Kiedy trzeba wymienić źródło ciepła?
Lepiej ogrzany
Wymiana kotła to poważne przedsięwzięcie i z logistycznego, i z finansowego punktu widzenia. Ale gdy chce się mieć lepsze, tańsze w eksploatacji lub wygodniejsze ogrzewanie, często nie ma innego sposobu.
Decyzja o wymianie nie jest łatwa. Nic więc dziwnego, że do jej podjęcia zwykle skłaniają inwestora dopiero naprawdę istotne powody. Impulsem do zmiany źródła ciepła może być jego poważna awaria uniemożliwiająca dalszą pracę albo wymuszająca kosztowną, nieuzasadnioną ekonomicznie naprawę. Warto – nie czekając na to, aż kocioł odmówi posłuszeństwa w samym szczycie sezonu grzewczego – wymienić go także wtedy, gdy jest stary, wyeksploatowany i wymaga częstych interwencji serwisanta.
Dobrym bodźcem do wyrzucenia zniszczonego urządzenia jest też remont domu, zwłaszcza gdy towarzyszy mu zmiana funkcji pomieszczeń lub zwiększenie powierzchni ogrzewanej, na przykład o poddasze zaadaptowane na cele mieszkalne. W takiej sytuacji moc istniejącego kotła może się okazać niewystarczająca do ogrzania dodatkowej przestrzeni i trzeba go wymienić na model o większej mocy. Może się również zdarzyć odwrotnie – moc starego źródła ciepła, po ociepleniu domu i innych zabiegach termomodernizacyjnych (wymianie ...
W artykule znajdziesz:
- informacje o tym, jak ocenić, kiedy należy wymienić stare źródło ciepła
- informacje, co zyskasz wybierając nowszy model kotła, inne paliwo czy zupełnie inny rodzaj urządzenia
- podpowiedź, jakie dodatkowe elementy instalacji grzewczej musisz wymieć lub zamontować przy tej okazji
- zalety dodatkowego źródła ciepła
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych