącznie z szafek, schowków i półek pokrytych blatem, ale mogą się na niej znaleźć także zlewozmywak i/lub zmywarka, płyta do gotowania, rzadziej piekarnik. Gdy chcemy na niej gotować, przyda się także wbudowany w nią albo zawieszony nad nią okap.
Różnorodność funkcji powierzonych wyspie ma wpływ na jej rozmiar, rodzaj funkcji – na zakres i charakter koniecznych do przeprowadzenia prac instalacyjnych. Czasem wystarczy tylko ułożyć przewody elektryczne, innym razem konieczne będzie doprowadzenie przewodów z wodą i rur kanalizacyjnych. Najwięcej kłopotu sprawi „dociągnięcie” do niej instalacji gazowej.
Decydując, jakie sprzęty i w którym miejscu znajdą się na wyspie, trzeba umiejętnie pogodzić możliwości techniczne z komfortem oraz estetyką.
Gdy nie ma ograniczeń technicznych, można się skupić na wymiarach. Zabudowa nie może bowiem utrudniać korzystania z kuchni, zakłócać komunikacji między nią a innymi pomieszczeniami ani optycznie jej przytłaczać.
W artykule znajdziesz:
- informacje o wymaganiach instalacyjnych wyspy kuchennej
- zasady układania instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej
- ograniczenia dotyczące doprowadzenia gazu
- wskazówki jak ukryć przewody wentylacyjne
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych