Płytki na topie

Maria Tyniec
Maria Tyniec

Ceramiczne trendy zmieniają się. Zobaczmy, co dziś jest hitem i co będzie modne za kilka lat.

Każda fabryka ceramiki ma dzisiaj w swojej ofercie imitacje kamieni naturalnych, drewna i betonu. Ten trend nawiązujący do natury jest najbardziej odporny na upływ czasu.

Inny bardzo dziś popularny odwołuje się do geometrii. Zdaje się być mniej bezpieczny jako wieloletnia inwestycja, ale bez wątpienia jest teraz bardzo modny i ma grono swoich zwolenników.

Udające kamień, drewno, beton

To najpopularniejsze imitacje, są coraz doskonalsze. Przykładowo imitacje kamienia często są tak wierne, że nawet z bliska trudno jest wychwycić różnicę między tym, co stworzyła natura, a dziełem człowieka. Mówi się, że marmury, mając na myśli zapewne wszystkie kamienie naturalne, najlepiej wyglądają, gdy są odziedziczone po przodkach. W tym przypadku możemy takie mieć od ręki, z wszystkimi tymi przetarciami i nierównościami mającymi świadczyć o latach intensywnego użytkowania. Odtwarzane są nawet łatki po rzekomo dokonanych naprawach.

 

Płytki na topie

Imitacje drewna mają w historii sztuki zdobniczej długą tradycję. Rysunek słojów drewna oddawano kiedyś za pomocą techniki malarskiej. Dziś drewno doskonale udają płytki – niekiedy niełatwo jest odróżnić je od oryginałów (kolekcja Chevron Naturel marki Refin)

rys. Refin

W artykule znajdziesz:

  • informacje o tym, jakie kolory i wzory płytek ceramicznych są na czasie;
  • czym mogą różnić się imitacje kamienia, drewna, betonu;
  • na jaki format płytek warto się zdecydować;
  • jak zestawiać płytki i fugę.
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 12/2017 Tekst architekt wnętrz Maria Tyniec
warto przeczytać
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA