Dom jak nowy

Dodatkowe źródło ciepła

Lepiej ogrzany

Małgorzata Drobnik
Małgorzata Drobnik

Zbyt słabe albo za drogie ogrzewanie najłatwiej wspomóc, instalując w domu kominek. Ile będzie nas kosztowała taka inwestycja? Wycenę przygotowała firma Kratki.pl.

Zamontowanie kominka bez instalacji rozprowadzającej ogrzane powietrze nie jest skomplikowane, jeśli dom spełnia wymagania niezbędne do prawidłowego funkcjonowania takiego źródła ciepła. W pomieszczeniu, gdzie ma stanąć kominek, musi być wolny przewód kominowy, do którego można go przyłączyć, oraz kanał wentylacji grawitacyjnej wywiewnej i odpowiednio wytrzymałe podłoże. W przypadku dobudowywania kominka jego usytuowanie jest zdeterminowane lokalizacją komina.

Gdy kominek ma być uzupełniającym źródłem ciepła, jego moc nie musi pokrywać zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania domu, więc nie trzeba jej precyzyjnie wyliczać. Jednak im będzie większa, tym większy będzie udział ciepła pochodzącego z kominka, czyli ze spalania niedrogiego i ekologicznego paliwa, w ogólnym bilansie energetycznym domu.

Moc 12 kW (wycenę przygotowano dla takich kominków) byłaby wystarczająca do samodzielnego ogrzania domu o powierzchni blisko 100 m2, gdyby systematycznie w nim palono i ciepłe powietrze było dostarczane siecią ...

Dodatkowe źródło ciepła

Kominek powietrzny nie dość, że będzie zdobił pomieszczenie, dostarczy niedrogiego ciepła, również w okresach przejściowych, gdy nie będzie działało c.o.

fot. KRATKI.PL

W artykule znajdziesz:

  • orientacyjną wycenę zamontowania kominka z wkładem o mocy 12 kW, mającego pełnić funkcję dodatkowego źródła ciepła
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 9/2014 Tekst Małgorzata Drobnik
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR