Wymiana fug

Anna Kazimierowicz
Anna Kazimierowicz

Czasem wystarczy wymienić tylko stare, zniszczone i przebarwione fugi, żeby łazienka lub kuchnia znów wyglądały jak nowe.

Do spoinowania okładzin z płytek od lat stosuje się zaprawy cementowe, które z reguły dobrze spełniają swoje zadanie. Zdarza się jednak, że się kruszą, pękają lub trwale przebarwiają. Powodem usterek mogą być błędy wykonawcze. Jeżeli fachowiec nadmiernie rozrobił wodą masę lub nie wprowadził jej na odpowiednią głębokość, fugi mogą nie wytrzymać próby czasu. Z kolei w szybko wykańczanym domu spoiny mogą pękać na skutek osiadania konstrukcji.

Skuwanie płytek to już duży remont, który wiąże się z bałaganem i kurzem w całym domu. Jeżeli okładzina nie jest zniszczona, a wzór płytek nam się jeszcze nie znudził, warto rozważyć wymianę tylko fug. Taki remont może być okazją do zrobienia nowych spoin lepiej niż przed laty, a przede wszystkim z lepszych, nowoczesnych materiałów.

Wymiana fug

Szkoda usuwać ładną okładzinę z płytek, jeśli jej wadą są tylko zniszczone fugi. Można je wymienić i zaoszczędzić czas oraz pieniądze

fot. Mariusz Bykowski

W artykule znajdziesz:

  • wskazówki, jak usunąć stare fugi (ręcznie lub wykorzystując elektronarzędzia)
  • rady, jak dobrać nową fugę oraz jak ją nałożyć
  • informacje o różnych rodzajach fug
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 1/2018 Tekst Anna Kazimierowicz
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU